Elazığ 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Elazığ sonuçlarında AK Parti %38,3 ile birinci, Yeniden Refah %22,4 ile ikinci; fark 15,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 5,2 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,4 (+15,6 puan). 20 belediye arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Arıcak (%71,9); Yeniden Refah en güçlü Akçakiraz Beldesi (%65,0). Katılım %71,3 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Elazığ 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Elazığ, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Elazığ | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 91.523 | %38,3 | %33,0 | +5,2 |
| Yeniden Refah | 53.581 | %22,4 | %6,8 | +15,6 |
| CHP | 29.028 | %12,1 | %35,8 | −23,6 |
| MHP | 24.082 | %10,1 | %6,0 | +4,1 |
| Saadet | 16.633 | %7,0 | %1,2 | +5,8 |
| DEM Parti | 7.419 | %3,1 | %5,4 | −2,3 |
| Büyük Birlik | 6.007 | %2,5 | %1,2 | +1,3 |
| HÜDA PAR | 3.555 | %1,5 | %0,6 | +0,9 |
| DEVA Partisi | 1.982 | %0,8 | %0,4 | +0,5 |
| Zafer Partisi | 1.942 | %0,8 | %1,9 | −1,1 |
| İYİ Parti | 1.775 | %0,7 | %4,6 | −3,9 |
| BTP | 397 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| DSP | 255 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 147 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 147 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 141 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 131 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 125 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 89 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 86 | %0,0 | %0,9 | −0,9 |
| Millet | 70 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 44 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Elazığ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.122 | 356.363 | 254.223 | %71,3 | 239.159 | 15.064 |
Elazığ ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağın | AK Parti | %47,6 | %0,7 | %81,8 | 1.460 |
| Alacakaya | Yeniden Refah | %45,3 | %51,7 | %90,6 | 2.226 |
| Arıcak | AK Parti | %71,9 | %25,6 | %83,2 | 2.933 |
| Bükardı Beldesi | Yeniden Refah | %32,4 | %43,7 | %88,3 | 1.600 |
| Erimli Beldesi | AK Parti | %68,0 | %29,0 | %89,6 | 1.947 |
| Üçocak Beldesi | AK Parti | %51,6 | %45,9 | %91,7 | 1.846 |
| Baskil | MHP | %44,2 | %3,2 | %85,6 | 4.245 |
| Elazığ Merkez | AK Parti | %38,2 | %21,1 | %67,8 | 268.702 |
| Akçakiraz Beldesi | Yeniden Refah | %32,9 | %65,0 | %88,3 | 6.095 |
| Mollakendi Beldesi | Saadet | %30,3 | %23,6 | %89,9 | 2.489 |
| Yazıkonak Beldesi | Büyük Birlik | %37,9 | %5,0 | %83,3 | 7.040 |
| Yurtbaşı Beldesi | AK Parti | %52,3 | %12,3 | %83,5 | 5.739 |
| Karakoçan | DEM Parti | %33,6 | %25,7 | %72,8 | 11.650 |
| Sarıcan Beldesi | Saadet | %37,1 | %1,6 | %77,3 | 1.508 |
| Keban | MHP | %27,7 | %1,2 | %89,2 | 3.242 |
| Kovancılar | Büyük Birlik | %25,7 | %7,1 | %74,3 | 17.353 |
| Maden | AK Parti | %52,5 | %32,2 | %87,0 | 3.543 |
| Palu | Yeniden Refah | %36,8 | %58,8 | %82,1 | 6.898 |
| Beyhan Beldesi | Yeniden Refah | %45,1 | %54,5 | %92,0 | 2.674 |
| Sivrice | Yeniden Refah | %34,0 | %35,9 | %90,5 | 3.173 |
İlgili sonuçlar