Çaykara 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çaykara sonuçlarında AK Parti %43,5 ile birinci, Büyük Birlik %22,8 ile ikinci; fark 20,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 10,4 puan üstünde. Büyük Birlik Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,8 (+21,6 puan). 32 mahalle ve köy arasından 25'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Eğridere Mahallesi (%68,2); Büyük Birlik en güçlü Şekersu Mahallesi (%57,1). Katılım %79,1 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaykara 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çaykara, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çaykara | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.063 | %43,5 | %37,8 | %33,0 | +10,4 |
| Büyük Birlik | 2.128 | %22,8 | %1,3 | %1,2 | +21,6 |
| CHP | 865 | %9,3 | %28,1 | %35,8 | −26,5 |
| Yeniden Refah | 670 | %7,2 | %11,8 | %6,8 | +0,4 |
| Saadet | 515 | %5,5 | %4,0 | %1,2 | +4,3 |
| İYİ Parti | 496 | %5,3 | %6,2 | %4,6 | +0,7 |
| Bağımsızlar | 396 | %4,2 | %4,1 | %0,9 | +3,3 |
| BTP | 127 | %1,4 | %1,5 | %0,3 | +1,1 |
| Zafer Partisi | 84 | %0,9 | %1,0 | %1,9 | −1,0 |
Çaykara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 59 | 12.760 | 10.097 | %79,1 | 9.344 | 753 |
Çaykara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Büyük Birlik | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdoğan Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %9,6 | %71,4 | 199 |
| Arpaözü Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %10,1 | %95,8 | 212 |
| Aşağıkumlu Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %31,0 | %76,9 | 39 |
| Ataköy Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %17,0 | %76,5 | 583 |
| Baltacılı Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %13,1 | %89,9 | 199 |
| Çambaşı Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %16,2 | %81,7 | 491 |
| Çamlıbel Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %11,1 | %87,6 | 177 |
| Çayıroba Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %6,8 | %82,8 | 99 |
| Demirkapı Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %11,1 | %96,7 | 360 |
| Demirli Mahallesi | Büyük Birlik | %39,1 | %40,4 | %89,9 | 188 |
| Derindere Mahallesi | AK Parti | %67,9 | %8,6 | %87,8 | 98 |
| Eğridere Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %15,1 | %82,4 | 507 |
| Işıklı Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %26,2 | %74,6 | 992 |
| Kabataş Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %9,4 | %82,8 | 285 |
| Karaçam Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %18,7 | %73,9 | 988 |
| Kayran Mahallesi | Yeniden Refah | %5,0 | %10,0 | %60,6 | 33 |
| Koldere Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %9,9 | %72,6 | 252 |
| Köknar Mahallesi | Büyük Birlik | %36,3 | %40,0 | %76,2 | 677 |
| Köseli Mahallesi | Saadet | %19,8 | %19,8 | %80,1 | 166 |
| Maraşlı Mahallesi | CHP | %23,2 | %17,9 | %71,5 | 242 |
| Soğanlı Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %14,2 | %78,2 | 220 |
| Şahinkaya Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %13,6 | %71,2 | 1.052 |
| Şekersu Mahallesi | Büyük Birlik | %24,4 | %57,1 | %94,9 | 175 |
| Taşkıran Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %31,2 | %79,6 | 754 |
| Taşlıgedik Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %18,4 | %86,9 | 260 |
| Taşören Mahallesi | AK Parti | %62,9 | %10,0 | %79,5 | 347 |
| Ulucami Mahallesi | AK Parti | %61,1 | %5,4 | %77,1 | 455 |
| Uzungöl Mahallesi | Büyük Birlik | %25,4 | %52,2 | %79,7 | 1.377 |
| Uzuntarla Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %33,0 | %61,2 | 317 |
| Yaylaönü Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %14,6 | %94,3 | 279 |
| Yeşilalan Mahallesi | AK Parti | %52,5 | %12,7 | %88,5 | 659 |
| Yukarıkumlu Mahallesi | AK Parti | %64,3 | %3,6 | %38,5 | 78 |
İlgili sonuçlar