Alaca 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alaca sonuçlarında MHP %32,4 ile birinci, AK Parti %31,8 ile ikinci; fark 0,5 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 25,8 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %7,3 (+6,9 puan). 108 mahalle ve köy arasından 21'inde MHP önde. MHP en güçlü Kızılyar Köyü (%80,0); AK Parti en güçlü Körpınar Köyü (%84,6). Katılım %82,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaca 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alaca, Çorum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaca | Çorum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 6.012 | %32,4 | %20,1 | %6,6 | +25,8 |
| AK Parti | 5.910 | %31,8 | %34,1 | %32,4 | −0,6 |
| CHP | 3.470 | %18,7 | %26,2 | %34,5 | −15,8 |
| Bağımsızlar | 1.351 | %7,3 | %0,6 | %0,3 | +6,9 |
| Yeniden Refah | 881 | %4,7 | %9,1 | %7,0 | −2,2 |
| İYİ Parti | 310 | %1,7 | %3,7 | %4,6 | −2,9 |
| Zafer Partisi | 132 | %0,7 | %1,7 | %2,4 | −1,7 |
| BTP | 125 | %0,7 | %0,4 | %0,4 | +0,3 |
| Saadet | 104 | %0,6 | %1,3 | %1,3 | −0,7 |
| Büyük Birlik | 66 | %0,4 | %1,2 | %1,3 | −0,9 |
| EMEP | 49 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TİP | 39 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 35 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 33 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| Millet | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 15 | %0,1 | %0,4 | %0,5 | −0,4 |
| HÜDA PAR | 8 | %0,0 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
Alaca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 150 | 23.605 | 19.470 | %82,5 | 18.559 | 911 |
Alaca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaköy | CHP | %11,3 | %15,8 | %87,2 | 156 |
| Akçiçek Köyü | AK Parti | %6,1 | %39,4 | %82,5 | 40 |
| Akören Köyü | CHP | %10,9 | %1,6 | %97,0 | 66 |
| Akpınar Köyü | CHP | %1,1 | %7,5 | %93,1 | 102 |
| Alacahüyük Köyü | CHP | %1,5 | %2,5 | %88,0 | 233 |
| Altıntaş Köyü | AK Parti | %12,5 | %55,6 | %88,0 | 83 |
| Avutmuş Köyü | AK Parti | %15,0 | %70,0 | %76,9 | 26 |
| Ayhan Mahallesi | MHP | %46,2 | %28,7 | %78,9 | 855 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %9,5 | %64,2 | %89,2 | 111 |
| Balçıkhisar Köyü | CHP | %16,1 | %12,9 | %86,7 | 75 |
| Belpınar Köyü | AK Parti | %25,7 | %40,7 | %91,5 | 129 |
| Beşiktepe Köyü | AK Parti | %23,6 | %29,1 | %96,5 | 57 |
| Boğaziçi Köyü | AK Parti | %18,0 | %67,0 | %94,4 | 108 |
| Bolatçık Köyü | AK Parti | %28,1 | %30,0 | %95,3 | 172 |
| Bozdoğan Köyü | CHP | %8,8 | %5,3 | %101,8 | 57 |
| Büyükcamili Köyü | CHP | %13,8 | %8,6 | %78,3 | 152 |
