Adıyaman Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Adıyaman Merkez sonuçlarında CHP %39,3 ile birinci, AK Parti %29,3 ile ikinci; fark 9,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 4,7 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,2 (+7,2 puan). 185 mahalle ve köy arasından 87'sinde CHP önde. CHP en güçlü Göztepe Köyü (%90,2); AK Parti en güçlü Uğurca Köyü (%89,4). Katılım %72,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adıyaman Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Adıyaman Merkez, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Adıyaman Merkez | Adıyaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 51.666 | %39,3 | %26,2 | %34,5 | +4,7 |
| AK Parti | 38.613 | %29,3 | %35,0 | %32,4 | −3,1 |
| Yeniden Refah | 18.699 | %14,2 | %13,2 | %7,0 | +7,2 |
| DEM Parti | 8.703 | %6,6 | %6,0 | %5,8 | +0,8 |
| HÜDA PAR | 2.692 | %2,0 | %4,5 | %0,7 | +1,4 |
| MHP | 2.501 | %1,9 | %4,9 | %6,6 | −4,7 |
| Saadet | 2.082 | %1,6 | %4,0 | %1,3 | +0,3 |
| İYİ Parti | 1.877 | %1,4 | %1,5 | %4,6 | −3,2 |
| DEVA Partisi | 1.387 | %1,1 | %1,0 | %0,5 | +0,6 |
| Büyük Birlik | 887 | %0,7 | %1,5 | %1,3 | −0,6 |
| BTP | 538 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | +0,0 |
| Memleket | 440 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | +0,1 |
| TİP | 425 | %0,3 | %0,3 | %0,6 | −0,3 |
| Zafer Partisi | 410 | %0,3 | %0,1 | %2,4 | −2,1 |
| TKP | 277 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| SOL Parti | 168 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Millet | 166 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 73 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Adıyaman Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 658 | 191.926 | 138.823 | %72,3 | 131.604 | 7.219 |
Adıyaman Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 100.yıl Köyü | AK Parti | %13,8 | %31,0 | %53,7 | 54 |
| Ağaçkonak Köyü | CHP | %39,8 | %37,8 | %91,4 | 116 |
| Ağcin Köyü | AK Parti | %10,0 | %57,3 | %46,3 | 240 |
| Ağikan Köyü | AK Parti | %21,0 | %46,2 | %97,6 | 126 |
| Ağveren Köyü | AK Parti | %20,8 | %53,2 | %80,2 | 96 |
| Ahmethoca Köyü | CHP | %44,6 | %7,1 | %71,8 | 156 |
| Akçalı Köyü | DEM Parti | %41,9 | %6,8 | %64,2 | 187 |
| Akdere Köyü | AK Parti | %4,7 | %60,4 | %83,5 | 133 |
| Akhisar Köyü | CHP | %51,7 | %10,3 | %92,6 | 94 |
| Akpınar Köyü | Yeniden Refah | %5,7 | %36,1 | %79,2 | 544 |
| Akyazı Köyü | HÜDA PAR | %3,8 | %2,5 | %84,2 | 95 |
| Albet Köyü | Yeniden Refah | %10,4 | %24,0 | %101,0 | 98 |
| Alibey Köyü | İYİ Parti | %8,8 | %33,8 | %93,2 | 73 |
| Alitaşı Mahallesi | CHP | %38,2 | %31,5 | %63,7 | 5.247 |
