İzmir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İzmir sonuçlarında CHP %48,8 ile birinci, AK Parti %32,3 ile ikinci; fark 16,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 13,0 puan üstünde. 30 ilçe arasından 27'sinde CHP önde. CHP en güçlü Urla (%70,5); AK Parti en güçlü Menemen (%48,8). Katılım %78,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İzmir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 1.279.635 | %48,8 | %35,8 | +13,0 |
| AK Parti | 846.625 | %32,3 | %33,0 | −0,7 |
| DEM Parti | 103.418 | %3,9 | %5,4 | −1,5 |
| İYİ Parti | 96.897 | %3,7 | %4,6 | −0,9 |
| Zafer Partisi | 65.300 | %2,5 | %1,9 | +0,6 |
| MHP | 64.951 | %2,5 | %6,0 | −3,5 |
| Bağımsızlar | 29.765 | %1,1 | %0,9 | +0,2 |
| Yeniden Refah | 27.202 | %1,0 | %6,8 | −5,8 |
| TİP | 19.289 | %0,7 | %0,4 | +0,3 |
| DP | 19.224 | %0,7 | %0,4 | +0,4 |
| Memleket | 17.385 | %0,7 | %0,2 | +0,4 |
| Saadet | 10.553 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| TKP | 9.985 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 7.417 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| BTP | 7.229 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 4.349 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| DSP | 3.215 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 2.870 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 1.577 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Gelecek Partisi | 1.280 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| ANAP | 900 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 709 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 672 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AP | 321 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 316 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 299 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| SOL Parti | 297 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Abp | 280 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Adp | 53 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 35 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 13 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
İzmir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 10.697 | 3.462.721 | 2.730.386 | %78,9 | 2.622.061 | 108.325 |
İzmir ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aliağa | MHP | %44,4 | %0,0 | %80,6 | 75.410 |
| Balçova | CHP | %61,2 | %22,5 | %77,8 | 60.745 |
| Bayındır | CHP | %55,4 | %36,8 | %89,5 | 31.832 |
| Bayraklı | CHP | %47,2 | %38,3 | %77,9 | 233.538 |
| Bergama | CHP | %51,5 | %42,6 | %86,1 | 84.307 |
| Beydağ | CHP | %55,5 | %33,7 | %90,8 | 9.961 |
| Bornova | CHP | %49,7 | %34,6 | %78,5 | 340.759 |
| Buca | CHP | %41,9 | %37,0 | %74,8 | 394.488 |
| Çeşme | CHP | %53,7 | %0,0 | %75,6 | 40.062 |
| Çiğli | CHP | %48,0 | %37,7 | %78,9 | 166.352 |
| Dikili | CHP | %38,8 | %0,0 | %79,0 | 40.714 |
| Foça | CHP | %49,6 | %0,0 | %76,6 | 27.892 |
| Gaziemir | CHP | %44,3 | %39,8 | %79,6 | 103.919 |
| Güzelbahçe | CHP | %49,8 | %12,3 | %78,9 | 29.256 |
| Karabağlar | CHP | %46,3 | %38,9 | %76,3 | 370.142 |
| Karaburun | CHP | %49,8 | %42,1 | %83,5 | 11.179 |
| Karşıyaka | CHP | %64,8 | %21,9 | %78,8 | 279.863 |
| Kemalpaşa | CHP | %44,6 | %40,7 | %84,1 | 89.208 |
| Kınık | CHP | %55,7 | %39,7 | %91,3 | 21.969 |
| Kiraz | CHP | %55,2 | %41,3 | %91,7 | 34.087 |
| Konak | CHP | %52,8 | %31,9 | %74,6 | 263.609 |
| Menderes | CHP | %46,1 | %41,8 | %82,1 | 83.952 |
| Menemen | AK Parti | %38,1 | %48,8 | %80,0 | 151.661 |
| Narlıdere | CHP | %58,6 | %13,2 | %78,8 | 49.813 |
| Ödemiş | CHP | %41,0 | %33,5 | %83,3 | 104.811 |
| Seferihisar | CHP | %44,1 | %18,3 | %79,7 | 46.337 |
| Selçuk | Bağımsızlar | %34,9 | %20,9 | %83,8 | 30.360 |
| Tire | CHP | %46,5 | %0,0 | %84,8 | 69.584 |
| Torbalı | CHP | %45,8 | %40,2 | %80,6 | 156.538 |
| Urla | CHP | %70,5 | %17,9 | %78,6 | 60.373 |
İlgili sonuçlar