| Büyükdona Köyü | AK Parti | %16,7 | %70,1 | %79,3 | 266 |
| Büyükhırka Köyü | AK Parti | %24,6 | %51,8 | %87,6 | 378 |
| Büyükkeşlik Köyü | CHP | %2,8 | %0,0 | %70,6 | 51 |
| Büyüksöğütözü Köyü | CHP | %7,7 | %7,7 | %92,9 | 56 |
| Cengizhan Mahallesi | MHP | %55,6 | %26,4 | %82,1 | 765 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %44,2 | %37,5 | %80,0 | 1.482 |
| Çalköy | AK Parti | %22,2 | %44,4 | %79,6 | 49 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %11,5 | %44,3 | %90,1 | 71 |
| Çatalbaş Köyü | AK Parti | %27,1 | %54,2 | %89,5 | 114 |
| Çatalkaya Köyü | MHP | %42,9 | %18,6 | %96,6 | 87 |
| Çelebibağı Köyü | CHP | %6,8 | %5,5 | %96,2 | 78 |
| Çetederesi Köyü | Bağımsızlar | %9,5 | %23,8 | %109,1 | 22 |
| Çevreli Köyü | CHP | %7,2 | %6,0 | %94,8 | 96 |
| Çırçır Köyü | CHP | %3,3 | %16,7 | %81,6 | 38 |
| Çikhasan Köyü | CHP | %0,0 | %1,6 | %98,4 | 63 |
| Çopraşık Köyü | AK Parti | %17,0 | %42,0 | %92,1 | 239 |
| Çöplü Köyü | AK Parti | %13,7 | %45,1 | %98,2 | 56 |
| Dedepınar Köyü | MHP | %48,6 | %22,9 | %85,4 | 41 |
| Değirmenderesi Köyü | CHP | %1,1 | %3,3 | %96,9 | 96 |
| Değirmenönü Köyü | CHP | %1,7 | %6,9 | %103,4 | 59 |
| Denizhan Mahallesi | MHP | %38,9 | %30,0 | %76,1 | 2.799 |
| Dereyazıcı Köyü | CHP | %2,6 | %15,4 | %88,9 | 45 |
| Eren Köyü | CHP | %0,0 | %5,0 | %89,2 | 74 |
| Eskiyapar Köyü | CHP | %1,7 | %3,4 | %91,8 | 196 |
| Evci Köyü | AK Parti | %33,7 | %52,2 | %85,5 | 220 |
| Fakılar Köyü | MHP | %43,5 | %28,3 | %82,8 | 58 |
| Gazipaşa Köyü | AK Parti | %20,3 | %53,3 | %84,2 | 279 |
| Gerdekkaya Köyü | MHP | %33,3 | %13,3 | %100,0 | 30 |
| Geven Köyü | CHP | %3,3 | %13,3 | %100,0 | 30 |
| Gökören Köyü | MHP | %45,7 | %14,3 | %71,7 | 53 |
| Gülderesi Köyü | CHP | %13,8 | %34,5 | %93,5 | 31 |
| Güllük Köyü | AK Parti | %11,3 | %64,2 | %86,4 | 66 |
| Günhan Mahallesi | MHP | %44,0 | %34,3 | %77,1 | 3.357 |
| Harhar Köyü | CHP | %1,5 | %16,9 | %95,9 | 73 |
| Haydarköy | CHP | %0,0 | %4,2 | %42,1 | 57 |
| İbrahimköy | AK Parti | %28,5 | %38,0 | %94,0 | 149 |
| İmat Köyü | CHP | %5,4 | %8,8 | %86,9 | 259 |
| İsahacı Köyü | MHP | %40,3 | %5,6 | %85,2 | 88 |
| İsmailli Köyü | Bağımsızlar | %15,7 | %31,8 | %91,8 | 280 |
| Kalecikkaya Köyü | AK Parti | %33,3 | %51,0 | %96,2 | 105 |
| Kalınkaya Köyü | CHP | %14,6 | %9,7 | %87,2 | 125 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %18,6 | %51,2 | %66,2 | 65 |
| Karaçal Köyü | AK Parti | %29,4 | %41,2 | %113,3 | 15 |
| Karamahmut Köyü | CHP | %2,8 | %7,5 | %89,2 | 120 |
| Karatepe Köyü | CHP | %4,2 | %29,2 | %64,9 | 37 |
