Artvin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları

Artvin sonuçlarında CHP %37,8 ile birinci, AK Parti %36,4 ile ikinci; fark 1,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 3,3 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,8 (+5,2 puan). 9 ilçe arasından 6'sında CHP önde. CHP en güçlü Hopa (%47,9); AK Parti en güçlü Yusufeli (%42,4). Katılım %82,1 (Türkiye %78,4).

Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Artvin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Artvin, Türkiye karşılaştırması
PartiOyArtvinTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP40.182%37,8%34,5+3,3
AK Parti38.704%36,4%32,4+4,0
MHP12.546%11,8%6,6+5,2
İYİ Parti4.557%4,3%4,6−0,3
Yeniden Refah4.317%4,1%7,0−2,9
SOL Parti1.807%1,7%0,2+1,5
TİP960%0,9%0,6+0,3
Saadet939%0,9%1,3−0,4
Büyük Birlik790%0,7%1,3−0,5
DP466%0,4%0,3+0,1
BTP416%0,4%0,4+0,0
HÜDA PAR151%0,1%0,7−0,5
Zafer Partisi104%0,1%2,4−2,3
DEM Parti101%0,1%5,8−5,7
Vatan Partisi80%0,1%0,1−0,0
Millet64%0,1%0,1−0,0
Memleket63%0,1%0,3−0,2
DEVA Partisi51%0,0%0,5−0,4
Artvin seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
658135.225110.964%82,1106.2984.666
Artvin ilçe ilçe sonuçlar
İlçeBirinciCHPAK PartiKatılımSeçmen
ArdanuçCHP%43,5%39,0%84,59.363
ArhaviAK Parti%37,3%37,5%81,917.261
Artvin MerkezCHP%36,2%34,4%84,024.759
BorçkaAK Parti%33,5%38,4%85,819.106
HopaCHP%47,9%34,4%81,220.602
KemalpaşaCHP%38,8%31,3%84,87.570
MurgulCHP%38,5%23,9%90,45.600
ŞavşatCHP%44,4%39,1%74,014.974
YusufeliAK Parti%22,7%42,4%77,815.990

İlgili sonuçlar