Kırklareli 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kırklareli sonuçlarında CHP %44,8 ile birinci, AK Parti %22,9 ile ikinci; fark 21,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 9,0 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,2 (+9,3 puan). 21 belediye arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Kıyıköy Beldesi (%63,4); AK Parti en güçlü Pınarhisar (%52,4). Katılım %82,0 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kırklareli 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kırklareli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kırklareli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 86.157 | %44,8 | %35,8 | +9,0 |
| AK Parti | 43.962 | %22,9 | %33,0 | −10,2 |
| MHP | 25.177 | %13,1 | %6,0 | +7,1 |
| Bağımsızlar | 19.622 | %10,2 | %0,9 | +9,3 |
| İYİ Parti | 5.626 | %2,9 | %4,6 | −1,7 |
| DP | 2.486 | %1,3 | %0,4 | +0,9 |
| DSP | 2.350 | %1,2 | %0,1 | +1,1 |
| Zafer Partisi | 1.737 | %0,9 | %1,9 | −1,0 |
| BTP | 1.476 | %0,8 | %0,3 | +0,5 |
| Yeniden Refah | 843 | %0,4 | %6,8 | −6,4 |
| Saadet | 487 | %0,3 | %1,2 | −0,9 |
| DEVA Partisi | 382 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| DEM Parti | 347 | %0,2 | %5,4 | −5,2 |
| Büyük Birlik | 332 | %0,2 | %1,2 | −1,0 |
| Memleket | 331 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TİP | 234 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| HÜDA PAR | 188 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| Millet | 179 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 143 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 83 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 73 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 56 | %0,0 | %0,3 | −0,2 |
| TKH | 14 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Kırklareli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 760 | 243.160 | 199.380 | %82,0 | 192.285 | 7.095 |
Kırklareli ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Babaeski | AK Parti | %45,7 | %50,3 | %82,9 | 23.178 |
| Alpullu Beldesi | CHP | %54,6 | %44,7 | %88,9 | 1.944 |
| Büyükmandıra Beldesi | AK Parti | %44,0 | %45,3 | %90,0 | 2.865 |
| Karahalil Beldesi | AK Parti | %49,2 | %49,7 | %95,5 | 1.381 |
| Demirköy | AK Parti | %12,2 | %51,8 | %88,0 | 2.840 |
| İğneada Beldesi | AK Parti | %38,7 | %49,7 | %86,2 | 2.189 |
| Kırklareli Merkez | MHP | %40,7 | %0,0 | %80,3 | 65.903 |
| İnece Beldesi | AK Parti | %46,7 | %51,2 | %92,7 | 1.519 |
| Kavaklı Beldesi | CHP | %60,1 | %38,5 | %91,0 | 2.850 |
| Üsküp Beldesi | CHP | %48,8 | %48,7 | %91,8 | 1.946 |
| Kofçaz | MHP | %25,1 | %34,8 | %93,4 | 641 |
| Lüleburgaz | CHP | %47,2 | %22,6 | %79,0 | 98.459 |
| Ahmetbey Beldesi | CHP | %60,2 | %38,6 | %90,6 | 3.110 |
| Büyükkarıştıran Beldesi | DSP | %47,0 | %4,7 | %90,5 | 4.950 |
| Evrensekiz Beldesi | CHP | %54,0 | %44,7 | %93,8 | 2.402 |
| Pehlivanköy | AK Parti | %25,6 | %40,2 | %88,5 | 1.454 |
| Pınarhisar | AK Parti | %44,6 | %52,4 | %87,0 | 8.453 |
| Kaynarca Beldesi | CHP | %48,8 | %48,7 | %91,8 | 1.695 |
| Vize | CHP | %40,0 | %31,6 | %84,0 | 11.776 |
| Çakıllı Beldesi | MHP | %47,6 | %0,0 | %95,2 | 1.715 |
| Kıyıköy Beldesi | CHP | %63,4 | %8,2 | %91,6 | 1.890 |
İlgili sonuçlar