Selçuk 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Selçuk sonuçlarında Bağımsızlar %36,4 ile birinci, CHP %34,9 ile ikinci; fark 1,5 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%0,9) 35,4 puan üstünde. 14 mahalle ve köy arasından 9'unda Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Şirince Mahallesi (%64,4); CHP en güçlü Gökçealan Mahallesi (%42,8). Katılım %83,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Selçuk 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Selçuk, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Selçuk | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 8.784 | %36,4 | %1,1 | %0,9 | +35,4 |
| CHP | 8.427 | %34,9 | %48,8 | %35,8 | −0,9 |
| AK Parti | 5.055 | %20,9 | %32,3 | %33,0 | −12,1 |
| DEM Parti | 827 | %3,4 | %3,9 | %5,4 | −2,0 |
| İYİ Parti | 273 | %1,1 | %3,7 | %4,6 | −3,5 |
| BTP | 189 | %0,8 | %0,3 | %0,3 | +0,5 |
| Zafer Partisi | 128 | %0,5 | %2,5 | %1,9 | −1,4 |
| TİP | 77 | %0,3 | %0,7 | %0,4 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 76 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| Yeniden Refah | 69 | %0,3 | %1,0 | %6,8 | −6,5 |
| DEVA Partisi | 67 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| Saadet | 53 | %0,2 | %0,4 | %1,2 | −1,0 |
| HÜDA PAR | 46 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| TKP | 44 | %0,2 | %0,4 | %0,3 | −0,1 |
| DSP | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Selçuk seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 95 | 30.360 | 25.436 | %83,8 | 24.134 | 1.302 |
Selçuk mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Mayıs Mahallesi | Bağımsızlar | %36,5 | %33,1 | %81,7 | 5.506 |
| Acarlar Mahallesi | CHP | %31,8 | %35,8 | %95,7 | 326 |
| Atatürk Mahallesi | Bağımsızlar | %36,0 | %35,8 | %80,4 | 6.355 |
| Barutçu Mahallesi | Bağımsızlar | %47,4 | %32,6 | %102,0 | 151 |
| Belevi Mahallesi | Bağımsızlar | %34,4 | %33,4 | %86,6 | 1.557 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Bağımsızlar | %36,5 | %34,5 | %85,3 | 5.426 |
| Çamlık Mahallesi | CHP | %26,2 | %39,4 | %87,1 | 838 |
| Gökçealan Mahallesi | CHP | %35,0 | %42,8 | %86,2 | 863 |
| Havutçulu Mahallesi | AK Parti | %28,6 | %23,9 | %95,5 | 245 |
| İsa Bey Mahallesi | Bağımsızlar | %37,6 | %36,5 | %83,4 | 2.030 |
| Sultaniye Mahallesi | Bağımsızlar | %58,5 | %19,5 | %107,1 | 42 |
| Şirince Mahallesi | Bağımsızlar | %64,4 | %21,4 | %86,8 | 393 |
| Zafer Mahallesi | Bağımsızlar | %38,0 | %35,0 | %84,3 | 5.979 |
| Zeytinköy Mahallesi | CHP | %24,1 | %41,4 | %85,2 | 649 |
İlgili sonuçlar