Trabzon 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Trabzon sonuçlarında AK Parti %51,5 ile birinci, CHP %28,5 ile ikinci; fark 23,0 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 15,0 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,1 (+3,0 puan). 18 ilçe arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Hayrat (%71,5); CHP en güçlü Beşikdüzü (%40,2). Katılım %78,1 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Trabzon 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 234.858 | %51,5 | %36,4 | +15,0 |
| CHP | 129.867 | %28,5 | %42,0 | −13,5 |
| Yeniden Refah | 41.688 | %9,1 | %6,1 | +3,0 |
| İYİ Parti | 19.309 | %4,2 | %3,4 | +0,8 |
| Saadet | 10.850 | %2,4 | %1,0 | +1,4 |
| Zafer Partisi | 7.463 | %1,6 | %1,9 | −0,3 |
| BTP | 4.329 | %0,9 | %0,2 | +0,8 |
| DEVA Partisi | 1.226 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 1.016 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DSP | 797 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| AB Parti | 796 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| DEM Parti | 763 | %0,2 | %5,1 | −4,9 |
| HÜDA PAR | 597 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| TİP | 569 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 543 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 414 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 390 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 281 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 225 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 178 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Trabzon seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 2.257 | 619.771 | 484.254 | %78,1 | 456.159 | 28.095 |
Trabzon ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaabat | AK Parti | %48,6 | %29,5 | %79,4 | 96.871 |
| Araklı | AK Parti | %62,5 | %11,7 | %73,3 | 38.039 |
| Arsin | AK Parti | %57,3 | %12,3 | %82,5 | 24.962 |
| Beşikdüzü | CHP | %39,1 | %40,2 | %83,7 | 18.105 |
| Çarşıbaşı | AK Parti | %56,8 | %26,6 | %87,3 | 12.851 |
| Çaykara | AK Parti | %59,2 | %18,9 | %79,1 | 12.760 |
| Dernekpazarı | AK Parti | %65,3 | %10,4 | %75,0 | 3.627 |
| Düzköy | AK Parti | %60,2 | %31,6 | %85,1 | 11.488 |
| Hayrat | AK Parti | %71,5 | %9,7 | %76,6 | 8.069 |
| Köprübaşı | AK Parti | %65,3 | %9,0 | %81,7 | 4.156 |
| Maçka | AK Parti | %60,0 | %27,4 | %85,7 | 22.593 |
| Of | AK Parti | %62,3 | %13,7 | %76,1 | 34.692 |
| Ortahisar | AK Parti | %44,9 | %39,1 | %74,6 | 232.602 |
| Sürmene | AK Parti | %53,0 | %19,0 | %76,8 | 20.758 |
| Şalpazarı | AK Parti | %55,0 | %14,7 | %88,8 | 10.320 |
| Tonya | AK Parti | %53,3 | %28,7 | %85,9 | 11.907 |
| Vakfıkebir | AK Parti | %58,6 | %19,7 | %83,8 | 21.842 |
| Yomra | AK Parti | %53,6 | %22,8 | %80,6 | 34.129 |
İlgili sonuçlar