Saray 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Saray sonuçlarında DEM Parti %53,6 ile birinci, CHP %19,4 ile ikinci; fark 34,2 puan. DEM Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%5,1) 48,5 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 23'ünde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Turanköy Mahallesi (%80,9); CHP en güçlü Feritmelen Mahallesi (%42,9). Katılım %71,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saray 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Saray, Van, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Saray | Van | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 4.008 | %53,6 | %55,5 | %5,1 | +48,5 |
| CHP | 1.450 | %19,4 | %2,7 | %42,0 | −22,6 |
| AK Parti | 1.321 | %17,7 | %27,1 | %36,4 | −18,8 |
| Yeniden Refah | 156 | %2,1 | %5,4 | %6,1 | −4,0 |
| HÜDA PAR | 113 | %1,5 | %1,8 | %0,4 | +1,1 |
| Memleket | 89 | %1,2 | %0,7 | %0,2 | +1,0 |
| Zafer Partisi | 52 | %0,7 | %0,8 | %1,9 | −1,2 |
| Bağımsızlar | 47 | %0,6 | %2,0 | %0,2 | +0,5 |
| DEVA Partisi | 46 | %0,6 | %0,9 | %0,3 | +0,4 |
| TKP | 25 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 25 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Saadet | 24 | %0,3 | %0,7 | %1,0 | −0,7 |
| İYİ Parti | 23 | %0,3 | %0,6 | %3,4 | −3,1 |
| HKP | 19 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| DP | 18 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| HAK-PAR | 12 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| YTP | 12 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKH | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Saray seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 47 | 11.696 | 8.413 | %71,9 | 7.475 | 938 |
Saray mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %26,1 | %27,4 | %69,3 | 525 |
| Bakışık Mahallesi | DEM Parti | %54,7 | %18,1 | %66,8 | 864 |
| Baltepe Mahallesi | DEM Parti | %79,0 | %8,6 | %75,1 | 241 |
| Beyarslan Mahallesi | DEM Parti | %74,6 | %15,8 | %65,7 | 894 |
| Çakmakköy Mahallesi | DEM Parti | %51,6 | %7,5 | %62,7 | 153 |
| Çartak Mahallesi | DEM Parti | %40,1 | %19,5 | %80,8 | 375 |
| Çaybağı Mahallesi | DEM Parti | %50,8 | %32,2 | %60,6 | 442 |
| Değirmigöl Mahallesi | DEM Parti | %57,5 | %20,1 | %76,7 | 365 |
| Dolutaş Mahallesi | DEM Parti | %78,9 | %11,3 | %69,2 | 214 |
| Feritmelen Mahallesi | CHP | %14,0 | %42,9 | %81,8 | 724 |
| Kapıköy Mahallesi | DEM Parti | %69,1 | %14,4 | %82,7 | 392 |
| Karahisar Mahallesi | DEM Parti | %67,4 | %16,0 | %60,8 | 681 |
| Kargalı Mahallesi | DEM Parti | %59,0 | %7,5 | %77,1 | 231 |
| Kazımpaşa Mahallesi | AK Parti | %26,1 | %22,7 | %71,6 | 750 |
| Kazlıgöl Mahallesi | DEM Parti | %67,1 | %19,0 | %68,8 | 381 |
| Keçikayası Mahallesi | DEM Parti | %74,7 | %12,6 | %82,3 | 265 |
| Kekikdüzü Mahallesi | DEM Parti | %59,9 | %11,8 | %79,2 | 265 |
| Kepir Mahallesi | DEM Parti | %57,7 | %10,3 | %51,6 | 182 |
| Koçbaşı Mahallesi | DEM Parti | %53,4 | %9,1 | %66,9 | 293 |
| Kurucan Mahallesi | DEM Parti | %77,1 | %8,2 | %79,3 | 537 |
| Mahmudiye Mahallesi | CHP | %11,9 | %36,3 | %82,0 | 228 |
| Örenburç Mahallesi | DEM Parti | %64,7 | %23,3 | %74,5 | 1.117 |
| Sırımlı Mahallesi | DEM Parti | %38,8 | %16,9 | %78,5 | 687 |
| Turanköy Mahallesi | DEM Parti | %80,9 | %5,6 | %67,9 | 243 |
| Yamanyurt Mahallesi | DEM Parti | %47,9 | %16,0 | %75,0 | 172 |
| Yeşilağaç Mahallesi | DEM Parti | %53,6 | %15,5 | %63,3 | 188 |
| Zincirkıran Mahallesi | DEM Parti | %44,2 | %23,9 | %65,2 | 287 |
İlgili sonuçlar