Aladağ 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aladağ sonuçlarında CHP %50,4 ile birinci, AK Parti %43,3 ile ikinci; fark 7,1 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 8,4 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,3 (+6,8 puan). 31 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Darılık Mahallesi (%70,8); AK Parti en güçlü Büyüksofulu Mahallesi (%70,7). Katılım %92,7 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aladağ 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aladağ, Adana, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Aladağ | Adana | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.937 | %50,4 | %46,7 | %42,0 | +8,4 |
| AK Parti | 5.100 | %43,3 | %37,5 | %36,4 | +6,8 |
| Yeniden Refah | 320 | %2,7 | %1,9 | %6,1 | −3,4 |
| İYİ Parti | 204 | %1,7 | %4,2 | %3,4 | −1,7 |
| Zafer Partisi | 68 | %0,6 | %1,4 | %1,9 | −1,4 |
| Saadet | 36 | %0,3 | %0,6 | %1,0 | −0,7 |
| DEVA Partisi | 20 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 7 | %0,1 | %0,6 | %0,4 | −0,3 |
| TKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| EMEP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Memleket | 5 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| AB Parti | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| DEM Parti | 4 | %0,0 | %5,6 | %5,1 | −5,0 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Ocak | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Aladağ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 57 | 13.331 | 12.352 | %92,7 | 11.788 | 564 |
Aladağ mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akören Mahallesi | CHP | %57,4 | %38,8 | %95,9 | 802 |
| Akpınar Mahallesi | CHP | %48,9 | %42,2 | %93,5 | 536 |
| Başpınar Mahallesi | CHP | %54,4 | %40,7 | %86,9 | 726 |
| Boztahta Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %49,3 | %96,0 | 223 |
| Büyüksofulu Mahallesi | AK Parti | %24,4 | %70,7 | %93,7 | 1.171 |
| Ceritler Mahallesi | CHP | %49,7 | %43,9 | %94,1 | 1.019 |
| Dailer Mahallesi | CHP | %47,9 | %41,8 | %102,0 | 149 |
| Darılık Mahallesi | CHP | %70,8 | %26,4 | %96,1 | 76 |
| Dölekli Mahallesi | CHP | %62,6 | %31,1 | %95,9 | 484 |
| Ebrişim Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %46,4 | %98,8 | 165 |
| Eğner Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %54,0 | %99,1 | 107 |
| Gerdibi Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %57,2 | %94,2 | 899 |
| Gireğiyeniköy Mahallesi | CHP | %53,4 | %40,9 | %93,5 | 263 |
| Gökçeköy Mahallesi | CHP | %65,2 | %28,3 | %92,8 | 221 |
| Kabasakal Mahallesi | CHP | %53,7 | %43,5 | %94,5 | 164 |
| Karahan Mahallesi | CHP | %50,0 | %41,3 | %94,3 | 141 |
| Kıcak Mahallesi | CHP | %48,7 | %41,7 | %93,5 | 697 |
| Kışlak Mahallesi | CHP | %45,9 | %45,9 | %82,8 | 157 |
| Kızıldam Mahallesi | CHP | %60,6 | %34,7 | %93,3 | 421 |
| Kökez Mahallesi | CHP | %60,9 | %32,5 | %89,5 | 906 |
| Köprücük Mahallesi | CHP | %63,0 | %30,4 | %94,2 | 312 |
| Küp Mahallesi | CHP | %58,1 | %41,9 | %88,7 | 71 |
| Madenli Mahallesi | CHP | %50,0 | %40,9 | %87,7 | 106 |
| Mansurlu Mahallesi | CHP | %57,1 | %36,7 | %87,7 | 1.126 |
| Mazılık Mahallesi | CHP | %65,5 | %32,1 | %103,5 | 85 |
| Posyağbasan Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %55,8 | %95,1 | 371 |
| Sinanpaşa Mahallesi | CHP | %60,1 | %33,4 | %88,3 | 1.155 |
| Topallı Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %48,1 | %99,5 | 218 |
| Uzunkuyu Mahallesi | CHP | %65,1 | %28,3 | %97,6 | 165 |
| Yetimli Mahallesi | CHP | %45,0 | %42,1 | %94,2 | 330 |
| Yüksekören Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %62,9 | %98,5 | 65 |
İlgili sonuçlar