Ankara 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ankara sonuçlarında CHP %50,2 ile birinci, AK Parti %28,7 ile ikinci; fark 21,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 14,4 puan üstünde. 25 ilçe arasından 16'sında CHP önde. CHP en güçlü Çankaya (%65,4); AK Parti en güçlü Pursaklar (%54,0). Katılım %79,3 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ankara 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ankara, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ankara | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 1.651.685 | %50,2 | %35,8 | +14,4 |
| AK Parti | 943.262 | %28,7 | %33,0 | −4,4 |
| MHP | 170.282 | %5,2 | %6,0 | −0,8 |
| Yeniden Refah | 147.799 | %4,5 | %6,8 | −2,3 |
| İYİ Parti | 95.733 | %2,9 | %4,6 | −1,7 |
| Zafer Partisi | 92.014 | %2,8 | %1,9 | +0,9 |
| Büyük Birlik | 38.626 | %1,2 | %1,2 | −0,0 |
| TİP | 35.927 | %1,1 | %0,4 | +0,6 |
| DEM Parti | 25.169 | %0,8 | %5,4 | −4,7 |
| Saadet | 21.145 | %0,6 | %1,2 | −0,6 |
| DEVA Partisi | 10.672 | %0,3 | %0,4 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 7.896 | %0,2 | %0,9 | −0,7 |
| TKP | 7.108 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| BTP | 7.068 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Memleket | 7.054 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| YTP | 4.690 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| EMEP | 3.577 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 3.384 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| ANAP | 3.030 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 2.936 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 2.827 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 2.150 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| DSP | 2.070 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 1.255 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 1.148 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AP | 760 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| SOL Parti | 750 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 279 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Gelecek Partisi | 279 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Abp | 213 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| HAK-PAR | 99 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 34 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Ankara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 13.253 | 4.307.119 | 3.414.602 | %79,3 | 3.290.921 | 123.681 |
Ankara ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyurt | AK Parti | %21,3 | %50,2 | %81,9 | 31.237 |
| Altındağ | AK Parti | %37,4 | %47,3 | %75,2 | 293.099 |
| Ayaş | CHP | %43,3 | %0,0 | %92,5 | 12.331 |
| Bala | AK Parti | %35,0 | %40,2 | %85,3 | 23.660 |
| Beypazarı | CHP | %48,5 | %28,4 | %86,8 | 37.914 |
| Çamlıdere | Bağımsızlar | %16,9 | %26,2 | %90,8 | 11.368 |
| Çankaya | CHP | %65,4 | %15,5 | %80,2 | 719.760 |
| Çubuk | AK Parti | %23,7 | %43,3 | %81,9 | 70.500 |
| Elmadağ | CHP | %53,8 | %36,4 | %86,8 | 34.803 |
| Etimesgut | CHP | %56,6 | %0,0 | %79,7 | 464.643 |
| Evren | AK Parti | %39,1 | %43,7 | %85,7 | 2.782 |
| Gölbaşı | CHP | %44,3 | %0,0 | %83,0 | 111.188 |
| Güdül | CHP | %55,7 | %40,6 | %88,1 | 7.789 |
| Haymana | CHP | %49,5 | %41,7 | %83,2 | 25.032 |
| Kahramankazan | CHP | %49,6 | %43,8 | %84,9 | 43.708 |
| Kalecik | CHP | %50,1 | %0,0 | %91,1 | 10.897 |
| Keçiören | CHP | %48,0 | %38,6 | %77,3 | 687.128 |
| Kızılcahamam | AK Parti | %42,2 | %44,6 | %88,4 | 26.006 |
| Mamak | CHP | %53,0 | %36,2 | %78,8 | 496.805 |
| Nallıhan | CHP | %53,6 | %41,6 | %87,5 | 21.800 |
| Polatlı | CHP | %47,9 | %0,0 | %77,3 | 96.009 |
| Pursaklar | AK Parti | %22,1 | %54,0 | %79,4 | 115.135 |
| Sincan | AK Parti | %30,6 | %43,9 | %76,6 | 412.279 |
| Şereflikoçhisar | CHP | %60,3 | %28,3 | %79,8 | 25.860 |
| Yenimahalle | CHP | %59,2 | %31,0 | %80,3 | 525.386 |
İlgili sonuçlar