Giresun 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Giresun sonuçlarında CHP %39,0 ile birinci, AK Parti %38,7 ile ikinci; fark 0,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 3,2 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,7 (+5,7 puan). 24 belediye arasından 5'inde CHP önde. CHP en güçlü Giresun Merkez (%54,6); AK Parti en güçlü Kovanlık Beldesi (%69,4). Katılım %80,4 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Giresun 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 69.717 | %39,0 | %35,8 | +3,2 |
| AK Parti | 69.336 | %38,7 | %33,0 | +5,7 |
| MHP | 18.298 | %10,2 | %6,0 | +4,3 |
| Yeniden Refah | 7.515 | %4,2 | %6,8 | −2,6 |
| İYİ Parti | 7.354 | %4,1 | %4,6 | −0,5 |
| Saadet | 2.819 | %1,6 | %1,2 | +0,4 |
| Büyük Birlik | 1.000 | %0,6 | %1,2 | −0,6 |
| Zafer Partisi | 988 | %0,6 | %1,9 | −1,3 |
| BTP | 493 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 470 | %0,3 | %0,9 | −0,7 |
| DEVA Partisi | 198 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Memleket | 178 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| ANAP | 102 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 77 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 77 | %0,0 | %0,6 | −0,6 |
| TKP | 69 | %0,0 | %0,3 | −0,2 |
| HKP | 59 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| DP | 49 | %0,0 | %0,4 | −0,4 |
| Gelecek Partisi | 45 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| DEM Parti | 42 | %0,0 | %5,4 | −5,4 |
| DSP | 31 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 21 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 14 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Giresun seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 785 | 232.565 | 187.001 | %80,4 | 178.952 | 8.049 |
Giresun ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alucra | AK Parti | %1,7 | %30,9 | %72,6 | 3.104 |
| Bulancak | CHP | %47,2 | %43,7 | %80,9 | 36.060 |
| Aydındere Beldesi | AK Parti | %0,0 | %41,1 | %96,3 | 1.843 |
| Kovanlık Beldesi | AK Parti | %0,0 | %69,4 | %91,3 | 2.210 |
| Çamoluk | AK Parti | %1,0 | %49,1 | %83,8 | 2.420 |
| Çanakçı | Saadet | %0,0 | %39,0 | %81,3 | 1.397 |
| Dereli | AK Parti | %9,5 | %42,8 | %84,0 | 4.140 |
| Yavuzkemal Beldesi | AK Parti | %0,0 | %45,9 | %87,7 | 1.959 |
| Doğankent | AK Parti | %4,5 | %55,7 | %86,4 | 2.931 |
| Espiye | CHP | %44,8 | %34,0 | %79,3 | 15.782 |
| Soğukpınar Beldesi | CHP | %53,0 | %42,0 | %94,2 | 1.851 |
| Eynesil | MHP | %33,5 | %0,0 | %83,2 | 5.953 |
| Ören Beldesi | Yeniden Refah | %0,0 | %40,9 | %86,2 | 1.959 |
| Giresun Merkez | CHP | %54,6 | %37,6 | %78,0 | 87.432 |
| Duroğlu Beldesi | MHP | %6,9 | %0,0 | %83,9 | 2.521 |
| Görele | CHP | %47,3 | %40,4 | %78,3 | 12.415 |
| Çavuşlu Beldesi | MHP | %5,7 | %37,4 | %83,6 | 2.267 |
| Güce | AK Parti | %42,8 | %54,0 | %91,6 | 3.433 |
| Keşap | AK Parti | %23,7 | %35,6 | %83,3 | 7.185 |
| Piraziz | AK Parti | %33,0 | %61,3 | %87,0 | 6.595 |
| Şebinkarahisar | AK Parti | %4,8 | %53,6 | %77,3 | 7.879 |
| Tirebolu | İYİ Parti | %27,3 | %31,4 | %80,7 | 13.988 |
| Yağlıdere | MHP | %3,0 | %22,8 | %80,0 | 5.673 |
| Üçtepe Beldesi | AK Parti | %0,0 | %47,0 | %82,3 | 1.568 |
İlgili sonuçlar