Tunceli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları

Tunceli sonuçlarında CHP %35,1 ile birinci, AK Parti %16,2 ile ikinci; fark 18,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 0,5 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,1 (+13,8 puan). 8 ilçe arasından 7'sinde CHP önde. CHP en güçlü Mazgirt (%50,6); AK Parti en güçlü Çemişgezek (%28,5). Katılım %77,1 (Türkiye %78,4).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Tunceli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tunceli, Türkiye karşılaştırması
PartiOyTunceliTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP17.693%35,1%34,5+0,5
AK Parti8.180%16,2%32,4−16,2
Bağımsızlar7.117%14,1%0,3+13,8
DEM Parti6.941%13,8%5,8+8,0
EMEP4.123%8,2%0,1+8,1
MHP1.927%3,8%6,6−2,8
TİP870%1,7%0,6+1,1
TKP607%1,2%0,2+1,0
Yeniden Refah597%1,2%7,0−5,8
BTP423%0,8%0,4+0,5
İYİ Parti398%0,8%4,6−3,8
SOL Parti298%0,6%0,2+0,4
DEVA Partisi283%0,6%0,5+0,1
Zafer Partisi240%0,5%2,4−2,0
Büyük Birlik205%0,4%1,3−0,9
DSP134%0,3%0,1+0,2
HÜDA PAR121%0,2%0,7−0,4
Vatan Partisi107%0,2%0,1+0,1
DP102%0,2%0,3−0,1
Saadet101%0,2%1,3−1,1
Millet8%0,0%0,1−0,1
Tunceli seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
51669.13153.279%77,150.4752.804
Tunceli ilçe ilçe sonuçlar
İlçeBirinciCHPAK PartiKatılımSeçmen
ÇemişgezekAK Parti%27,3%28,5%84,96.468
HozatCHP%27,6%15,0%80,94.712
MazgirtCHP%50,6%15,8%76,76.953
NazımiyeCHP%30,1%10,2%80,23.018
OvacıkCHP%45,6%11,3%77,36.261
PertekCHP%32,0%28,0%82,39.363
PülümürCHP%49,3%18,7%78,23.479
Tunceli MerkezCHP%31,8%10,5%72,628.877

İlgili sonuçlar