Aksaray 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aksaray sonuçlarında AK Parti %38,1 ile birinci, MHP %31,2 ile ikinci; fark 7,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 5,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,2 (+25,2 puan). 22 belediye arasından 6'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Topakkaya Beldesi (%61,1); MHP en güçlü Ihlara Beldesi (%68,3). Katılım %77,0 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aksaray 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aksaray, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aksaray | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 68.425 | %38,1 | %33,0 | +5,1 |
| MHP | 55.879 | %31,2 | %6,0 | +25,2 |
| İYİ Parti | 28.989 | %16,2 | %4,6 | +11,6 |
| CHP | 12.987 | %7,2 | %35,8 | −28,5 |
| Yeniden Refah | 5.026 | %2,8 | %6,8 | −4,0 |
| Büyük Birlik | 2.309 | %1,3 | %1,2 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 1.256 | %0,7 | %1,9 | −1,2 |
| Saadet | 801 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| SOL Parti | 715 | %0,4 | %0,0 | +0,4 |
| BTP | 604 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 530 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 384 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| DEM Parti | 324 | %0,2 | %5,4 | −5,2 |
| Bağımsızlar | 265 | %0,1 | %0,9 | −0,8 |
| TİP | 176 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Milli Yol | 164 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 141 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 95 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| HKP | 84 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 73 | %0,0 | %0,3 | −0,2 |
| DSP | 72 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 43 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 36 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Aksaray seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 789 | 243.427 | 187.524 | %77,0 | 179.378 | 8.146 |
Aksaray ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçören | AK Parti | %41,8 | %31,5 | %84,1 | 2.316 |
| Aksaray Merkez | AK Parti | %36,9 | %28,7 | %72,4 | 167.516 |
| Bağlıkaya Beldesi | MHP | %43,6 | %54,9 | %96,5 | 1.997 |
| Helvadere Beldesi | MHP | %32,1 | %32,5 | %81,8 | 1.897 |
| Sağlık Beldesi | MHP | %49,0 | %49,1 | %90,0 | 1.784 |
| Taşpınar Beldesi | CHP | %45,5 | %0,8 | %96,4 | 2.139 |
| Topakkaya Beldesi | AK Parti | %61,1 | %36,1 | %94,6 | 1.899 |
| Yenikent Beldesi | AK Parti | %59,9 | %0,0 | %96,8 | 3.506 |
| Yeşilova Beldesi | İYİ Parti | %47,6 | %2,7 | %93,0 | 3.027 |
| Yeşiltepe Beldesi | İYİ Parti | %5,5 | %0,0 | %98,0 | 1.732 |
| Eskil | AK Parti | %50,4 | %30,7 | %89,9 | 12.998 |
| Eşmekaya Beldesi | MHP | %0,0 | %66,6 | %92,7 | 1.924 |
| Gülağaç | MHP | %32,2 | %46,9 | %83,3 | 3.237 |
| Demirci Beldesi | Büyük Birlik | %28,6 | %9,8 | %88,6 | 2.824 |
| Gülpınar Beldesi | MHP | %8,7 | %30,0 | %74,8 | 2.142 |
| Saratlı Beldesi | SOL Parti | %0,1 | %0,1 | %84,0 | 1.734 |
| Güzelyurt | İYİ Parti | %32,5 | %31,8 | %87,3 | 2.032 |
| Ihlara Beldesi | MHP | %30,6 | %68,3 | %82,7 | 1.912 |
| Selime Beldesi | MHP | %41,4 | %49,6 | %90,3 | 1.406 |
| Ortaköy | MHP | %35,5 | %59,2 | %78,7 | 14.851 |
| Sarıyahşi | MHP | %46,5 | %50,0 | %76,6 | 2.676 |
| Sultanhanı | AK Parti | %55,2 | %40,0 | %92,8 | 7.878 |
İlgili sonuçlar