Adaklı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Adaklı sonuçlarında AK Parti %22,3 ile birinci, DEM Parti %19,9 ile ikinci; fark 2,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 10,1 puan altında. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,9 (+14,2 puan). 39 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Boyalı Köyü (%70,4); DEM Parti en güçlü Kabaçalı Köyü (%92,9). Katılım %79,1 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adaklı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Adaklı, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Adaklı | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.114 | %22,3 | %33,1 | %32,4 | −10,1 |
| DEM Parti | 996 | %19,9 | %19,8 | %5,8 | +14,2 |
| MHP | 925 | %18,5 | %3,5 | %6,6 | +11,9 |
| CHP | 817 | %16,4 | %4,4 | %34,5 | −18,2 |
| Yeniden Refah | 698 | %14,0 | %17,2 | %7,0 | +7,0 |
| Büyük Birlik | 286 | %5,7 | %0,8 | %1,3 | +4,4 |
| Saadet | 43 | %0,9 | %1,2 | %1,3 | −0,4 |
| İYİ Parti | 42 | %0,8 | %1,1 | %4,6 | −3,7 |
| HÜDA PAR | 36 | %0,7 | %12,3 | %0,7 | +0,0 |
| BTP | 36 | %0,7 | %0,3 | %0,4 | +0,4 |
Adaklı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 6.878 | 5.440 | %79,1 | 4.993 | 447 |
Adaklı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afet Konutları Mahallesi | MHP | %15,1 | %10,6 | %83,8 | 544 |
| Akbinek Köyü | CHP | %6,2 | %37,0 | %94,4 | 90 |
| Aktaş Köyü | MHP | %13,1 | %18,0 | %95,5 | 67 |
| Altınevler Köyü | DEM Parti | %10,4 | %71,6 | %66,3 | 101 |
| Arıca Mahallesi | MHP | %24,1 | %1,7 | %87,5 | 152 |
| Aysaklı Köyü | DEM Parti | %23,1 | %59,6 | %63,3 | 90 |
| Ayvadüzü Köyü | AK Parti | %26,8 | %9,3 | %98,3 | 120 |
| Bağlarpınarı Köyü | CHP | %7,0 | %7,0 | %77,9 | 140 |
| Boyalı Köyü | AK Parti | %70,4 | %0,0 | %58,3 | 48 |
| Cevizli Köyü | DEM Parti | %16,7 | %41,7 | %109,1 | 11 |
| Çamlıca Köyü | DEM Parti | %8,3 | %54,2 | %85,7 | 35 |
| Çatma Köyü | Yeniden Refah | %14,5 | %16,4 | %62,2 | 98 |
| Çevreli Köyü | CHP | %7,9 | %27,0 | %84,3 | 127 |
| Demiroluk Mahallesi | CHP | %12,5 | %25,0 | %83,0 | 53 |
| Doğankaya Köyü | AK Parti | %60,6 | %14,5 | %79,3 | 271 |
| Doluçay Köyü | DEM Parti | %19,4 | %54,8 | %69,3 | 101 |
| Dolutekne Köyü | DEM Parti | %7,4 | %77,8 | %88,6 | 35 |
| Döşlüce Mahallesi | MHP | %24,0 | %9,9 | %82,5 | 251 |
| Elmaağaç Köyü | DEM Parti | %21,1 | %63,2 | %88,6 | 44 |
| Elmadüzü Köyü | Yeniden Refah | %18,7 | %22,8 | %81,4 | 215 |
| Erbaşlar Köyü | DEM Parti | %20,5 | %31,8 | %50,0 | 92 |
| Erler Köyü | DEM Parti | %23,2 | %50,0 | %64,5 | 93 |
| Gökçeli Köyü | CHP | %28,6 | %20,0 | %76,1 | 188 |
| Güngörsün Mahallesi | CHP | %8,9 | %22,9 | %93,7 | 397 |
| Hasbağlar Köyü | AK Parti | %39,2 | %25,4 | %70,9 | 313 |
| Kabaçalı Köyü | DEM Parti | %0,0 | %92,9 | %53,8 | 26 |
| Kamışgölü Köyü | DEM Parti | %10,3 | %34,6 | %84,4 | 96 |
| Karaçubuk Köyü | Büyük Birlik | %22,3 | %6,5 | %80,1 | 396 |
| Kaynakdüzü Köyü | DEM Parti | %29,5 | %34,3 | %76,6 | 235 |
| Kırkpınar Köyü | AK Parti | %38,2 | %29,4 | %79,1 | 43 |
| Kozlu Köyü | DEM Parti | %16,3 | %36,1 | %87,4 | 198 |
| Mercan Köyü | AK Parti | %37,8 | %26,5 | %64,6 | 158 |
| Merkez Mahallesi | MHP | %23,0 | %4,9 | %74,3 | 1.154 |
| Sarıdibek Köyü | DEM Parti | %2,2 | %56,5 | %80,3 | 61 |
| Sevkar Köyü | Yeniden Refah | %39,6 | %5,7 | %69,6 | 289 |
| Sütlüce Köyü | CHP | %11,9 | %36,9 | %90,7 | 205 |
| Topağaçlar Köyü | AK Parti | %29,4 | %14,7 | %84,9 | 93 |
| Yeldeğirmeni Köyü | CHP | %5,5 | %5,5 | %79,7 | 74 |
| Yeşiltepe Mahallesi | MHP | %23,0 | %21,1 | %90,2 | 174 |
İlgili sonuçlar