Yedisu 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yedisu sonuçlarında CHP %26,5 ile birinci, DEM Parti %18,2 ile ikinci; fark 8,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 8,0 puan altında. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,2 (+12,4 puan). 17 mahalle ve köy arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü Güzgülü Köyü (%48,4); DEM Parti en güçlü Dinarbey Köyü (%60,0). Katılım %84,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yedisu 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yedisu, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yedisu | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 469 | %26,5 | %4,4 | %34,5 | −8,0 |
| DEM Parti | 322 | %18,2 | %19,8 | %5,8 | +12,4 |
| AK Parti | 298 | %16,8 | %33,1 | %32,4 | −15,6 |
| İYİ Parti | 289 | %16,3 | %1,1 | %4,6 | +11,7 |
| MHP | 197 | %11,1 | %3,5 | %6,6 | +4,5 |
| Bağımsızlar | 64 | %3,6 | %0,2 | %0,3 | +3,3 |
| Büyük Birlik | 55 | %3,1 | %0,8 | %1,3 | +1,8 |
| Yeniden Refah | 40 | %2,3 | %17,2 | %7,0 | −4,7 |
| Saadet | 16 | %0,9 | %1,2 | %1,3 | −0,4 |
| BTP | 15 | %0,8 | %0,3 | %0,4 | +0,5 |
| HÜDA PAR | 6 | %0,3 | %12,3 | %0,7 | −0,3 |
Yedisu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 18 | 2.285 | 1.920 | %84,0 | 1.771 | 149 |
Yedisu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ayanoğlu Köyü | İYİ Parti | %10,1 | %2,9 | %90,2 | 82 |
| Dinarbey Köyü | DEM Parti | %30,0 | %60,0 | %74,6 | 67 |
| Döşengi Mahallesi | DEM Parti | %21,0 | %29,4 | %88,1 | 177 |
| Elmalı Köyü | DEM Parti | %25,3 | %54,5 | %78,5 | 256 |
| Eskibalta Köyü | İYİ Parti | %12,4 | %2,2 | %92,3 | 104 |
| Gelinpertek Köyü | CHP | %26,3 | %21,1 | %92,9 | 42 |
| Güzgülü Köyü | CHP | %48,4 | %12,5 | %79,3 | 169 |
| Kabaoluk Mahallesi | AK Parti | %1,6 | %5,6 | %89,9 | 149 |
| Kabayel Köyü | CHP | %31,2 | %20,0 | %97,0 | 135 |
| Karapolat Köyü | AK Parti | %0,0 | %0,0 | %81,5 | 27 |
| Kaşıklı Köyü | CHP | %43,6 | %20,0 | %94,9 | 59 |
| Koşan Mahallesi | CHP | %37,5 | %8,3 | %128,6 | 21 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %29,7 | %4,8 | %78,2 | 639 |
| Şenköy | CHP | %29,5 | %9,1 | %100,0 | 44 |
| Yağmurpınar Köyü | CHP | %32,1 | %24,7 | %79,4 | 107 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %25,3 | %20,2 | %88,0 | 117 |
| Yeşilgöl Köyü | CHP | %45,0 | %15,0 | %75,6 | 90 |
İlgili sonuçlar