Antalya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Antalya sonuçlarında CHP %48,7 ile birinci, AK Parti %40,0 ile ikinci; fark 8,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 6,7 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,0 (+3,6 puan). 19 ilçe arasından 12'sinde CHP önde. CHP en güçlü Konyaaltı (%59,3); AK Parti en güçlü İbradı (%51,9). Katılım %78,4 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Antalya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Antalya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Antalya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 706.854 | %48,7 | %42,0 | +6,7 |
| AK Parti | 580.868 | %40,0 | %36,4 | +3,6 |
| DEM Parti | 45.078 | %3,1 | %5,1 | −2,0 |
| İYİ Parti | 38.877 | %2,7 | %3,4 | −0,7 |
| Zafer Partisi | 24.130 | %1,7 | %1,9 | −0,3 |
| Yeniden Refah | 17.124 | %1,2 | %6,1 | −4,9 |
| DP | 8.423 | %0,6 | %0,2 | +0,4 |
| Saadet | 6.274 | %0,4 | %1,0 | −0,6 |
| BTP | 4.691 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| TKP | 2.814 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 2.319 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| EMEP | 2.280 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 2.178 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 1.993 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| DSP | 1.370 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 1.248 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB Parti | 980 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 920 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 913 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HAK-PAR | 715 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 673 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 518 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Antalya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 6.050 | 1.927.072 | 1.511.296 | %78,4 | 1.451.240 | 60.056 |
Antalya ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akseki | AK Parti | %44,4 | %49,7 | %84,0 | 10.403 |
| Aksu | CHP | %48,0 | %42,0 | %83,0 | 57.075 |
| Alanya | CHP | %49,2 | %37,8 | %78,8 | 234.546 |
| Demre | CHP | %43,3 | %41,9 | %92,0 | 21.196 |
| Döşemealtı | AK Parti | %43,7 | %46,7 | %83,1 | 59.628 |
| Elmalı | CHP | %49,5 | %44,1 | %90,0 | 31.696 |
| Finike | CHP | %47,7 | %41,4 | %84,6 | 38.384 |
| Gazipaşa | CHP | %52,6 | %38,1 | %88,8 | 42.061 |
| Gündoğmuş | AK Parti | %39,8 | %45,6 | %92,1 | 7.080 |
| İbradı | AK Parti | %43,1 | %51,9 | %89,2 | 3.321 |
| Kaş | CHP | %54,0 | %41,5 | %87,3 | 48.556 |
| Kemer | CHP | %47,2 | %43,7 | %81,3 | 33.621 |
| Kepez | CHP | %42,6 | %42,5 | %74,3 | 439.104 |
| Konyaaltı | CHP | %59,3 | %30,6 | %74,4 | 128.762 |
| Korkuteli | AK Parti | %45,6 | %48,1 | %88,5 | 46.619 |
| Kumluca | AK Parti | %34,5 | %48,0 | %86,6 | 56.174 |
| Manavgat | AK Parti | %44,4 | %46,8 | %80,5 | 185.299 |
| Muratpaşa | CHP | %57,4 | %33,3 | %72,8 | 380.694 |
| Serik | CHP | %49,4 | %38,0 | %83,2 | 102.853 |
İlgili sonuçlar