| Kargın Köyü | CHP | %5,4 | %5,4 | %69,1 | 55 |
| Karnıkara Köyü | MHP | %34,9 | %15,1 | %103,4 | 88 |
| Kayabüvet Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %82,1 | 28 |
| Kıcılı Köyü | CHP | %2,5 | %14,8 | %96,4 | 84 |
| Kılavuz Köyü | CHP | %10,5 | %0,0 | %100,0 | 20 |
| Kızıllı Köyü | MHP | %61,5 | %23,1 | %75,4 | 69 |
| Kızılyar Köyü | MHP | %80,0 | %6,7 | %60,8 | 51 |
| Kızkaraca Köyü | MHP | %68,7 | %16,4 | %98,6 | 71 |
| Killik Köyü | AK Parti | %27,7 | %59,3 | %90,1 | 202 |
| Koçhisar Köyü | CHP | %10,2 | %0,0 | %90,9 | 66 |
| Koyunoğlu Köyü | CHP | %1,5 | %12,3 | %90,8 | 76 |
| Körpınar Köyü | AK Parti | %15,4 | %84,6 | %108,3 | 12 |
| Kuyluş Köyü | MHP | %54,9 | %27,5 | %102,0 | 50 |
| Kuyumcusaray Köyü | CHP | %21,3 | %6,6 | %98,4 | 63 |
| Kuzkışla Köyü | CHP | %7,1 | %7,1 | %90,6 | 32 |
| Küçükcamili Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 13 |
| Küçükdona Köyü | AK Parti | %9,9 | %50,5 | %89,8 | 118 |
| Küçükhırka Köyü | AK Parti | %36,8 | %52,3 | %89,6 | 173 |
| Küçükkeşlik Köyü | CHP | %0,0 | %1,4 | %94,9 | 79 |
| Külah Köyü | CHP | %1,8 | %1,8 | %84,3 | 70 |
| Küre Köyü | CHP | %8,7 | %0,0 | %93,0 | 199 |
| Kürkçü Köyü | CHP | %12,5 | %0,0 | %87,0 | 46 |
| Mahmudiye Köyü | AK Parti | %22,3 | %53,2 | %91,5 | 106 |
| Mazıbaşı Köyü | CHP | %0,0 | %2,0 | %96,3 | 54 |
| Miyanesultan Köyü | AK Parti | %26,3 | %68,4 | %90,7 | 43 |
| Onbaşılar Köyü | CHP | %0,0 | %6,6 | %96,9 | 64 |
| Örükaya Köyü | MHP | %63,2 | %15,8 | %90,5 | 21 |
| Özhan Mahallesi | MHP | %51,2 | %36,9 | %84,8 | 751 |
| Perçem Köyü | CHP | %1,7 | %6,8 | %73,8 | 80 |
| Sancı Köyü | AK Parti | %20,7 | %59,8 | %89,9 | 99 |
| Sarısüleyman Köyü | AK Parti | %24,4 | %41,6 | %82,2 | 398 |
| Seyitnizam Köyü | AK Parti | %25,0 | %58,3 | %75,0 | 16 |
| Sincan Köyü | Bağımsızlar | %9,8 | %34,4 | %85,1 | 74 |
| Soğucak Köyü | CHP | %9,1 | %9,1 | %100,0 | 35 |
| Sultanköy | MHP | %28,9 | %21,1 | %97,6 | 41 |
| Suludere Köyü | AK Parti | %28,2 | %59,1 | %92,6 | 122 |
| Tahirabat Köyü | AK Parti | %24,0 | %34,0 | %96,2 | 53 |
| Tevfikiye Köyü | AK Parti | %15,4 | %46,2 | %100,0 | 13 |
| Tutaş Köyü | AK Parti | %21,0 | %59,0 | %81,3 | 139 |
| Tutluca Köyü | CHP | %1,3 | %16,0 | %93,1 | 87 |
| Ünalan Köyü | MHP | %57,1 | %32,1 | %84,8 | 33 |
| Yatankavak Köyü | AK Parti | %31,6 | %41,8 | %94,6 | 93 |
| Yenice Köyü | CHP | %9,0 | %1,1 | %96,9 | 96 |
| Yeniköy | CHP | %19,7 | %6,6 | %92,6 | 68 |
| Yeşilyurt Köyü | CHP | %3,3 | %1,6 | %80,3 | 76 |
| Yıldızhan Mahallesi | MHP | %42,4 | %35,7 | %79,1 | 4.073 |
| Yüksekyayla Köyü | AK Parti | %19,6 | %63,0 | %59,4 | 165 |
İlgili sonuçlar