Asarcık 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Asarcık sonuçlarında AK Parti %56,4 ile birinci, Yeniden Refah %23,3 ile ikinci; fark 33,1 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 19,9 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,3 (+17,1 puan). 32 mahalle ve köy arasından 31'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yarımca Mahallesi (%88,2); Yeniden Refah en güçlü Kılavuzlu Mahallesi (%54,0). Katılım %89,2 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Asarcık 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Asarcık, Samsun, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Asarcık | Samsun | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.020 | %56,4 | %42,2 | %36,4 | +19,9 |
| Yeniden Refah | 2.484 | %23,3 | %12,5 | %6,1 | +17,1 |
| İYİ Parti | 1.029 | %9,6 | %14,1 | %3,4 | +6,2 |
| CHP | 899 | %8,4 | %27,0 | %42,0 | −33,6 |
| Zafer Partisi | 71 | %0,7 | %1,5 | %1,9 | −1,3 |
| Memleket | 24 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| Millet | 23 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HKP | 19 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| YTP | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 12 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
| DEM Parti | 12 | %0,1 | %0,1 | %5,1 | −5,0 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| DP | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| ANAP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Gelecek Partisi | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,0 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,3 | %0,2 | −0,2 |
Asarcık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 55 | 12.696 | 11.320 | %89,2 | 10.683 | 637 |
Asarcık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acısu Mahallesi | AK Parti | %79,8 | %13,9 | %79,5 | 998 |
| Akyazı Mahallesi | AK Parti | %76,1 | %13,1 | %82,1 | 800 |
| Alan Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %19,6 | %86,8 | 418 |
| Alişar Mahallesi | AK Parti | %71,9 | %17,9 | %91,0 | 234 |
| Arıcak Mahallesi | AK Parti | %64,0 | %26,7 | %83,1 | 201 |
| Armutlu Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %21,6 | %94,8 | 615 |
| Aşuru Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %31,3 | %101,4 | 71 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %25,6 | %84,6 | 781 |
| Ayaklıalan Mahallesi | AK Parti | %82,6 | %7,2 | %98,8 | 172 |
| Aydınköy Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %29,5 | %94,0 | 695 |
| Biçincik Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %23,7 | %86,1 | 906 |
| Çulhaoğlu Mahallesi | AK Parti | %75,8 | %17,4 | %92,4 | 303 |
| Dağcılar Mahallesi | AK Parti | %66,3 | %20,4 | %87,0 | 115 |
| Emirmusa Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %32,9 | %92,3 | 607 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %21,1 | %96,9 | 195 |
| Gökgöl Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %18,9 | %89,9 | 503 |
| Gülveren Mahallesi | AK Parti | %77,5 | %8,9 | %95,1 | 185 |
| Gündoğdu Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %14,2 | %92,9 | 380 |
| Hisariye Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %14,3 | %94,3 | 106 |
| İmamlı Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %27,4 | %94,1 | 221 |
| Kesealan Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %33,1 | %94,2 | 156 |
| Kılavuzlu Mahallesi | Yeniden Refah | %31,0 | %54,0 | %87,9 | 1.003 |
| Koşaca Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %23,4 | %98,0 | 304 |
| Kuyumcuoğlu Mahallesi | AK Parti | %65,3 | %13,1 | %91,5 | 224 |
| Musaağa Mahallesi | AK Parti | %60,1 | %15,4 | %97,4 | 387 |
| Sakızlık Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %9,4 | %92,9 | 112 |
| Uluköy Mahallesi | AK Parti | %66,3 | %13,3 | %97,8 | 224 |
| Yarımca Mahallesi | AK Parti | %88,2 | %5,9 | %75,5 | 106 |
| Yaylaköy Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %29,7 | %89,5 | 401 |
| Yeniömerli Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %18,4 | %92,0 | 691 |
| Yeşildere Mahallesi | AK Parti | %49,3 | %34,7 | %68,4 | 117 |
| Yeşilköy Mahallesi | AK Parti | %70,9 | %20,1 | %86,7 | 465 |
İlgili sonuçlar