Çemişgezek 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çemişgezek sonuçlarında AK Parti %28,5 ile birinci, CHP %27,3 ile ikinci; fark 1,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 3,9 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,7 (+19,1 puan). 41 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cihangir Köyü (%85,7); CHP en güçlü Yemişdere Köyü (%79,0). Katılım %84,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çemişgezek 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çemişgezek, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çemişgezek | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.499 | %28,5 | %16,2 | %32,4 | −3,9 |
| CHP | 1.435 | %27,3 | %35,1 | %34,5 | −7,2 |
| MHP | 1.350 | %25,7 | %3,8 | %6,6 | +19,1 |
| Yeniden Refah | 422 | %8,0 | %1,2 | %7,0 | +1,1 |
| Bağımsızlar | 316 | %6,0 | %14,1 | %0,3 | +5,7 |
| İYİ Parti | 58 | %1,1 | %0,8 | %4,6 | −3,5 |
| BTP | 42 | %0,8 | %0,8 | %0,4 | +0,4 |
| DEVA Partisi | 39 | %0,7 | %0,6 | %0,5 | +0,3 |
| TKP | 38 | %0,7 | %1,2 | %0,2 | +0,5 |
| Saadet | 21 | %0,4 | %0,2 | %1,3 | −0,9 |
| Büyük Birlik | 18 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −0,9 |
| HÜDA PAR | 12 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Çemişgezek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 6.468 | 5.494 | %84,9 | 5.260 | 234 |
Çemişgezek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçapınar Köyü | CHP | %17,3 | %35,9 | %89,1 | 184 |
| Akçayunt Köyü | CHP | %35,3 | %52,9 | %58,6 | 29 |
| Alakuş Köyü | MHP | %8,3 | %4,2 | %77,1 | 35 |
| Anıl Köyü | MHP | %26,8 | %27,7 | %94,1 | 119 |
| Arpaderen Köyü | Bağımsızlar | %5,6 | %25,9 | %90,8 | 65 |
| Aşağıbudak Köyü | MHP | %11,8 | %4,4 | %97,1 | 70 |
| Aşağıdemirbük Köyü | AK Parti | %70,0 | %30,0 | %55,0 | 20 |
| Bağsuyu Köyü | MHP | %29,4 | %11,8 | %91,1 | 56 |
| Bozağaç Köyü | CHP | %15,4 | %46,2 | %41,3 | 63 |
| Büyükörence Köyü | MHP | %28,1 | %16,4 | %67,7 | 195 |
| Cebe Köyü | AK Parti | %38,8 | %4,1 | %90,6 | 170 |
| Cihangir Köyü | AK Parti | %85,7 | %7,1 | %62,5 | 24 |
| Çukur Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %18,5 | %83,8 | 277 |
| Dedebeyli Köyü | AK Parti | %35,7 | %23,2 | %93,5 | 62 |
| Doğan Köyü | CHP | %10,3 | %75,6 | %94,1 | 170 |
| Doğanalan Köyü | AK Parti | %50,0 | %10,0 | %76,9 | 26 |
| Erkalkan Köyü | AK Parti | %48,6 | %8,1 | %85,2 | 88 |
| Gedikler Köyü | MHP | %23,5 | %27,8 | %90,2 | 133 |
| Gözlüçayır Köyü | Bağımsızlar | %11,0 | %20,7 | %87,5 | 104 |
| Gülbahçe Köyü | AK Parti | %65,0 | %10,0 | %76,9 | 52 |
| Güneybaşı Köyü | MHP | %22,9 | %17,1 | %78,0 | 50 |
| Hacı Cami Mahallesi | MHP | %31,3 | %18,5 | %87,0 | 238 |
| Hamamatik Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %27,4 | %91,0 | 312 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %20,0 | %93,4 | 198 |
| Karasar Köyü | CHP | %17,6 | %41,2 | %86,4 | 59 |
| Kıraçlar Köyü | CHP | %12,5 | %58,3 | %95,0 | 80 |
| Mescit Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %19,2 | %86,9 | 1.118 |
| Paşacık Köyü | CHP | %2,2 | %45,7 | %77,3 | 194 |
| Payamdüzü Köyü | CHP | %8,4 | %59,1 | %89,0 | 317 |
| Sakyol Köyü | MHP | %3,6 | %1,8 | %62,6 | 91 |
| Sarıbalta Köyü | AK Parti | %40,2 | %7,0 | %91,2 | 354 |
| Tekeli Köyü | CHP | %0,0 | %47,1 | %85,6 | 125 |
| Tepebaşı Mahallesi | CHP | %30,6 | %39,7 | %85,5 | 276 |
| Toratlı Köyü | CHP | %6,3 | %42,0 | %86,5 | 133 |
| Ulukale Köyü | CHP | %30,3 | %33,2 | %61,7 | 345 |
| Uzungöl Köyü | AK Parti | %38,0 | %10,1 | %87,8 | 98 |
| Vişneli Köyü | MHP | %29,8 | %2,9 | %95,5 | 110 |
| Yemişdere Köyü | CHP | %11,2 | %79,0 | %91,4 | 163 |
| Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %9,0 | %94,9 | 178 |
| Yukarıbudak Köyü | MHP | %11,1 | %3,7 | %71,1 | 38 |
| Yünbüken Köyü | AK Parti | %41,4 | %13,8 | %59,2 | 49 |
İlgili sonuçlar