Bayındır 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bayındır sonuçlarında CHP %55,4 ile birinci, AK Parti %36,8 ile ikinci; fark 18,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 19,6 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,8 (+3,8 puan). 59 mahalle ve köy arasından 46'sında CHP önde. CHP en güçlü Dernekli Mahallesi (%89,8); AK Parti en güçlü Çenikler Mahallesi (%78,0). Katılım %89,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bayındır 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bayındır, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bayındır | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 14.856 | %55,4 | %48,8 | %35,8 | +19,6 |
| AK Parti | 9.879 | %36,8 | %32,3 | %33,0 | +3,8 |
| DEM Parti | 712 | %2,7 | %3,9 | %5,4 | −2,8 |
| İYİ Parti | 446 | %1,7 | %3,7 | %4,6 | −2,9 |
| Yeniden Refah | 224 | %0,8 | %1,0 | %6,8 | −6,0 |
| HÜDA PAR | 175 | %0,7 | %0,2 | %0,6 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 103 | %0,4 | %2,5 | %1,9 | −1,5 |
| Memleket | 95 | %0,4 | %0,7 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 91 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| Saadet | 67 | %0,2 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| DSP | 65 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 42 | %0,2 | %0,7 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 25 | %0,1 | %0,4 | %0,3 | −0,2 |
| DEVA Partisi | 24 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Bayındır seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 121 | 31.832 | 28.477 | %89,5 | 26.819 | 1.658 |
Bayındır mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alankıyı Mahallesi | CHP | %52,4 | %41,9 | %94,7 | 394 |
| Alanköy Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %51,0 | %84,6 | 143 |
| Arıkbaşı Mahallesi | CHP | %65,7 | %22,2 | %86,6 | 673 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %69,8 | %26,9 | %92,5 | 480 |
| Balcılar Mahallesi | CHP | %75,6 | %20,9 | %97,6 | 254 |
| Bıyıklar Mahallesi | CHP | %55,1 | %39,3 | %84,6 | 468 |
| Buruncuk Mahallesi | CHP | %75,9 | %20,3 | %94,6 | 370 |
| Camii Mahallesi | CHP | %53,4 | %38,4 | %86,3 | 467 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %66,3 | %28,9 | %93,6 | 622 |
| Çamlıbel Mahallesi | CHP | %53,5 | %43,9 | %101,8 | 223 |
| Çenikler Mahallesi | AK Parti | %22,0 | %78,0 | %85,9 | 64 |
| Çınar Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %46,7 | %105,0 | 101 |
| Çınardibi Mahallesi | CHP | %66,5 | %30,6 | %91,5 | 658 |
| Çırpı Cami Mahallesi | CHP | %48,7 | %31,5 | %88,2 | 745 |
| Çiftçigediği Mahallesi | CHP | %75,0 | %19,1 | %93,8 | 178 |
| Demircilik Mahallesi | CHP | %52,2 | %39,9 | %86,7 | 690 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %54,1 | %99,0 | 209 |
| Dernekli Mahallesi | CHP | %89,8 | %7,6 | %96,8 | 124 |
| Elifli Mahallesi | CHP | %68,6 | %26,1 | %95,7 | 253 |
| Ergenli Mahallesi | CHP | %50,9 | %44,6 | %92,5 | 401 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %52,1 | %38,5 | %82,3 | 2.620 |
| Fırınlı Mahallesi | CHP | %54,0 | %42,9 | %89,1 | 908 |
| Gaziler Mahallesi | AK Parti | %41,5 | %58,5 | %101,9 | 54 |
| Hacı Beşir Mahallesi | CHP | %53,7 | %36,2 | %83,6 | 556 |
| Hacı İbrahim Mahallesi | CHP | %54,2 | %38,8 | %82,0 | 1.090 |
| Hasköy Mahallesi | CHP | %53,6 | %33,5 | %91,3 | 595 |
| Hatay Mahallesi | CHP | %59,4 | %37,3 | %83,7 | 443 |
| Havuzbaşı Mahallesi | CHP | %40,5 | %17,8 | %92,6 | 282 |
| Hisarlık Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %50,9 | %95,2 | 251 |
| İbrahimçavuş Mahallesi | CHP | %60,9 | %26,3 | %89,2 | 510 |
| Kabaağaç Mahallesi | CHP | %50,8 | %41,0 | %94,4 | 72 |
| Karahalilli Mahallesi | CHP | %53,7 | %41,9 | %94,4 | 355 |
| Karahayıt Mahallesi | CHP | %76,9 | %23,1 | %96,6 | 29 |
| Karapınar Mahallesi | CHP | %48,0 | %42,7 | %103,7 | 81 |
| Karaveliler Mahallesi | CHP | %68,5 | %27,8 | %94,3 | 509 |
| Kızılcaağaç Mahallesi | CHP | %57,8 | %39,8 | %98,4 | 192 |
| Kızılcaova Mahallesi | CHP | %62,6 | %31,8 | %91,5 | 761 |
| Kızılkeçili Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %57,6 | %93,4 | 423 |
| Kızıloba Mahallesi | CHP | %49,2 | %45,6 | %94,7 | 546 |
| Kurt Mahallesi | CHP | %56,1 | %36,5 | %84,8 | 560 |
| Lütuflar Mahallesi | AK Parti | %29,7 | %67,3 | %97,5 | 356 |
| Mektep Mahallesi | CHP | %48,8 | %28,2 | %86,8 | 658 |
| Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %59,1 | %33,6 | %86,1 | 583 |
| Necati Uza Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %58,5 | %97,8 | 822 |
| Orta Mahallesi | CHP | %59,9 | %35,3 | %91,7 | 193 |
| Osmanlar Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %52,1 | %100,0 | 240 |
| Pınarlı Mahallesi | CHP | %57,6 | %36,6 | %93,6 | 1.071 |
| Sadıkpaşa Mahallesi | CHP | %51,6 | %37,5 | %83,0 | 3.644 |
| Sarıyurt Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %61,3 | %90,6 | 307 |
| Söğütören Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %50,3 | %97,7 | 561 |
| Tokatbaşı Mahallesi | CHP | %54,1 | %43,0 | %96,8 | 402 |
| Turan Mahallesi | CHP | %68,5 | %27,0 | %94,1 | 353 |
| Yakacık Mahallesi | CHP | %59,1 | %36,3 | %90,4 | 489 |
| Yakapınar Mahallesi | CHP | %85,2 | %9,3 | %93,2 | 746 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %62,0 | %34,4 | %86,7 | 588 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %22,6 | %55,9 | %91,5 | 106 |
| Yeşilova Mahallesi | CHP | %62,2 | %29,3 | %90,2 | 599 |
| Yusuflu Mahallesi | CHP | %60,3 | %31,5 | %89,3 | 693 |
| Zeytinova Mahallesi | CHP | %58,0 | %39,5 | %92,9 | 1.067 |
İlgili sonuçlar