Gazipaşa 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Gazipaşa sonuçlarında CHP %52,6 ile birinci, AK Parti %38,1 ile ikinci; fark 14,5 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 10,6 puan üstünde. 53 mahalle ve köy arasından 39'unda CHP önde. CHP en güçlü Esenpınar Mahallesi (%75,0); AK Parti en güçlü Ilıca Mahallesi (%61,9). Katılım %88,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gazipaşa 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Gazipaşa, Antalya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Gazipaşa | Antalya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 18.550 | %52,6 | %48,7 | %42,0 | +10,6 |
| AK Parti | 13.431 | %38,1 | %40,0 | %36,4 | +1,7 |
| İYİ Parti | 1.651 | %4,7 | %2,7 | %3,4 | +1,3 |
| Zafer Partisi | 349 | %1,0 | %1,7 | %1,9 | −0,9 |
| Yeniden Refah | 268 | %0,8 | %1,2 | %6,1 | −5,3 |
| Saadet | 178 | %0,5 | %0,4 | %1,0 | −0,5 |
| DEM Parti | 164 | %0,5 | %3,1 | %5,1 | −4,6 |
| BTP | 112 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 76 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| EMEP | 75 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 68 | %0,2 | %0,6 | %0,2 | +0,0 |
| AB Parti | 55 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKP | 49 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 43 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 34 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 29 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| HAK-PAR | 28 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| DSP | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 19 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 18 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Milli Yol | 13 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Gazipaşa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 146 | 42.061 | 37.353 | %88,8 | 35.253 | 2.100 |
Gazipaşa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akoluk Mahallesi | CHP | %62,6 | %28,6 | %97,9 | 95 |
| Aydın Mahallesi | CHP | %48,9 | %41,8 | %88,6 | 1.798 |
| Aydıncık Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %44,8 | %94,4 | 681 |
| Bakılar Mahallesi | CHP | %59,8 | %32,8 | %90,3 | 955 |
| Beyobası Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %45,4 | %89,4 | 1.747 |
| Beyrebucak Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %50,4 | %94,7 | 1.268 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %53,8 | %36,7 | %82,0 | 2.251 |
| Çakmak Mahallesi | CHP | %54,3 | %35,4 | %101,0 | 194 |
| Çalıpınar Mahallesi | CHP | %53,7 | %35,4 | %98,7 | 396 |
| Çamlıca Mahallesi | CHP | %72,9 | %20,3 | %99,2 | 131 |
| Çığlık Mahallesi | CHP | %60,1 | %32,9 | %94,4 | 320 |
| Çile Mahallesi | CHP | %65,9 | %27,3 | %98,7 | 149 |
| Çimenbağ Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %51,4 | %100,9 | 110 |
| Çobanlar Mahallesi | CHP | %54,6 | %38,5 | %96,0 | 1.057 |
| Çörüş Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %46,4 | %100,9 | 232 |
| Doğanca Mahallesi | CHP | %47,7 | %45,3 | %91,6 | 297 |
| Ekmel Mahallesi | CHP | %50,7 | %41,1 | %89,9 | 928 |
| Esenpınar Mahallesi | CHP | %75,0 | %21,4 | %93,5 | 62 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %46,6 | %43,1 | %85,1 | 767 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %52,3 | %37,6 | %83,0 | 3.256 |
| Göçük Mahallesi | CHP | %45,8 | %40,4 | %95,7 | 489 |
| Gökçebelen Mahallesi | CHP | %59,0 | %34,4 | %98,0 | 201 |
| Gökçesaray Mahallesi | CHP | %61,3 | %35,9 | %99,3 | 149 |
| Güneyköy Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %47,9 | %95,9 | 469 |
| Gürçam Mahallesi | CHP | %58,9 | %35,4 | %101,2 | 164 |
| Hasdere Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %45,8 | %94,3 | 557 |
| Ilıca Mahallesi | AK Parti | %29,8 | %61,9 | %91,5 | 399 |
| İnal Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %52,8 | %91,0 | 212 |
| İnceğiz Mahallesi | AK Parti | %34,5 | %54,6 | %98,1 | 208 |
| İstiklal Mahallesi | CHP | %55,0 | %36,5 | %85,3 | 3.093 |
| Kahyalar Mahallesi | CHP | %55,9 | %35,0 | %93,9 | 1.233 |
| Karaçukur Mahallesi | CHP | %64,1 | %28,1 | %100,7 | 134 |
| Karalar Mahallesi | CHP | %50,3 | %40,2 | %93,3 | 1.151 |
| Karatepe Mahallesi | CHP | %52,3 | %39,7 | %97,6 | 463 |
| Kırahmetler Mahallesi | CHP | %55,3 | %32,9 | %100,0 | 231 |
| Kızılgüney Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %56,3 | %91,4 | 382 |
| Koru Mahallesi | CHP | %71,4 | %21,5 | %90,0 | 969 |
| Korubaşı Mahallesi | CHP | %65,6 | %27,2 | %94,5 | 1.270 |
| Küçüklü Mahallesi | CHP | %59,2 | %30,8 | %96,5 | 510 |
| Macar Mahallesi | CHP | %53,8 | %37,6 | %92,5 | 748 |
| Muzkent Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %55,4 | %96,3 | 792 |
| Öznurtepe Mahallesi | CHP | %62,7 | %34,5 | %105,4 | 112 |
| Pazarcı Mahallesi | CHP | %58,3 | %30,9 | %79,3 | 5.878 |
| Sarıağaç Mahallesi | CHP | %56,1 | %36,8 | %83,7 | 1.009 |
| Sugözü Mahallesi | CHP | %74,4 | %15,6 | %99,0 | 311 |
| Şahinler Mahallesi | CHP | %50,8 | %42,2 | %98,0 | 148 |
| Üçkonak Mahallesi | CHP | %63,5 | %30,8 | %91,9 | 123 |
| Yakacık Mahallesi | CHP | %63,0 | %30,4 | %97,5 | 353 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %50,8 | %39,9 | %84,8 | 2.063 |
| Yenigüney Mahallesi | CHP | %53,6 | %33,3 | %96,5 | 199 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %47,6 | %93,2 | 533 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %52,5 | %39,3 | %96,3 | 268 |
| Zeytinada Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %51,9 | %93,2 | 546 |
İlgili sonuçlar