| Altınşehir Mahallesi | CHP | %43,3 | %28,0 | %65,8 | 13.115 |
| Atakent Köyü | AK Parti | %21,5 | %41,7 | %84,8 | 607 |
| Ataköy | CHP | %58,3 | %20,8 | %84,5 | 58 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %18,2 | %57,6 | %66,7 | 51 |
| Bağdere Köyü | AK Parti | %24,7 | %43,2 | %88,7 | 344 |
| Bağlıca Köyü | CHP | %77,6 | %2,0 | %96,3 | 320 |
| Bağpınar Köyü | AK Parti | %11,4 | %47,7 | %69,8 | 63 |
| Bağpınar Kuyucak Köyü | AK Parti | %19,4 | %39,8 | %56,2 | 169 |
| Bahçecik Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %41,0 | %74,7 | 3.759 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %35,9 | %35,1 | %66,9 | 7.460 |
| Barbaros Hayrettin Mahallesi | CHP | %37,5 | %31,3 | %64,8 | 1.357 |
| Başpınar Köyü | AK Parti | %21,2 | %37,2 | %84,7 | 137 |
| Battalhüyük Köyü | AK Parti | %17,3 | %48,1 | %56,0 | 150 |
| Bebek Köyü | AK Parti | %10,5 | %57,5 | %86,2 | 276 |
| Bozatlı Köyü | AK Parti | %6,7 | %65,0 | %79,6 | 157 |
| Bozhüyük Köyü | AK Parti | %5,0 | %56,3 | %84,3 | 242 |
| Boztepe Köyü | İYİ Parti | %3,4 | %17,2 | %83,1 | 71 |
| Börkenek Köyü | CHP | %42,9 | %15,4 | %84,6 | 429 |
| Büklüm Köyü | AK Parti | %15,6 | %44,1 | %83,9 | 223 |
| Büyükkavaklı Köyü | AK Parti | %22,5 | %41,2 | %84,9 | 345 |
| Büyükkırıklı Köyü | DEM Parti | %44,4 | %0,0 | %56,9 | 65 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %35,5 | %31,5 | %69,1 | 11.819 |
| Çakmaklar Köyü | AK Parti | %11,5 | %60,9 | %55,4 | 168 |
| Çamgazi Köyü | CHP | %69,1 | %10,7 | %89,0 | 172 |
| Çamlıca Köyü | CHP | %76,2 | %14,3 | %62,2 | 135 |
| Çamyurdu Köyü | CHP | %64,3 | %0,5 | %86,9 | 221 |
| Çatalağaç Köyü | CHP | %60,2 | %14,9 | %92,6 | 175 |
| Çayırlı Köyü | AK Parti | %4,7 | %81,4 | %81,8 | 55 |
| Çaylı Köyü | AK Parti | %0,0 | %77,8 | %94,7 | 19 |
| Çemberlitaş Köyü | AK Parti | %12,5 | %38,7 | %94,6 | 593 |
| Çençeng Köyü | AK Parti | %11,0 | %52,6 | %93,2 | 219 |
| Çınarik Köyü | CHP | %62,5 | %6,9 | %92,6 | 81 |
| Çobandede Köyü | AK Parti | %4,4 | %33,3 | %84,2 | 57 |
| Damdırmaz Köyü | CHP | %58,1 | %0,9 | %91,4 | 255 |
| Damlıca Köyü | AK Parti | %26,4 | %40,3 | %69,9 | 103 |
| Dardağan Köyü | DEM Parti | %21,0 | %0,0 | %83,8 | 197 |
| Davuthan Köyü | CHP | %56,6 | %24,7 | %86,1 | 194 |
| Derinsu Köyü | AK Parti | %12,1 | %43,0 | %92,3 | 183 |
| Dişbudak Köyü | AK Parti | %14,3 | %73,2 | %84,1 | 69 |
| Doğanlı Köyü | CHP | %67,9 | %5,9 | %82,6 | 230 |
| Doyran Köyü | AK Parti | %14,4 | %51,7 | %87,7 | 481 |
| Durak Köyü | AK Parti | %17,7 | %34,3 | %92,0 | 399 |
| Durukaynak Köyü | CHP | %69,9 | %5,2 | %78,2 | 197 |
| Düzce Köyü | HÜDA PAR | %9,3 | %29,2 | %92,7 | 259 |
