Yomra 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yomra sonuçlarında İYİ Parti %48,1 ile birinci, AK Parti %31,0 ile ikinci; fark 17,1 puan. İYİ Parti burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 43,5 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,1 (+17,8 puan). 25 mahalle ve köy arasından 16'sında İYİ Parti önde. İYİ Parti en güçlü Demirciler Mahallesi (%62,1); AK Parti en güçlü Çamlıyurt Mahallesi (%54,5). Katılım %80,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yomra 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yomra, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yomra | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| İYİ Parti | 12.651 | %48,1 | %6,2 | %4,6 | +43,5 |
| AK Parti | 8.147 | %31,0 | %37,8 | %33,0 | −2,1 |
| DP | 4.771 | %18,1 | %1,4 | %0,4 | +17,8 |
| Saadet | 305 | %1,2 | %4,0 | %1,2 | −0,0 |
| BTP | 180 | %0,7 | %1,5 | %0,3 | +0,4 |
| Büyük Birlik | 106 | %0,4 | %1,3 | %1,2 | −0,8 |
| Bağımsızlar | 103 | %0,4 | %4,1 | %0,9 | −0,6 |
| HKP | 36 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
Yomra seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 121 | 34.129 | 27.481 | %80,5 | 26.299 | 1.182 |
Yomra mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | İYİ Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Çamlıca Mahallesi | DP | %32,9 | %23,0 | %90,8 | 577 |
| Çamlıyurt Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %54,5 | %95,8 | 471 |
| Çınarlı Mahallesi | İYİ Parti | %47,8 | %28,9 | %88,0 | 351 |
| Demirciler Mahallesi | İYİ Parti | %62,1 | %22,7 | %92,1 | 378 |
| Gülyurdu Mahallesi | İYİ Parti | %39,3 | %37,3 | %91,5 | 625 |
| Gürsel Mahallesi | İYİ Parti | %41,3 | %31,1 | %80,1 | 1.395 |
| İkisu Mahallesi | İYİ Parti | %49,5 | %27,7 | %85,2 | 772 |
| Kaşüstü Mahallesi | İYİ Parti | %57,6 | %26,1 | %75,1 | 11.293 |
| Kayabaşı Mahallesi | DP | %29,8 | %32,9 | %86,8 | 672 |
| Kılıçlı Mahallesi | İYİ Parti | %60,1 | %30,7 | %70,9 | 237 |
| Kıratlı Mahallesi | İYİ Parti | %48,8 | %35,3 | %83,1 | 415 |
| Kömürcü Mahallesi | AK Parti | %23,7 | %50,7 | %85,5 | 511 |
| Maden Mahallesi | DP | %15,2 | %38,8 | %92,0 | 263 |
| Namıkkemal Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %46,8 | %83,8 | 1.146 |
| Ocak Mahallesi | İYİ Parti | %56,9 | %30,1 | %90,8 | 444 |
| Oymalı Mahallesi | İYİ Parti | %42,9 | %38,5 | %79,6 | 783 |
| Özdil Mahallesi | İYİ Parti | %57,6 | %26,7 | %85,4 | 1.699 |
| Pınarlı Mahallesi | İYİ Parti | %51,5 | %15,9 | %91,1 | 304 |
| Sancak Mahallesi | İYİ Parti | %47,2 | %29,1 | %77,5 | 8.145 |
| Şanlı Mahallesi | İYİ Parti | %44,9 | %34,6 | %91,8 | 452 |
| Tandırlı Mahallesi | AK Parti | %18,1 | %50,6 | %89,3 | 506 |
| Taşdelen Mahallesi | İYİ Parti | %41,0 | %35,2 | %87,1 | 819 |
| Tepeköy Mahallesi | İYİ Parti | %51,0 | %38,2 | %80,2 | 430 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %38,4 | %93,9 | 692 |
| Yokuşlu Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %42,6 | %86,1 | 749 |
İlgili sonuçlar