Seyhan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Seyhan sonuçlarında CHP %46,5 ile birinci, AK Parti %33,7 ile ikinci; fark 12,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 4,5 puan üstünde. DEM Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,9 (+5,8 puan). 96 mahalle ve köy arasından 62'sinde CHP önde. CHP en güçlü Yalmanlı Mahallesi (%97,1); AK Parti en güçlü Mekan Mahallesi (%65,1). Katılım %71,6 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Seyhan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Seyhan, Adana, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Seyhan | Adana | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 178.851 | %46,5 | %46,7 | %42,0 | +4,5 |
| AK Parti | 129.553 | %33,7 | %37,5 | %36,4 | −2,7 |
| DEM Parti | 41.929 | %10,9 | %5,6 | %5,1 | +5,8 |
| İYİ Parti | 13.417 | %3,5 | %4,2 | %3,4 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 5.361 | %1,4 | %1,4 | %1,9 | −0,5 |
| Yeniden Refah | 5.058 | %1,3 | %1,9 | %6,1 | −4,8 |
| HÜDA PAR | 2.523 | %0,7 | %0,6 | %0,4 | +0,3 |
| Saadet | 1.928 | %0,5 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| Memleket | 1.009 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 835 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 584 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 512 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 429 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 421 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| YTP | 404 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 263 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Ocak | 240 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 229 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 224 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 187 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AP | 150 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 147 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 144 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 89 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Seyhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.678 | 564.300 | 404.090 | %71,6 | 384.487 | 19.603 |
Seyhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 2000 Evler Mahallesi | CHP | %53,8 | %34,6 | %73,8 | 11.090 |
| Ahmet Remzi Yüreğir Mahallesi | CHP | %44,3 | %42,5 | %79,3 | 831 |
| Akkapı Mahallesi | CHP | %65,1 | %6,9 | %74,3 | 15.113 |
| Alidede Mahallesi | CHP | %46,2 | %32,7 | %73,3 | 863 |
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %46,0 | %70,3 | 8.155 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %44,5 | %36,9 | %74,3 | 2.820 |
| Bahçeşehir Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %45,1 | %71,8 | 9.647 |
| Barbaros Mahallesi | DEM Parti | %21,7 | %34,7 | %72,1 | 10.531 |
| Barış Mahallesi | AK Parti | %36,9 | %47,9 | %68,0 | 8.369 |
| Beşocak Mahallesi | CHP | %35,1 | %32,8 | %79,7 | 783 |
| Bey Mahallesi | CHP | %54,4 | %27,9 | %75,7 | 7.677 |
| Büyükçıldırım Mahallesi | CHP | %52,2 | %32,6 | %60,5 | 81 |
| Büyükdikili Mahallesi | CHP | %54,8 | %27,9 | %76,1 | 557 |
| Camuzcu Mahallesi | CHP | %43,6 | %41,3 | %97,9 | 421 |
| Cemalpaşa Mahallesi | CHP | %75,5 | %17,3 | %75,1 | 8.390 |
| Çaputçu Mahallesi | CHP | %59,5 | %30,8 | %93,0 | 272 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %70,5 | %21,4 | %70,4 | 1.830 |
| Dağlıoğlu Mahallesi | DEM Parti | %34,6 | %15,6 | %70,8 | 14.934 |
| Demetevler Mahallesi | CHP | %47,3 | %39,7 | %68,2 | 5.164 |
| Denizli Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %44,0 | %68,4 | 9.166 |
| Dervişler Mahallesi | CHP | %54,6 | %31,2 | %71,4 | 220 |
| Dörtağaç Mahallesi | CHP | %63,6 | %7,8 | %79,8 | 99 |
| Döşeme Mahallesi | CHP | %63,9 | %26,4 | %72,0 | 5.629 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %39,7 | %68,2 | 8.161 |
| Emek Mahallesi | CHP | %61,0 | %28,1 | %74,0 | 4.589 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %31,4 | %54,7 | %75,1 | 14.213 |
| Fevzipaşa Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %46,6 | %69,4 | 8.997 |
| Gazipaşa Mahallesi | CHP | %61,2 | %28,7 | %73,5 | 4.356 |
| Gökçeler Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %57,0 | %88,3 | 957 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %12,6 | %59,1 | %86,0 | 577 |
| Gülbahçesi Mahallesi | DEM Parti | %19,7 | %20,2 | %67,4 | 31.210 |
