Balçova 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Balçova sonuçlarında CHP %61,2 ile birinci, AK Parti %22,5 ile ikinci; fark 38,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 25,4 puan üstünde. 8 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Korutürk Mahallesi (%67,7); AK Parti en güçlü Bahçelerarası Mahallesi (%24,9). Katılım %77,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Balçova 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Balçova, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Balçova | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 28.184 | %61,2 | %48,8 | %35,8 | +25,4 |
| AK Parti | 10.373 | %22,5 | %32,3 | %33,0 | −10,5 |
| İYİ Parti | 2.319 | %5,0 | %3,7 | %4,6 | +0,4 |
| Zafer Partisi | 1.420 | %3,1 | %2,5 | %1,9 | +1,2 |
| TİP | 1.293 | %2,8 | %0,7 | %0,4 | +2,4 |
| DEM Parti | 1.246 | %2,7 | %3,9 | %5,4 | −2,7 |
| Memleket | 226 | %0,5 | %0,7 | %0,2 | +0,3 |
| TKP | 216 | %0,5 | %0,4 | %0,3 | +0,2 |
| Yeniden Refah | 196 | %0,4 | %1,0 | %6,8 | −6,4 |
| BTP | 122 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| Saadet | 100 | %0,2 | %0,4 | %1,2 | −1,0 |
| DEVA Partisi | 100 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 57 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| DSP | 50 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 41 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 36 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| ANAP | 33 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DP | 32 | %0,1 | %0,7 | %0,4 | −0,3 |
| Millet | 16 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Balçova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 185 | 60.745 | 47.256 | %77,8 | 46.060 | 1.196 |
Balçova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelerarası Mahallesi | CHP | %61,1 | %24,9 | %88,6 | 490 |
| Çetin Emeç Mahallesi | CHP | %59,5 | %23,7 | %79,9 | 9.050 |
| Eğitim Mahallesi | CHP | %57,3 | %24,8 | %77,6 | 11.329 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %63,3 | %22,4 | %77,9 | 8.802 |
| İnciraltı Mahallesi | CHP | %56,0 | %24,5 | %64,1 | 701 |
| Korutürk Mahallesi | CHP | %67,7 | %16,7 | %76,4 | 9.585 |
| Onur Mahallesi | CHP | %61,5 | %22,7 | %76,9 | 13.535 |
| Teleferik Mahallesi | CHP | %58,3 | %24,6 | %79,5 | 7.253 |
İlgili sonuçlar