Mersin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları

Mersin sonuçlarında CHP %47,5 ile birinci, MHP %23,3 ile ikinci; fark 24,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 13,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,3 (+16,7 puan). 13 ilçe arasından 7'sinde CHP önde. CHP en güçlü Yenişehir (%67,5); MHP en güçlü Çamlıyayla (%45,3). Katılım %78,7 (Türkiye %78,4).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Mersin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mersin, Türkiye karşılaştırması
PartiOyMersinTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP495.105%47,5%34,5+13,0
MHP243.244%23,3%6,6+16,7
AK Parti94.772%9,1%32,4−23,3
İYİ Parti72.078%6,9%4,6+2,3
DEM Parti43.576%4,2%5,8−1,6
Zafer Partisi19.071%1,8%2,4−0,6
Yeniden Refah15.585%1,5%7,0−5,5
Memleket11.374%1,1%0,3+0,8
HÜDA PAR6.850%0,7%0,7−0,0
Saadet5.722%0,5%1,3−0,7
TİP5.682%0,5%0,6−0,1
DEVA Partisi5.222%0,5%0,5+0,0
Büyük Birlik4.942%0,5%1,3−0,8
BTP4.119%0,4%0,4+0,0
SOL Parti2.754%0,3%0,2+0,1
DP2.690%0,3%0,3−0,1
TKP2.375%0,2%0,2−0,0
EMEP1.872%0,2%0,1+0,1
Bağımsızlar1.837%0,2%0,3−0,2
Gelecek Partisi1.418%0,1%0,1+0,0
Vatan Partisi1.297%0,1%0,1+0,0
TKH526%0,1%0,0+0,0
DSP483%0,0%0,1−0,1
Millet186%0,0%0,1−0,1
Mersin seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
4.4411.393.3301.097.146%78,71.042.78054.366
Mersin ilçe ilçe sonuçlar
İlçeBirinciCHPMHPKatılımSeçmen
AkdenizDEM Parti%28,2%0,0%77,5179.751
AnamurCHP%53,5%37,2%87,052.634
AydıncıkCHP%59,4%0,0%91,29.064
BozyazıMHP%29,8%39,0%88,521.126
ÇamlıyaylaMHP%9,8%45,3%90,07.536
ErdemliMHP%36,9%42,4%83,9113.468
GülnarMHP%32,1%36,8%89,221.237
MezitliCHP%64,1%0,0%74,7158.762
MutİYİ Parti%19,7%35,6%88,649.218
SilifkeCHP%55,2%37,4%83,999.616
TarsusCHP%45,6%35,6%79,4252.557
ToroslarCHP%47,8%37,1%74,9227.805
YenişehirCHP%67,5%0,0%73,4200.556

İlgili sonuçlar