| Ekinci Köyü | CHP | %55,1 | %26,5 | %74,2 | 66 |
| Elmacık Köyü | AK Parti | %14,4 | %41,2 | %62,4 | 311 |
| Esence Köyü | AK Parti | %28,6 | %44,4 | %86,3 | 73 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %38,8 | %32,4 | %72,2 | 2.270 |
| Eskihüsnümansur Köyü | AK Parti | %0,0 | %81,0 | %110,5 | 19 |
| Eskisaray Mahallesi | CHP | %47,0 | %30,4 | %61,4 | 804 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %41,9 | %29,2 | %70,1 | 6.253 |
| Girik Köyü | CHP | %64,5 | %9,7 | %94,9 | 177 |
| Gökçay Köyü | CHP | %63,1 | %5,7 | %94,2 | 191 |
| Gölpınar Köyü | CHP | %82,4 | %5,9 | %82,2 | 45 |
| Gözebaşı Köyü | AK Parti | %9,2 | %35,1 | %88,7 | 318 |
| Göztepe Köyü | CHP | %90,2 | %1,2 | %83,7 | 98 |
| Gümüşkaya Köyü | DEVA Partisi | %10,2 | %24,5 | %77,9 | 1.013 |
| Güneşli Köyü | CHP | %85,5 | %6,3 | %79,5 | 200 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %19,6 | %46,4 | %90,8 | 250 |
| Hacıhalil Köyü | AK Parti | %13,9 | %71,6 | %79,8 | 258 |
| Hasancık Köyü | AK Parti | %28,9 | %29,6 | %93,4 | 381 |
| Hasankendi Köyü | AK Parti | %21,6 | %43,7 | %89,6 | 443 |
| Hocaömer Mahallesi | CHP | %44,9 | %30,5 | %60,8 | 337 |
| Ilıcak Köyü | AK Parti | %15,0 | %70,1 | %93,3 | 120 |
| Işıklı Köyü | AK Parti | %2,0 | %55,1 | %64,1 | 78 |
| İmamağa Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %37,7 | %73,3 | 6.228 |
| İncebağ Köyü | AK Parti | %13,6 | %50,4 | %95,4 | 282 |
| İnceler Köyü | AK Parti | %3,5 | %53,5 | %86,9 | 99 |
| İpekli Köyü | CHP | %42,6 | %32,3 | %66,2 | 1.904 |
| Kalburcu Köyü | AK Parti | %26,5 | %33,3 | %95,1 | 143 |
| Kapcami Mahallesi | CHP | %39,5 | %30,4 | %78,8 | 523 |
| Karaağaç Köyü | CHP | %82,5 | %0,0 | %92,6 | 68 |
| Karagöl Köyü | DEM Parti | %31,0 | %8,8 | %84,1 | 327 |
| Karahöyük Köyü | CHP | %63,8 | %1,7 | %88,4 | 327 |
| Karakoç Köyü | CHP | %57,9 | %2,6 | %81,3 | 144 |
| Karaman Köyü | AK Parti | %2,3 | %73,6 | %79,3 | 111 |
| Karapınar Mahallesi | CHP | %56,2 | %17,0 | %73,1 | 7.754 |
| Kaşköy | CHP | %67,5 | %11,9 | %86,2 | 189 |
| Kavak Köyü | AK Parti | %4,3 | %78,3 | %69,1 | 68 |
| Kayacık Köyü | CHP | %52,3 | %22,4 | %91,9 | 236 |
| Kayadibi Köyü | AK Parti | %22,6 | %30,6 | %90,8 | 76 |
| Kayalı Köyü | AK Parti | %5,0 | %85,0 | %76,9 | 26 |
| Kayalık Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %36,4 | %74,4 | 5.931 |
| Kayaönü Köyü | CHP | %67,9 | %4,7 | %80,1 | 730 |
| Kemerkaya Köyü | AK Parti | %19,8 | %43,3 | %97,1 | 205 |
| Kındırali Köyü | CHP | %50,0 | %2,7 | %80,5 | 318 |
| Kızılcahöyük Köyü | CHP | %75,0 | %7,1 | %81,7 | 230 |
| Kızılcapınar Köyü | Yeniden Refah | %22,7 | %20,7 | %93,7 | 332 |
