Adana 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Adana sonuçlarında CHP %46,7 ile birinci, AK Parti %37,5 ile ikinci; fark 9,3 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 4,7 puan üstünde. 15 ilçe arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü Karataş (%59,1); AK Parti en güçlü Karaisalı (%57,0). Katılım %75,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adana 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Adana, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Adana | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 552.295 | %46,7 | %42,0 | +4,7 |
| AK Parti | 442.692 | %37,5 | %36,4 | +1,0 |
| DEM Parti | 66.179 | %5,6 | %5,1 | +0,5 |
| İYİ Parti | 50.204 | %4,2 | %3,4 | +0,9 |
| Yeniden Refah | 22.101 | %1,9 | %6,1 | −4,2 |
| Zafer Partisi | 16.752 | %1,4 | %1,9 | −0,5 |
| HÜDA PAR | 6.975 | %0,6 | %0,4 | +0,2 |
| Saadet | 6.678 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| DEVA Partisi | 2.485 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Memleket | 2.280 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 1.617 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 1.582 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| EMEP | 1.438 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| YTP | 1.400 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 1.077 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 1.049 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 932 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 894 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 772 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AB Parti | 740 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 669 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Ocak | 496 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 384 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 334 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Adana seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 5.160 | 1.631.643 | 1.238.071 | %75,9 | 1.182.025 | 56.046 |
Adana ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aladağ | CHP | %50,4 | %43,3 | %92,7 | 13.331 |
| Ceyhan | CHP | %45,5 | %38,8 | %82,8 | 113.347 |
| Çukurova | CHP | %55,7 | %33,3 | %75,1 | 286.780 |
| Feke | AK Parti | %39,0 | %41,7 | %90,5 | 14.049 |
| İmamoğlu | AK Parti | %39,9 | %46,3 | %88,3 | 20.566 |
| Karaisalı | AK Parti | %31,5 | %57,0 | %91,4 | 18.136 |
| Karataş | CHP | %59,1 | %34,0 | %89,2 | 17.913 |
| Kozan | CHP | %44,6 | %41,4 | %83,7 | 99.199 |
| Pozantı | CHP | %44,6 | %43,6 | %85,9 | 16.211 |
| Saimbeyli | AK Parti | %33,2 | %53,1 | %85,8 | 11.064 |
| Sarıçam | AK Parti | %40,0 | %46,0 | %76,8 | 153.837 |
| Seyhan | CHP | %46,5 | %33,7 | %71,6 | 564.300 |
| Tufanbeyli | CHP | %49,5 | %43,7 | %88,7 | 13.256 |
| Yumurtalık | CHP | %47,0 | %40,7 | %89,2 | 14.771 |
| Yüreğir | CHP | %44,4 | %37,8 | %72,6 | 274.883 |
İlgili sonuçlar