Maçka 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Maçka sonuçlarında AK Parti %41,9 ile birinci, CHP %36,9 ile ikinci; fark 5,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 8,9 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,0 (+9,2 puan). 67 mahalle ve köy arasından 36'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çayırlar Mahallesi (%72,1); CHP en güçlü Yeşiltepe Mahallesi (%75,2). Katılım %85,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Maçka 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Maçka, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Maçka | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.645 | %41,9 | %37,8 | %33,0 | +8,9 |
| CHP | 6.729 | %36,9 | %28,1 | %35,8 | +1,1 |
| Yeniden Refah | 2.916 | %16,0 | %11,8 | %6,8 | +9,2 |
| İYİ Parti | 371 | %2,0 | %6,2 | %4,6 | −2,6 |
| Saadet | 258 | %1,4 | %4,0 | %1,2 | +0,2 |
| BTP | 156 | %0,9 | %1,5 | %0,3 | +0,6 |
| Büyük Birlik | 150 | %0,8 | %1,3 | %1,2 | −0,4 |
Maçka seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 104 | 22.593 | 19.318 | %85,5 | 18.225 | 1.093 |
Maçka mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarsu Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %15,7 | %86,9 | 475 |
| Akmescit Mahallesi | CHP | %22,6 | %70,1 | %90,2 | 398 |
| Alaçam Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %36,7 | %85,5 | 145 |
| Alataş Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %19,5 | %87,6 | 201 |
| Altındere Mahallesi | AK Parti | %60,9 | %22,5 | %92,1 | 178 |
| Anayurt Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %16,3 | %74,6 | 118 |
| Ardıçlıyayla Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %26,5 | %95,3 | 192 |
| Armağan Mahallesi | CHP | %26,3 | %49,5 | %87,6 | 621 |
| Atasu Mahallesi | AK Parti | %56,6 | %18,2 | %79,0 | 377 |
| Bağışlı Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %24,7 | %94,1 | 356 |
| Bahçekaya Mahallesi | CHP | %38,0 | %44,1 | %83,9 | 639 |
| Bakımlı Mahallesi | Yeniden Refah | %28,2 | %18,8 | %78,0 | 200 |
| Bakırcılar Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %34,7 | %76,9 | 104 |
| Barışlı Mahallesi | CHP | %31,8 | %49,6 | %89,2 | 158 |
| Başar Mahallesi | Yeniden Refah | %38,6 | %11,1 | %84,4 | 443 |
| Coşandere Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %26,6 | %88,0 | 508 |
| Çamlıdüz Mahallesi | Yeniden Refah | %32,5 | %24,1 | %97,8 | 91 |
| Çatak Mahallesi | CHP | %31,8 | %36,9 | %90,1 | 273 |
| Çayırlar Mahallesi | AK Parti | %72,1 | %13,6 | %86,2 | 196 |
| Çeşmeler Mahallesi | CHP | %19,7 | %63,6 | %93,5 | 185 |
| Çıralı Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %32,1 | %94,4 | 232 |
| Dikkaya Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %20,0 | %90,7 | 257 |
| Erginköy Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %14,9 | %72,7 | 128 |
| Esiroğlu Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %33,5 | %86,4 | 1.543 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %32,4 | %78,1 | 1.106 |
| Gayretli Mahallesi | CHP | %41,0 | %52,4 | %97,2 | 252 |
| Günay Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %29,0 | %88,5 | 460 |
| Güney Mahallesi | CHP | %28,7 | %55,2 | %90,6 | 319 |
| Gürgenağaç Mahallesi | AK Parti | %50,2 | %30,5 | %76,4 | 280 |
| Güzelce Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %36,5 | %95,0 | 278 |
| Güzelyayla Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %9,6 | %92,5 | 227 |
| Hamsiköy Mahallesi | CHP | %39,5 | %45,7 | %83,8 | 407 |
| Hızarlı Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %48,2 | %90,1 | 161 |
| Kapıköy Mahallesi | CHP | %38,2 | %44,1 | %79,7 | 241 |
| Kaynarca Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %18,9 | %89,1 | 497 |
| Kırantaş Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %22,4 | %90,9 | 318 |
| Kiremitli Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %32,3 | %85,5 | 152 |
| Konak Mahallesi | CHP | %31,9 | %51,2 | %88,9 | 190 |
| Kozağaç Mahallesi | CHP | %33,8 | %58,8 | %87,9 | 174 |
| Köprüyanı Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %33,3 | %90,6 | 265 |
| Kuşçu Mahallesi | AK Parti | %55,8 | %27,4 | %83,1 | 124 |
| Mataracı Mahallesi | CHP | %39,5 | %48,1 | %85,1 | 503 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %34,1 | %47,0 | %81,4 | 527 |
| Ocaklı Mahallesi | CHP | %26,6 | %58,6 | %82,5 | 553 |
| Oğulağaç Mahallesi | CHP | %43,8 | %44,2 | %83,4 | 295 |
| Ormaniçi Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %31,1 | %94,7 | 208 |
| Ormanüstü Mahallesi | CHP | %32,4 | %56,5 | %90,4 | 250 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %42,0 | %42,4 | %91,4 | 267 |
| Öğütlü Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %35,2 | %72,7 | 831 |
| Örnekalan Mahallesi | CHP | %43,3 | %46,0 | %79,9 | 199 |
| Reşadiye Mahallesi | CHP | %37,8 | %42,5 | %82,4 | 1.210 |
| Sevinç Mahallesi | CHP | %43,8 | %51,1 | %82,0 | 350 |
| Sındıran Mahallesi | CHP | %34,6 | %46,4 | %88,3 | 282 |
| Sukenarı Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %38,4 | %83,8 | 247 |
| Şimşirli Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %26,2 | %85,3 | 252 |
| Temelli Mahallesi | CHP | %41,4 | %43,3 | %87,6 | 338 |
| Üçgedik Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %30,5 | %94,0 | 218 |
| Yaylabaşı Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %30,0 | %91,5 | 258 |
| Yazılıtaş Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %28,0 | %93,0 | 230 |
| Yazlık Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %24,9 | %78,7 | 554 |
| Yeni Atasu Mahallesi | CHP | %38,2 | %46,2 | %75,3 | 538 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %42,7 | %46,4 | %100,0 | 116 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %19,1 | %75,2 | %95,8 | 168 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %29,4 | %63,6 | %92,4 | 157 |
| Yukarıköy Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %30,3 | %83,2 | 345 |
| Yüzüncüyıl Mahallesi | CHP | %35,6 | %39,4 | %90,8 | 119 |
| Zaferli Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %17,4 | %86,2 | 109 |
İlgili sonuçlar