| Koçali Köyü | AK Parti | %8,2 | %65,6 | %63,4 | 314 |
| Koruköy | CHP | %70,3 | %1,4 | %71,8 | 103 |
| Kozan Köyü | CHP | %66,1 | %16,9 | %68,5 | 89 |
| Kömür-Bahçelievler Mahallesi | DEVA Partisi | %29,9 | %2,6 | %81,6 | 147 |
| Kömür-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %50,8 | %17,6 | %91,6 | 367 |
| Kömür-Esence Mahallesi | AK Parti | %17,0 | %29,5 | %92,8 | 125 |
| Kömür-Gazi Mahallesi | CHP | %42,6 | %2,1 | %84,2 | 57 |
| Kömür-Hasankan Mahallesi | CHP | %52,9 | %0,9 | %93,0 | 271 |
| Kömür-Hürriyet Mahallesi | CHP | %64,5 | %9,2 | %89,4 | 527 |
| Kömür-Mustafa Yücel Özbilgin Mahallesi | CHP | %47,1 | %3,4 | %87,2 | 148 |
| Kömür-Serintepe Mahallesi | AK Parti | %17,9 | %39,9 | %87,9 | 224 |
| Kömür-Yakacık Mahallesi | CHP | %40,3 | %12,9 | %85,4 | 158 |
| Kömür-Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %49,4 | %2,9 | %89,9 | 277 |
| Kuşakkaya Köyü | CHP | %52,7 | %2,0 | %78,4 | 264 |
| Kuştepe Köyü | AK Parti | %22,6 | %29,3 | %92,0 | 324 |
| Kuyucak Köyü | AK Parti | %31,8 | %35,4 | %91,3 | 218 |
| Kuyulu Köyü | AK Parti | %6,6 | %35,0 | %88,7 | 1.051 |
| Küçükhasancık Köyü | AK Parti | %15,7 | %33,9 | %93,2 | 148 |
| Külafhüyük Köyü | AK Parti | %11,7 | %59,2 | %94,8 | 364 |
| Lokman Köyü | CHP | %68,1 | %23,4 | %46,7 | 105 |
| Malazgirt Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %35,1 | %70,6 | 4.353 |
| Malpınarı Köyü | AK Parti | %6,0 | %74,6 | %88,2 | 76 |
| Mara Mahallesi | CHP | %40,5 | %37,9 | %76,7 | 709 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %34,7 | %31,5 | %69,5 | 4.335 |
| Mestan Köyü | CHP | %53,5 | %15,2 | %67,8 | 146 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %42,3 | %30,5 | %69,8 | 1.931 |
| Musalla Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %37,1 | %71,6 | 1.201 |
| Olgunlar Köyü | DEVA Partisi | %4,7 | %35,1 | %95,0 | 160 |
| Oluklu Köyü | CHP | %52,2 | %17,4 | %85,6 | 111 |
| Ormaniçi Köyü | AK Parti | %23,1 | %29,9 | %90,9 | 132 |
| Örenli Mahallesi | CHP | %50,9 | %24,3 | %83,5 | 728 |
| Palanlı Köyü | MHP | %24,1 | %21,6 | %95,2 | 125 |
| Paşamezrası Köyü | CHP | %54,4 | %7,4 | %76,1 | 205 |
| Payamlı Köyü | CHP | %51,2 | %0,0 | %81,2 | 101 |
| Pınaryayla Köyü | AK Parti | %6,4 | %84,6 | %79,5 | 380 |
| Rezip Köyü | Yeniden Refah | %17,9 | %24,8 | %87,2 | 447 |
| Sarıharman Köyü | AK Parti | %14,9 | %39,2 | %91,5 | 527 |
| Sarıkaya Köyü | CHP | %68,4 | %3,8 | %69,0 | 116 |
| Serhatlı Köyü | AK Parti | %5,3 | %35,1 | %87,7 | 211 |
| Sıratut Mahallesi | CHP | %40,0 | %36,2 | %62,6 | 713 |
| Siteler Mahallesi | AK Parti | %30,5 | %38,6 | %70,8 | 7.942 |
