Çeşme 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çeşme sonuçlarında CHP %53,7 ile birinci, MHP %34,3 ile ikinci; fark 19,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 18,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,3 (+28,3 puan). 25 mahalle ve köy arasından 22'sinde CHP önde. CHP en güçlü Celal Bayar Mahallesi (%72,5); MHP en güçlü Karaköy Mahallesi (%67,6). Katılım %75,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çeşme 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çeşme, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çeşme | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 15.693 | %53,7 | %48,8 | %35,8 | +18,0 |
| MHP | 10.012 | %34,3 | %2,5 | %6,0 | +28,3 |
| DEM Parti | 1.198 | %4,1 | %3,9 | %5,4 | −1,3 |
| Zafer Partisi | 719 | %2,5 | %2,5 | %1,9 | +0,6 |
| Bağımsızlar | 560 | %1,9 | %1,1 | %0,9 | +1,0 |
| İYİ Parti | 471 | %1,6 | %3,7 | %4,6 | −3,0 |
| TKP | 185 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,4 |
| BTP | 121 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Yeniden Refah | 66 | %0,2 | %1,0 | %6,8 | −6,6 |
| HÜDA PAR | 46 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 37 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| Saadet | 36 | %0,1 | %0,4 | %1,2 | −1,1 |
| HKP | 23 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 12 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Çeşme seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 131 | 40.062 | 30.270 | %75,6 | 29.199 | 1.071 |
Çeşme mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 16 Eylül Mahallesi | CHP | %49,2 | %38,1 | %77,1 | 2.975 |
| Alaçatı Mahallesi | CHP | %59,0 | %31,2 | %76,8 | 8.598 |
| Altınkum Mahallesi | CHP | %55,2 | %40,0 | %69,7 | 155 |
| Altınyunus Mahallesi | CHP | %62,9 | %28,7 | %69,3 | 361 |
| Ardıç Mahallesi | CHP | %61,3 | %27,6 | %72,2 | 486 |
| Boyalık Mahallesi | CHP | %59,4 | %32,4 | %62,3 | 395 |
| Celal Bayar Mahallesi | CHP | %72,5 | %19,5 | %69,6 | 631 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %66,7 | %25,5 | %66,0 | 852 |
| Çakabey Mahallesi | CHP | %61,3 | %30,7 | %82,1 | 179 |
| Çiftlik Mahallesi | CHP | %61,7 | %27,9 | %75,4 | 1.906 |
| Dalyan Mahallesi | CHP | %54,3 | %33,8 | %76,1 | 1.953 |
| Fahrettinpaşa Mahallesi | CHP | %59,3 | %29,3 | %80,8 | 343 |
| Germiyan Mahallesi | CHP | %55,8 | %29,1 | %74,5 | 1.335 |
| Ildır Mahallesi | CHP | %70,7 | %20,4 | %78,4 | 654 |
| Ilıca Mahallesi | CHP | %64,7 | %26,8 | %70,3 | 994 |
| İsmet İnönü Mahallesi | CHP | %51,5 | %35,3 | %74,2 | 4.367 |
| Karaköy Mahallesi | MHP | %20,6 | %67,6 | %120,7 | 29 |
| Musalla Mahallesi | CHP | %50,8 | %35,8 | %73,4 | 4.285 |
| Ovacık Mahallesi | MHP | %37,8 | %41,7 | %76,7 | 2.174 |
| Reisdere Mahallesi | MHP | %35,5 | %50,0 | %78,6 | 3.855 |
| Sakarya Mahallesi | CHP | %57,2 | %30,2 | %76,3 | 923 |
| Şehit Mehmet Mahallesi | CHP | %63,2 | %28,1 | %107,3 | 395 |
| Şifne Mahallesi | CHP | %59,8 | %30,5 | %68,4 | 916 |
| Üniversite Mahallesi | CHP | %67,1 | %25,3 | %78,4 | 481 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %60,0 | %32,0 | %74,5 | 820 |
İlgili sonuçlar