Edremit 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Edremit sonuçlarında DEM Parti %58,5 ile birinci, AK Parti %24,5 ile ikinci; fark 34,0 puan. DEM Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%5,1) 53,4 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 24'ünde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Köşkköy Mahallesi (%87,0); AK Parti en güçlü Akın Mahallesi (%95,4). Katılım %68,5 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Edremit 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Edremit, Van, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Edremit | Van | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 31.381 | %58,5 | %55,5 | %5,1 | +53,4 |
| AK Parti | 13.137 | %24,5 | %27,1 | %36,4 | −12,0 |
| Yeniden Refah | 3.053 | %5,7 | %5,4 | %6,1 | −0,4 |
| CHP | 1.330 | %2,5 | %2,7 | %42,0 | −39,5 |
| Bağımsızlar | 1.127 | %2,1 | %2,0 | %0,2 | +1,9 |
| HÜDA PAR | 900 | %1,7 | %1,8 | %0,4 | +1,3 |
| Zafer Partisi | 616 | %1,1 | %0,8 | %1,9 | −0,8 |
| DEVA Partisi | 458 | %0,9 | %0,9 | %0,3 | +0,6 |
| Saadet | 335 | %0,6 | %0,7 | %1,0 | −0,4 |
| İYİ Parti | 304 | %0,6 | %0,6 | %3,4 | −2,8 |
| Memleket | 238 | %0,4 | %0,7 | %0,2 | +0,2 |
| TKP | 226 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,3 |
| BTP | 175 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| DP | 87 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 73 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 55 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DSP | 45 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 42 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 24 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 24 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 24 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Edremit seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 258 | 83.913 | 57.443 | %68,5 | 53.683 | 3.760 |
Edremit mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akın Mahallesi | AK Parti | %2,3 | %95,4 | %79,1 | 110 |
| Andaç Mahallesi | DEM Parti | %53,4 | %31,3 | %72,5 | 568 |
| Ayazpınar Mahallesi | DEM Parti | %68,7 | %14,1 | %80,2 | 217 |
| Bakacık Mahallesi | DEM Parti | %77,7 | %13,3 | %91,3 | 286 |
| Bakımlı Mahallesi | DEM Parti | %67,5 | %21,3 | %78,8 | 1.676 |
| Çayırbaşı Mahallesi | DEM Parti | %57,3 | %24,5 | %81,3 | 150 |
| Dilkaya Mahallesi | DEM Parti | %73,6 | %21,6 | %41,6 | 377 |
| Doğanlar Mahallesi | DEM Parti | %72,4 | %22,6 | %69,2 | 428 |
| Dönemeç Mahallesi | DEM Parti | %41,0 | %34,6 | %77,8 | 567 |
| Elmalık Mahallesi | AK Parti | %18,0 | %49,4 | %83,2 | 548 |
| Eminpaşa Mahallesi | DEM Parti | %56,6 | %24,3 | %65,0 | 11.924 |
| Enginsu Mahallesi | DEM Parti | %54,0 | %34,1 | %56,4 | 236 |
| Erdemkent Mahallesi | AK Parti | %20,7 | %47,5 | %74,1 | 4.304 |
| Erenkent Mahallesi | AK Parti | %37,7 | %38,5 | %58,9 | 11.154 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %48,3 | %30,9 | %64,2 | 4.986 |
| Eski Cami Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %37,0 | %74,3 | 997 |
| Gölkaşı Mahallesi | DEM Parti | %61,7 | %24,9 | %70,2 | 952 |
| Kavurma Mahallesi | DEM Parti | %51,1 | %27,0 | %66,9 | 2.711 |
| Kıyıcak Mahallesi | DEM Parti | %64,1 | %18,2 | %75,3 | 692 |
| Köklü Mahallesi | DEM Parti | %59,1 | %18,2 | %86,2 | 29 |
| Köprüler Mahallesi | AK Parti | %14,6 | %52,2 | %91,2 | 533 |
| Köşkköy Mahallesi | DEM Parti | %87,0 | %7,3 | %85,7 | 237 |
| Kurubaş Mahallesi | DEM Parti | %70,7 | %17,5 | %76,9 | 2.078 |
| Mülk Mahallesi | DEM Parti | %56,5 | %21,1 | %94,1 | 373 |
| Selahattin Eyyubi Mahallesi | DEM Parti | %79,7 | %12,3 | %73,3 | 6.876 |
| Süphan Mahallesi | DEM Parti | %76,8 | %13,1 | %69,5 | 12.685 |
| Şabaniye Mahallesi | DEM Parti | %64,8 | %20,3 | %67,7 | 12.721 |
| Taşkonak Mahallesi | DEM Parti | %41,4 | %36,8 | %80,9 | 194 |
| Yeni Cami Mahallesi | DEM Parti | %42,8 | %34,0 | %76,3 | 764 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %64,0 | %19,5 | %71,6 | 4.540 |
İlgili sonuçlar