Artvin 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Artvin sonuçlarında CHP %47,3 ile birinci, AK Parti %44,1 ile ikinci; fark 3,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 11,5 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %44,1 (+11,1 puan). 9 ilçe arasından 6'sında CHP önde. CHP en güçlü Hopa (%55,7); AK Parti en güçlü Ardanuç (%58,0). Katılım %82,2 (Türkiye %78,1).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Artvin 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Artvin, Türkiye karşılaştırması
PartiOyArtvinTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP29.283%47,3%35,8+11,5
AK Parti27.318%44,1%33,0+11,1
İYİ Parti1.692%2,7%4,6−1,9
Yeniden Refah1.137%1,8%6,8−5,0
SOL Parti560%0,9%0,0+0,9
Saadet382%0,6%1,2−0,6
Zafer Partisi361%0,6%1,9−1,3
Memleket262%0,4%0,2+0,2
Büyük Birlik226%0,4%1,2−0,8
BTP170%0,3%0,3−0,0
Bağımsızlar158%0,3%0,9−0,7
TİP91%0,1%0,4−0,3
Millet70%0,1%0,1+0,0
DEM Parti46%0,1%5,4−5,3
DEVA Partisi43%0,1%0,4−0,3
DP33%0,1%0,4−0,3
HÜDA PAR18%0,0%0,6−0,6
AP12%0,0%0,0+0,0
TKH10%0,0%0,0+0,0
DSP7%0,0%0,1−0,1
Vatan Partisi7%0,0%0,1−0,0
HAK-PAR6%0,0%0,0−0,0
Artvin seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
25878.41564.472%82,261.8922.580
Artvin ilçe ilçe sonuçlar
İlçeBirinciCHPAK PartiKatılımSeçmen
ArdanuçAK Parti%39,2%58,0%84,94.117
ArhaviAK Parti%43,1%45,4%80,012.776
Artvin MerkezCHP%45,2%43,7%83,417.796
BorçkaCHP%51,3%44,4%84,77.932
HopaCHP%55,7%40,9%79,816.659
KemalpaşaCHP%36,9%33,2%85,95.122
MurgulCHP%51,0%46,3%88,53.626
ŞavşatAK Parti%47,1%49,5%80,14.852
YusufeliCHP%47,0%45,9%79,65.535

İlgili sonuçlar