Iğdır Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Iğdır Merkez sonuçlarında DEM Parti %47,7 ile birinci, AK Parti %23,6 ile ikinci; fark 24,1 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 41,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %12,1 (+5,5 puan). 66 mahalle ve köy arasından 46'sında DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Yeni Mahallesi (%93,2); AK Parti en güçlü Atatürk Mahallesi (%48,6). Katılım %77,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Iğdır Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Iğdır Merkez, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Iğdır Merkez | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 34.916 | %47,7 | %45,0 | %5,8 | +41,9 |
| AK Parti | 17.283 | %23,6 | %24,7 | %32,4 | −8,8 |
| MHP | 8.881 | %12,1 | %11,8 | %6,6 | +5,5 |
| CHP | 3.537 | %4,8 | %5,5 | %34,5 | −29,7 |
| İYİ Parti | 2.651 | %3,6 | %2,9 | %4,6 | −1,0 |
| Yeniden Refah | 1.436 | %2,0 | %3,8 | %7,0 | −5,0 |
| Büyük Birlik | 1.280 | %1,7 | %1,5 | %1,3 | +0,5 |
| Bağımsızlar | 991 | %1,4 | %1,0 | %0,3 | +1,0 |
| Zafer Partisi | 755 | %1,0 | %0,7 | %2,4 | −1,4 |
| DEVA Partisi | 482 | %0,7 | %1,3 | %0,5 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 352 | %0,5 | %0,5 | %0,7 | −0,2 |
| BTP | 321 | %0,4 | %0,5 | %0,4 | +0,1 |
| SOL Parti | 187 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 120 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Iğdır Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 321 | 100.246 | 77.656 | %77,5 | 73.192 | 4.464 |
Iğdır Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Kasım Mahallesi | DEM Parti | %46,9 | %27,1 | %76,1 | 5.523 |
| Ağaver Köyü | MHP | %7,3 | %24,4 | %93,4 | 91 |
| Akyumak Köyü | Bağımsızlar | %2,0 | %10,6 | %86,9 | 291 |
| Ali Kamerli Mahallesi | DEM Parti | %49,1 | %35,3 | %78,1 | 1.633 |
| Alibeyköy | DEM Parti | %87,2 | %5,0 | %87,0 | 253 |
| Asma Köyü | DEM Parti | %60,6 | %28,8 | %52,8 | 127 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | DEM Parti | %49,3 | %12,9 | %85,9 | 255 |
| Aşağıerhacı Köyü | DEM Parti | %80,4 | %6,5 | %76,0 | 2.528 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %6,9 | %48,6 | %82,2 | 3.256 |
| Bağlar Mahallesi | AK Parti | %19,7 | %31,1 | %76,0 | 11.634 |
| Bayraktutan Köyü | CHP | %3,9 | %10,2 | %90,4 | 560 |
| Bendemurat Köyü | DEM Parti | %67,5 | %9,8 | %93,4 | 136 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DEM Parti | %72,7 | %15,5 | %74,2 | 4.971 |
| Çakırtaş Köyü | DEM Parti | %66,7 | %18,0 | %59,3 | 383 |
| Çalpala Köyü | CHP | %21,6 | %16,6 | %90,0 | 229 |
| Çilli Köyü | DEM Parti | %88,4 | %6,1 | %90,1 | 172 |
| Elmagöl Köyü | DEM Parti | %89,9 | %2,2 | %95,8 | 189 |
| Emek Mahallesi | DEM Parti | %47,7 | %27,4 | %74,9 | 6.746 |
| Enginalan Köyü | DEM Parti | %62,9 | %12,4 | %76,8 | 1.976 |
| Evci Köyü | DEM Parti | %56,6 | %14,6 | %77,3 | 961 |
| Gülpınar Köyü | DEM Parti | %62,9 | %21,5 | %73,7 | 578 |
