Çaykara 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çaykara sonuçlarında AK Parti %59,2 ile birinci, CHP %18,9 ile ikinci; fark 40,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 22,8 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %4,2 (+3,2 puan). 32 mahalle ve köy arasından 31'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kayran Mahallesi (%85,0); CHP en güçlü Maraşlı Mahallesi (%45,8). Katılım %79,1 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaykara 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çaykara, Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çaykara | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.442 | %59,2 | %51,5 | %36,4 | +22,8 |
| CHP | 1.734 | %18,9 | %28,5 | %42,0 | −23,1 |
| Yeniden Refah | 785 | %8,5 | %9,1 | %6,1 | +2,4 |
| Saadet | 389 | %4,2 | %2,4 | %1,0 | +3,2 |
| İYİ Parti | 384 | %4,2 | %4,2 | %3,4 | +0,8 |
| Zafer Partisi | 159 | %1,7 | %1,6 | %1,9 | −0,2 |
| BTP | 76 | %0,8 | %0,9 | %0,2 | +0,6 |
| DEVA Partisi | 35 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Millet | 35 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| TİP | 32 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 19 | %0,2 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 19 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 16 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| AB Parti | 12 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DEM Parti | 8 | %0,1 | %0,2 | %5,1 | −5,0 |
| HKP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çaykara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 59 | 12.760 | 10.097 | %79,1 | 9.190 | 907 |
Çaykara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdoğan Mahallesi | AK Parti | %56,4 | %12,0 | %71,4 | 199 |
| Arpaözü Mahallesi | AK Parti | %61,7 | %13,0 | %95,8 | 212 |
| Aşağıkumlu Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %16,7 | %76,9 | 39 |
| Ataköy Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %23,2 | %76,5 | 583 |
| Baltacılı Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %14,2 | %89,9 | 199 |
| Çambaşı Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %18,8 | %81,7 | 491 |
| Çamlıbel Mahallesi | AK Parti | %72,9 | %3,6 | %87,6 | 177 |
| Çayıroba Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %7,9 | %82,8 | 99 |
| Demirkapı Mahallesi | AK Parti | %76,9 | %8,3 | %96,7 | 360 |
| Demirli Mahallesi | AK Parti | %71,7 | %14,5 | %89,9 | 188 |
| Derindere Mahallesi | AK Parti | %80,3 | %6,6 | %87,8 | 98 |
| Eğridere Mahallesi | AK Parti | %67,7 | %11,3 | %82,4 | 507 |
| Işıklı Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %19,3 | %74,6 | 992 |
| Kabataş Mahallesi | AK Parti | %52,5 | %27,6 | %82,8 | 285 |
| Karaçam Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %38,8 | %73,9 | 988 |
| Kayran Mahallesi | AK Parti | %85,0 | %5,0 | %60,6 | 33 |
| Koldere Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %27,6 | %72,6 | 252 |
| Köknar Mahallesi | AK Parti | %53,3 | %21,3 | %76,2 | 677 |
| Köseli Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %12,5 | %80,1 | 166 |
| Maraşlı Mahallesi | CHP | %34,3 | %45,8 | %71,5 | 242 |
| Soğanlı Mahallesi | AK Parti | %51,9 | %27,3 | %78,2 | 220 |
| Şahinkaya Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %22,4 | %71,2 | 1.052 |
| Şekersu Mahallesi | AK Parti | %57,9 | %28,3 | %94,9 | 175 |
| Taşkıran Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %17,5 | %79,6 | 754 |
| Taşlıgedik Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %17,2 | %86,9 | 260 |
| Taşören Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %19,7 | %79,5 | 347 |
| Ulucami Mahallesi | AK Parti | %73,5 | %8,1 | %77,1 | 455 |
| Uzungöl Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %19,9 | %79,7 | 1.377 |
| Uzuntarla Mahallesi | AK Parti | %67,9 | %9,5 | %61,2 | 317 |
| Yaylaönü Mahallesi | AK Parti | %61,7 | %10,3 | %94,3 | 279 |
| Yeşilalan Mahallesi | AK Parti | %71,9 | %4,0 | %88,5 | 659 |
| Yukarıkumlu Mahallesi | AK Parti | %72,4 | %24,1 | %38,5 | 78 |
İlgili sonuçlar