Aralık 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Aralık sonuçlarında DEM Parti %42,9 ile birinci, AK Parti %28,9 ile ikinci; fark 14,0 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 37,2 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,9 (+8,0 puan). 26 mahalle ve köy arasından 17'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Hasanhan Köyü (%77,2); AK Parti en güçlü Karasu Mahallesi (%56,8). Katılım %74,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aralık 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Aralık, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aralık | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 3.982 | %42,9 | %45,0 | %5,8 | +37,2 |
| AK Parti | 2.681 | %28,9 | %24,7 | %32,4 | −3,5 |
| Yeniden Refah | 1.386 | %14,9 | %3,8 | %7,0 | +8,0 |
| MHP | 638 | %6,9 | %11,8 | %6,6 | +0,3 |
| İYİ Parti | 201 | %2,2 | %2,9 | %4,6 | −2,4 |
| DEVA Partisi | 150 | %1,6 | %1,3 | %0,5 | +1,2 |
| BTP | 79 | %0,9 | %0,5 | %0,4 | +0,5 |
| HÜDA PAR | 70 | %0,8 | %0,5 | %0,7 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 68 | %0,7 | %1,5 | %1,3 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 17 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Aralık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 50 | 13.140 | 9.841 | %74,9 | 9.272 | 569 |
Aralık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adetli Köyü | DEM Parti | %73,0 | %15,7 | %91,7 | 132 |
| Aras Mahallesi | AK Parti | %7,9 | %55,8 | %87,7 | 472 |
| Aşağıaratan Köyü | DEM Parti | %68,7 | %23,4 | %57,3 | 480 |
| Aşağıçamurlu Köyü | DEM Parti | %70,7 | %18,7 | %63,5 | 539 |
| Aşağıçiftlikköy | MHP | %1,0 | %14,1 | %88,4 | 232 |
| Aşağıtopraklı Köyü | DEM Parti | %48,0 | %34,1 | %71,7 | 251 |
| Babacan Köyü | DEM Parti | %52,4 | %32,2 | %51,9 | 457 |
| Emince Köyü | AK Parti | %23,1 | %37,6 | %45,7 | 269 |
| Gödekli Köyü | DEM Parti | %48,6 | %23,3 | %73,5 | 1.448 |
| Hacıağa Köyü | DEM Parti | %47,5 | %39,9 | %81,6 | 402 |
| Hasanhan Köyü | DEM Parti | %77,2 | %14,6 | %77,8 | 1.396 |
| Karahacılı Köyü | DEM Parti | %70,2 | %21,3 | %81,3 | 294 |
| Karasu Mahallesi | AK Parti | %1,2 | %56,8 | %90,8 | 478 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %13,4 | %37,6 | %74,2 | 1.795 |
| Kıraçbağı Köyü | DEM Parti | %70,2 | %26,5 | %79,2 | 236 |
| Köprüler Mahallesi | Yeniden Refah | %12,0 | %32,2 | %79,8 | 852 |
| Kulukent Köyü | DEM Parti | %70,0 | %21,1 | %69,7 | 376 |
| Ortaköy Mahallesi | AK Parti | %3,1 | %47,4 | %88,4 | 259 |
| Ramazankent Köyü | DEM Parti | %71,8 | %20,9 | %82,2 | 292 |
| Saraçlı Köyü | DEM Parti | %59,9 | %21,5 | %83,8 | 308 |
| Tazeköy | MHP | %10,6 | %31,8 | %58,5 | 118 |
| Yenidoğan Köyü | DEM Parti | %51,2 | %11,2 | %71,9 | 249 |
| Yukarıaratan Köyü | MHP | %1,7 | %22,4 | %56,4 | 110 |
| Yukarıçamurlu Köyü | DEM Parti | %58,0 | %25,7 | %77,0 | 917 |
| Yukarıçiftlikköy | DEM Parti | %38,9 | %25,2 | %82,6 | 172 |
| Yukarıtopraklı Köyü | DEM Parti | %56,8 | %25,6 | %73,8 | 606 |
İlgili sonuçlar