Şalpazarı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Şalpazarı sonuçlarında AK Parti %55,0 ile birinci, CHP %14,7 ile ikinci; fark 40,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 18,6 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,1 (+8,0 puan). 30 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamlıca Mahallesi (%79,5); CHP en güçlü Çarlaklı Mahallesi (%55,9). Katılım %88,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şalpazarı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şalpazarı, Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Şalpazarı | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.765 | %55,0 | %51,5 | %36,4 | +18,6 |
| CHP | 1.277 | %14,7 | %28,5 | %42,0 | −27,3 |
| Yeniden Refah | 1.220 | %14,1 | %9,1 | %6,1 | +8,0 |
| İYİ Parti | 976 | %11,3 | %4,2 | %3,4 | +7,9 |
| Saadet | 141 | %1,6 | %2,4 | %1,0 | +0,6 |
| Zafer Partisi | 105 | %1,2 | %1,6 | %1,9 | −0,7 |
| BTP | 50 | %0,6 | %0,9 | %0,2 | +0,4 |
| DSP | 32 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| AB Parti | 16 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| DEM Parti | 11 | %0,1 | %0,2 | %5,1 | −5,0 |
| TİP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 7 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
| TKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Millet | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKH | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Şalpazarı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 44 | 10.320 | 9.166 | %88,8 | 8.659 | 507 |
Şalpazarı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağırtaş Mahallesi | AK Parti | %61,8 | %8,4 | %89,2 | 287 |
| Akçiriş Mahallesi | CHP | %29,2 | %46,9 | %90,7 | 107 |
| Çamkiriş Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %17,5 | %81,6 | 207 |
| Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %79,5 | %6,1 | %93,9 | 147 |
| Çarlaklı Mahallesi | CHP | %22,0 | %55,9 | %89,0 | 145 |
| Çetrik Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %11,9 | %89,5 | 181 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %67,7 | %10,7 | %86,5 | 519 |
| Doğancı Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %16,5 | %86,3 | 328 |
| Dorukkiriş Mahallesi | AK Parti | %72,2 | %13,7 | %81,9 | 282 |
| Düzköy Mahallesi | AK Parti | %67,9 | %6,1 | %81,8 | 335 |
| Fidanbaşı Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %39,2 | %78,7 | 202 |
| Geyikli Mahallesi | AK Parti | %52,7 | %14,8 | %91,8 | 1.334 |
| Gökçeköy Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %4,9 | %90,0 | 428 |
| Gölkiriş Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %23,3 | %90,8 | 249 |
| Güdün Mahallesi | AK Parti | %69,3 | %4,9 | %87,0 | 276 |
| Kabasakal Mahallesi | Yeniden Refah | %37,3 | %3,3 | %86,2 | 419 |
| Kalecik Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %31,8 | %89,3 | 131 |
| Karakaya Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %19,4 | %96,2 | 182 |
| Kasımağzı Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %11,0 | %87,9 | 248 |
| Kuzuluk Mahallesi | AK Parti | %59,9 | %5,5 | %90,2 | 418 |
| Merkez-Kireç Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %22,0 | %85,9 | 768 |
| Pelitçik Mahallesi | AK Parti | %65,5 | %11,2 | %85,6 | 146 |
| Sayvançatak Mahallesi | AK Parti | %62,0 | %16,0 | %92,6 | 380 |
| Simenli Mahallesi | AK Parti | %69,3 | %4,5 | %91,1 | 449 |
| Sinlice Mahallesi | AK Parti | %67,0 | %8,1 | %94,6 | 241 |
| Sugören Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %16,5 | %87,0 | 346 |
| Sütpınar Mahallesi | AK Parti | %61,5 | %7,4 | %95,7 | 328 |
| Tepeağzı Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %8,4 | %94,8 | 252 |
| Turalıuşağı Mahallesi | AK Parti | %69,6 | %8,1 | %85,0 | 347 |
| Üzümözü Mahallesi | CHP | %30,5 | %33,4 | %89,7 | 638 |
İlgili sonuçlar