Pursaklar 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Pursaklar sonuçlarında AK Parti %54,0 ile birinci, CHP %22,1 ile ikinci; fark 31,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 20,9 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,0 (+11,2 puan). 21 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yuva Mahallesi (%71,8); CHP en güçlü Yeni Karaköy Mahallesi (%79,1). Katılım %79,4 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pursaklar 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Pursaklar, Ankara, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pursaklar | Ankara | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 47.429 | %54,0 | %28,7 | %33,0 | +20,9 |
| CHP | 19.409 | %22,1 | %50,2 | %35,8 | −13,7 |
| Yeniden Refah | 15.851 | %18,0 | %4,5 | %6,8 | +11,2 |
| Zafer Partisi | 1.734 | %2,0 | %2,8 | %1,9 | +0,1 |
| İYİ Parti | 1.026 | %1,2 | %2,9 | %4,6 | −3,4 |
| Saadet | 890 | %1,0 | %0,6 | %1,2 | −0,2 |
| DEM Parti | 299 | %0,3 | %0,8 | %5,4 | −5,1 |
| DEVA Partisi | 284 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,0 |
| Memleket | 232 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 178 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 103 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| Millet | 83 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 74 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| YTP | 71 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| ANAP | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| EMEP | 47 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 35 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DP | 33 | %0,0 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 31 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Pursaklar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 340 | 115.135 | 91.464 | %79,4 | 87.894 | 3.570 |
Pursaklar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abadan Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %19,2 | %96,5 | 144 |
| Altınova Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %17,5 | %83,7 | 2.739 |
| Ayyıldız Mahallesi | CHP | %24,5 | %61,7 | %73,3 | 1.718 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %19,5 | %79,9 | 18.430 |
| Karaköy Mahallesi | CHP | %25,6 | %72,1 | %91,5 | 94 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %68,5 | %14,0 | %92,7 | 245 |
| Kösrelikkızığı Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %29,5 | %95,3 | 295 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %54,4 | %21,4 | %79,4 | 26.186 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %21,7 | %78,3 | 19.178 |
| Peçenek Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %16,8 | %87,1 | 448 |
| Saray Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %56,9 | %19,0 | %79,4 | 10.509 |
| Saray Fatih Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %19,9 | %79,0 | 13.856 |
| Saray Gümüşoluk Mahallesi | AK Parti | %58,9 | %13,9 | %80,0 | 920 |
| Saray Osmangazi Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %24,1 | %62,4 | 619 |
| Sirkeli Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %17,4 | %88,1 | 708 |
| Sirkeli Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %21,9 | %86,3 | 488 |
| Tevfik İleri Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %21,6 | %80,3 | 4.288 |
| Yeni Karaköy Mahallesi | CHP | %14,7 | %79,1 | %97,0 | 203 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %21,7 | %87,7 | 983 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %28,5 | %78,7 | 12.997 |
| Yuva Mahallesi | AK Parti | %71,8 | %7,1 | %100,0 | 87 |
İlgili sonuçlar