| Sümerevler Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %36,0 | %70,1 | 10.861 |
| Şemikan Köyü | AK Parti | %20,5 | %26,0 | %83,3 | 90 |
| Şerefli Köyü | AK Parti | %16,9 | %46,4 | %93,2 | 338 |
| Taşgedik Köyü | AK Parti | %15,8 | %43,9 | %95,2 | 62 |
| Taşpınar Köyü | AK Parti | %31,7 | %36,5 | %70,3 | 1.959 |
| Tecir Köyü | AK Parti | %11,8 | %70,6 | %86,4 | 59 |
| Tekpınar Köyü | CHP | %61,6 | %6,6 | %78,7 | 333 |
| Terman Köyü | CHP | %37,8 | %22,7 | %59,7 | 295 |
| Toptepe Köyü | AK Parti | %15,3 | %55,6 | %89,4 | 246 |
| Turgut Reis Mahallesi | CHP | %38,8 | %30,7 | %59,3 | 4.149 |
| Türkiye Petrolleri Mahallesi | CHP | %52,8 | %23,1 | %74,6 | 1.214 |
| Uğurca Köyü | AK Parti | %5,3 | %89,4 | %71,2 | 132 |
| Ulucami Mahallesi | CHP | %47,0 | %28,3 | %73,0 | 814 |
| Uludam Köyü | AK Parti | %7,1 | %38,2 | %61,8 | 283 |
| Uzunköy | CHP | %51,3 | %1,9 | %90,6 | 181 |
| Uzunpınar Köyü | AK Parti | %15,5 | %30,2 | %82,8 | 437 |
| Üçdirek Köyü | Saadet | %5,6 | %11,1 | %111,1 | 18 |
| Varlık Köyü | CHP | %63,0 | %23,4 | %90,7 | 214 |
| Varlık Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %38,8 | %68,6 | 1.399 |
| Yarmakaya Köyü | CHP | %74,8 | %1,6 | %85,2 | 609 |
| Yavuz Selim Mahallesi | CHP | %39,4 | %32,0 | %61,6 | 2.427 |
| Yayladamı Köyü | CHP | %52,7 | %20,0 | %78,6 | 70 |
| Yaylakonak-Çatderesi Mahallesi | CHP | %78,8 | %3,4 | %97,3 | 220 |
| Yaylakonak-Çimenke Mahallesi | CHP | %66,2 | %8,5 | %96,0 | 150 |
| Yaylakonak-İncekoz Mahallesi | CHP | %75,2 | %13,2 | %97,4 | 268 |
| Yaylakonak-Karaçalı Mahallesi | CHP | %65,7 | %9,3 | %95,5 | 419 |
| Yaylakonak-Merkez Mahallesi | CHP | %56,6 | %10,8 | %97,8 | 269 |
| Yaylakonak-Zivar Mahallesi | CHP | %64,2 | %4,4 | %93,2 | 176 |
| Yazıbaşı Köyü | CHP | %73,2 | %2,6 | %90,8 | 304 |
| Yazlık Köyü | AK Parti | %19,2 | %30,1 | %92,2 | 167 |
| Yedioluk Köyü | CHP | %65,6 | %18,0 | %86,1 | 151 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %54,6 | %17,3 | %71,1 | 17.968 |
| Yeni Sanayi Mahallesi | CHP | %41,7 | %29,0 | %67,7 | 5.883 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %12,4 | %39,3 | %79,5 | 112 |
| Yenigüven Köyü | AK Parti | %24,5 | %42,3 | %88,4 | 318 |
| Yeniköy | AK Parti | %7,9 | %71,1 | %81,3 | 48 |
| Yenipınar Mahallesi | CHP | %44,3 | %24,1 | %67,3 | 269 |
| Yeşilova Köyü | CHP | %48,3 | %37,9 | %67,4 | 86 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %42,1 | %27,3 | %72,5 | 11.443 |
| Yunus Emre Mahallesi | CHP | %50,5 | %23,6 | %72,5 | 4.145 |
| Zey Köyü | CHP | %26,7 | %20,5 | %92,3 | 491 |
| Ziyaretpayamlı Köyü | AK Parti | %9,5 | %81,0 | %84,0 | 25 |
İlgili sonuçlar