| Güngörmez Köyü | DEM Parti | %86,8 | %5,2 | %84,3 | 217 |
| Hakmehmet Köyü | MHP | %4,0 | %9,5 | %93,0 | 358 |
| Hakveyis Mahallesi | DEM Parti | %45,5 | %31,8 | %76,9 | 709 |
| Halfeli-Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %64,8 | %24,0 | %78,9 | 910 |
| Halfeli-Özvatan Mahallesi | DEM Parti | %49,0 | %32,6 | %81,9 | 1.123 |
| Halfeli-Said Nursi Mahallesi | DEM Parti | %51,2 | %36,7 | %75,9 | 1.175 |
| Halfeli-Turgut Özal Mahallesi | DEM Parti | %65,1 | %23,7 | %81,1 | 774 |
| Halfeli-Yunus Emre Mahallesi | DEM Parti | %63,5 | %26,0 | %80,4 | 1.353 |
| Harmandöven Köyü | DEM Parti | %74,0 | %17,2 | %87,6 | 283 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mahallesi | DEM Parti | %60,9 | %27,0 | %88,7 | 565 |
| Hoşhaber-Hoca İbrahim Güneş Mahallesi | DEM Parti | %57,8 | %30,5 | %90,1 | 607 |
| Hoşhaber-Yeni Mahallesi | DEM Parti | %58,3 | %29,5 | %86,5 | 621 |
| Kadıkışlak Köyü | MHP | %39,9 | %7,3 | %86,3 | 270 |
| Karaağaç Mahallesi | DEM Parti | %78,7 | %10,4 | %75,5 | 5.175 |
| Karagüney Köyü | DEM Parti | %83,5 | %6,3 | %101,2 | 83 |
| Karakuyu Köyü | DEM Parti | %84,5 | %8,0 | %82,4 | 1.715 |
| Kasımcan Köyü | MHP | %6,0 | %22,1 | %88,3 | 247 |
| Kavaktepe Köyü | DEM Parti | %69,3 | %16,1 | %83,9 | 174 |
| Kazancı Köyü | DEM Parti | %55,7 | %22,9 | %88,0 | 250 |
| Konaklı Mahallesi | DEM Parti | %62,4 | %23,2 | %76,7 | 4.507 |
| Kuzugüden Köyü | CHP | %1,9 | %9,9 | %81,8 | 214 |
| Küllük Köyü | CHP | %15,0 | %19,9 | %75,7 | 1.008 |
| Melekli-Karabağ Mahallesi | MHP | %2,1 | %5,4 | %93,8 | 966 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | MHP | %4,8 | %3,5 | %94,3 | 913 |
| Melekli-Namık Kemal Mahallesi | MHP | %9,7 | %3,7 | %92,6 | 693 |
| Mezraa Köyü | DEM Parti | %67,5 | %20,0 | %89,7 | 117 |
| Necefali Köyü | MHP | %2,2 | %7,8 | %82,4 | 119 |
| Nişankaya Köyü | DEM Parti | %81,6 | %10,2 | %85,5 | 117 |
| Obaköy | AK Parti | %22,9 | %31,2 | %84,1 | 364 |
| Örüşmüş Köyü | DEM Parti | %72,7 | %9,1 | %68,8 | 32 |
| Özgür Mahallesi | DEM Parti | %87,0 | %8,4 | %73,8 | 6.855 |
| Panik Köyü | DEM Parti | %86,3 | %5,6 | %72,2 | 1.565 |
| Pınarbaşı Köyü | DEM Parti | %76,2 | %2,7 | %89,4 | 170 |
| Pir Sultan Abdal Mahallesi | AK Parti | %19,4 | %44,1 | %73,2 | 5.019 |
| Sarıçoban Köyü | MHP | %26,9 | %8,4 | %94,7 | 131 |
| Söğütlü Mahallesi | DEM Parti | %51,1 | %26,9 | %73,8 | 5.266 |
| Suveren Köyü | DEM Parti | %70,4 | %14,4 | %79,9 | 715 |
| Tacirli Köyü | DEM Parti | %67,9 | %19,2 | %87,7 | 648 |
| Taşlıca Köyü | DEM Parti | %57,0 | %32,7 | %70,6 | 235 |
| Topçular Mahallesi | AK Parti | %22,4 | %34,5 | %76,3 | 7.985 |
| Yaycı Köyü | İYİ Parti | %2,3 | %15,4 | %81,8 | 609 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %93,2 | %2,5 | %89,8 | 675 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | DEM Parti | %39,7 | %19,9 | %75,7 | 514 |
| Yüzbaşılar Köyü | DEM Parti | %57,3 | %38,7 | %80,4 | 1.400 |
| Zor Köyü | DEM Parti | %76,3 | %10,7 | %75,3 | 308 |
İlgili sonuçlar