Ardanuç 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Ardanuç sonuçlarında CHP %43,5 ile birinci, AK Parti %39,0 ile ikinci; fark 4,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 9,0 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %39,0 (+6,6 puan). 50 mahalle ve köy arasından 33'ünde CHP önde. CHP en güçlü Yukarıırmaklar Köyü (%83,0); AK Parti en güçlü Yaylacık Köyü (%75,0). Katılım %84,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ardanuç 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Ardanuç, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ardanuç | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.270 | %43,5 | %37,8 | %34,5 | +9,0 |
| AK Parti | 2.929 | %39,0 | %36,4 | %32,4 | +6,6 |
| İYİ Parti | 392 | %5,2 | %4,3 | %4,6 | +0,6 |
| MHP | 339 | %4,5 | %11,8 | %6,6 | −2,1 |
| Yeniden Refah | 307 | %4,1 | %4,1 | %7,0 | −2,9 |
| Memleket | 63 | %0,8 | %0,1 | %0,3 | +0,6 |
| Saadet | 52 | %0,7 | %0,9 | %1,3 | −0,6 |
| Büyük Birlik | 39 | %0,5 | %0,7 | %1,3 | −0,8 |
| SOL Parti | 27 | %0,4 | %1,7 | %0,2 | +0,2 |
| TİP | 27 | %0,4 | %0,9 | %0,6 | −0,3 |
| BTP | 24 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 18 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,4 |
| DP | 14 | %0,2 | %0,4 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Ardanuç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 68 | 9.363 | 7.913 | %84,5 | 7.511 | 402 |
Ardanuç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarsu Köyü | CHP | %46,3 | %38,9 | %97,0 | 101 |
| Anaçlı Köyü | CHP | %55,1 | %7,7 | %100,0 | 80 |
| Aşağıırmaklar Köyü | CHP | %78,3 | %10,1 | %75,8 | 178 |
| Aşıklar Köyü | CHP | %57,1 | %25,0 | %103,7 | 27 |
| Avcılar Köyü | AK Parti | %20,3 | %37,3 | %100,0 | 65 |
| Aydınköy | CHP | %33,8 | %33,3 | %81,8 | 314 |
| Bağlıca Köyü | CHP | %45,5 | %43,1 | %81,9 | 155 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %34,4 | %36,6 | %90,4 | 146 |
| Beratlı Köyü | AK Parti | %41,0 | %43,6 | %87,2 | 47 |
| Bereket Köyü | CHP | %67,5 | %17,9 | %88,3 | 145 |
| Boyalı Köyü | CHP | %58,6 | %17,1 | %70,9 | 103 |
| Bulanık Köyü | CHP | %76,2 | %13,1 | %84,3 | 305 |
| Cevizli Köyü | CHP | %59,6 | %25,0 | %81,5 | 65 |
| Çakıllar Köyü | CHP | %54,5 | %41,8 | %78,7 | 75 |
| Çıralar Köyü | CHP | %33,3 | %33,3 | %113,6 | 22 |
| Ekşinar Köyü | CHP | %35,0 | %33,0 | %94,5 | 110 |
| Ferhatlı Köyü | CHP | %54,2 | %27,1 | %82,1 | 67 |
| Geçitli Köyü | CHP | %43,4 | %32,9 | %85,4 | 212 |
| Gökçe Köyü | AK Parti | %34,4 | %43,8 | %78,0 | 41 |
| Güleş Köyü | CHP | %46,5 | %40,4 | %89,8 | 364 |
| Gümüşhane Köyü | AK Parti | %32,7 | %36,5 | %85,9 | 64 |
| Hamurlu Köyü | CHP | %59,5 | %33,8 | %88,3 | 94 |
| Harmanlı Köyü | AK Parti | %37,3 | %45,8 | %56,3 | 112 |
| Hisarlı Köyü | AK Parti | %34,4 | %50,0 | %65,3 | 49 |
| İncilli Köyü | CHP | %65,6 | %27,9 | %73,0 | 89 |
| Kapıköy | CHP | %44,4 | %44,4 | %64,8 | 71 |
| Karlı Köyü | CHP | %46,4 | %39,3 | %93,3 | 60 |
| Kaşıkçı Köyü | AK Parti | %35,7 | %42,9 | %66,7 | 21 |
| Kızılcık Köyü | CHP | %55,7 | %19,9 | %90,5 | 210 |
| Konaklı Köyü | AK Parti | %38,6 | %54,4 | %82,4 | 74 |
| Kutlu Köyü | CHP | %33,8 | %33,8 | %79,8 | 99 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %47,5 | %85,0 | 4.117 |
| Meşeköy | AK Parti | %26,9 | %40,4 | %77,5 | 71 |
| Müezzinler Köyü | CHP | %40,0 | %35,0 | %67,6 | 68 |
| Naldöken Köyü | CHP | %39,5 | %36,8 | %94,0 | 50 |
| Ovacık Köyü | CHP | %54,7 | %33,7 | %70,3 | 128 |
| Örtülü Köyü | CHP | %47,5 | %27,1 | %89,9 | 69 |
| Peynirli Köyü | AK Parti | %25,0 | %34,3 | %83,1 | 219 |
| Sakarya Köyü | AK Parti | %30,2 | %43,6 | %88,7 | 177 |
| Soğanlı Köyü | AK Parti | %34,1 | %45,1 | %98,9 | 90 |
| Tepedüzü Köyü | CHP | %41,6 | %38,4 | %87,6 | 153 |
| Torbalı Köyü | AK Parti | %16,2 | %29,7 | %97,6 | 41 |
| Tosunlu Köyü | CHP | %43,9 | %18,4 | %83,9 | 118 |
| Tütünlü Köyü | CHP | %57,6 | %37,6 | %86,4 | 103 |
| Ustalar Köyü | CHP | %38,9 | %38,9 | %78,3 | 23 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %5,0 | %75,0 | %59,1 | 44 |
| Yolağzı Köyü | CHP | %73,5 | %23,5 | %73,9 | 46 |
| Yolüstü Köyü | AK Parti | %29,8 | %49,6 | %88,3 | 154 |
| Yukarıırmaklar Köyü | CHP | %83,0 | %11,3 | %78,3 | 69 |
| Zekeriyaköy | CHP | %67,9 | %12,5 | %96,6 | 58 |
İlgili sonuçlar