| Gülpınar Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %42,5 | %57,4 | 6.755 |
| Gürselpaşa Mahallesi | CHP | %47,6 | %37,0 | %70,6 | 35.407 |
| Hadırlı Mahallesi | CHP | %89,5 | %5,6 | %84,6 | 3.729 |
| Hanedan Mahallesi | CHP | %47,6 | %40,4 | %71,2 | 666 |
| Havuzlubahçe Mahallesi | CHP | %67,7 | %14,4 | %74,3 | 7.623 |
| Hurmalı Mahallesi | CHP | %64,0 | %28,2 | %68,9 | 1.733 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %31,4 | %37,1 | %75,3 | 3.588 |
| İsmetpaşa Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %45,7 | %70,6 | 12.399 |
| İstiklal Mahallesi | CHP | %54,5 | %33,4 | %70,3 | 4.287 |
| Karakuyu Mahallesi | AK Parti | %29,4 | %50,9 | %97,6 | 531 |
| Karasoku Mahallesi | CHP | %43,9 | %39,8 | %79,2 | 231 |
| Karayusuflu Mahallesi | CHP | %94,8 | %3,4 | %93,6 | 561 |
| Kavaklı Mahallesi | DEM Parti | %24,9 | %30,3 | %66,5 | 2.345 |
| Kayalıbağ Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %41,7 | %73,5 | 506 |
| Kayışlı Mahallesi | CHP | %90,5 | %6,3 | %88,8 | 516 |
| Kocavezir Mahallesi | CHP | %51,8 | %39,8 | %60,9 | 1.160 |
| Koyuncu Mahallesi | CHP | %84,1 | %9,9 | %83,1 | 225 |
| Koza Mahallesi | DEM Parti | %25,8 | %26,6 | %74,5 | 4.848 |
| Köylüoğlu Mahallesi | AK Parti | %41,5 | %45,9 | %88,0 | 191 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %75,3 | %17,5 | %74,9 | 9.075 |
| Kuruköprü Mahallesi | CHP | %53,4 | %36,6 | %72,0 | 232 |
| Kuyumcular Mahallesi | CHP | %86,6 | %7,1 | %96,3 | 560 |
| Küçükçıldırım Mahallesi | CHP | %53,5 | %36,6 | %94,6 | 111 |
| Küçükdikili Mahallesi | CHP | %48,3 | %38,2 | %90,5 | 368 |
| Mekan Mahallesi | AK Parti | %19,2 | %65,1 | %90,4 | 842 |
| Mestanzade Mahallesi | CHP | %41,3 | %36,8 | %69,3 | 2.646 |
| Meydan Mahallesi | CHP | %50,2 | %35,5 | %68,6 | 5.541 |
| Mıdık Mahallesi | CHP | %85,8 | %5,8 | %81,6 | 3.363 |
| Mirzaçelebi Mahallesi | CHP | %65,8 | %24,3 | %69,9 | 3.530 |
| Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %41,5 | %38,1 | %68,3 | 14.811 |
| Mürseloğlu Mahallesi | CHP | %90,5 | %7,5 | %93,5 | 506 |
| Namık Kemal Mahallesi | CHP | %57,1 | %31,9 | %70,6 | 6.967 |
| Narlıca Mahallesi | CHP | %47,9 | %34,6 | %70,6 | 7.099 |
| Onur Mahallesi | CHP | %40,2 | %37,0 | %66,1 | 10.300 |
| Ova Mahallesi | DEM Parti | %27,9 | %22,5 | %67,6 | 11.978 |
| Pınar Mahallesi | CHP | %49,1 | %38,8 | %73,8 | 28.626 |
| Reşatbey Mahallesi | CHP | %71,4 | %19,4 | %74,0 | 8.877 |
| Sakarya Mahallesi | CHP | %60,2 | %27,7 | %73,9 | 992 |
| Salmanbeyli Mahallesi | CHP | %83,8 | %11,6 | %95,8 | 236 |
| Sarıhamzalı Mahallesi | AK Parti | %19,1 | %62,8 | %66,4 | 7.782 |
| Sarıhuğlar Mahallesi | AK Parti | %22,4 | %60,6 | %92,6 | 297 |
| Sarıyakup Mahallesi | CHP | %39,9 | %28,7 | %81,9 | 851 |
| Serinevler Mahallesi | CHP | %95,3 | %2,9 | %93,1 | 494 |
| Söğütlü Mahallesi | AK Parti | %25,7 | %36,7 | %70,5 | 3.554 |
| Sucuzade Mahallesi | CHP | %79,9 | %13,9 | %73,8 | 3.184 |
| Sümer Mahallesi | CHP | %57,8 | %32,9 | %70,0 | 14.382 |
| Şakirpaşa Mahallesi | CHP | %54,5 | %30,8 | %70,1 | 8.038 |
| Şehitduran Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %41,9 | %72,9 | 3.784 |
| Tellidere Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %50,3 | %74,5 | 19.441 |
| Tepebağ Mahallesi | CHP | %46,8 | %37,8 | %69,9 | 658 |
| Türkocağı Mahallesi | CHP | %46,3 | %38,4 | %83,0 | 853 |
| Uçak Mahallesi | CHP | %45,4 | %27,3 | %70,1 | 6.447 |
| Ulucamii Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %45,5 | %78,8 | 250 |
| Yalmanlı Mahallesi | CHP | %97,1 | %1,1 | %81,0 | 474 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %42,1 | %77,1 | 1.340 |
| Yenibaraj Mahallesi | CHP | %63,8 | %26,4 | %73,9 | 8.818 |
| Yenibey Mahallesi | AK Parti | %31,3 | %38,7 | %70,9 | 7.958 |
| Yenidam Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %42,1 | %84,8 | 269 |
| Yeşilevler Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %44,2 | %73,0 | 5.369 |
| Yeşiloba Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %41,4 | %72,3 | 10.557 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %50,8 | %37,5 | %71,6 | 48.854 |
| Yeşilyuva Mahallesi | CHP | %56,1 | %32,7 | %66,2 | 3.269 |
| Yolgeçen Mahallesi | CHP | %40,1 | %40,1 | %94,5 | 237 |
| Zeytinli Mahallesi | AK Parti | %25,8 | %54,8 | %92,4 | 882 |
| Ziyapaşa Mahallesi | CHP | %60,7 | %29,0 | %69,2 | 6.595 |
İlgili sonuçlar