Sarıkamış 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sarıkamış sonuçlarında AK Parti %27,1 ile birinci, MHP %20,6 ile ikinci; fark 6,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 5,3 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,6 (+14,0 puan). 64 mahalle ve köy arasından 29'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sırataşlar Köyü (%100,0); MHP en güçlü Kazımkarabekir Mahallesi (%56,8). Katılım %74,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıkamış 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sarıkamış, Kars, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sarıkamış | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.657 | %27,1 | %21,9 | %32,4 | −5,3 |
| MHP | 3.536 | %20,6 | %18,2 | %6,6 | +14,0 |
| DEM Parti | 2.930 | %17,1 | %24,6 | %5,8 | +11,3 |
| İYİ Parti | 2.537 | %14,8 | %7,3 | %4,6 | +10,2 |
| CHP | 1.415 | %8,2 | %18,5 | %34,5 | −26,3 |
| Yeniden Refah | 1.072 | %6,2 | %4,4 | %7,0 | −0,7 |
| DEVA Partisi | 467 | %2,7 | %1,6 | %0,5 | +2,3 |
| Saadet | 266 | %1,5 | %0,2 | %1,3 | +0,3 |
| BTP | 89 | %0,5 | %0,7 | %0,4 | +0,1 |
| SOL Parti | 76 | %0,4 | %0,5 | %0,2 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 54 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| Millet | 44 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 39 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Sarıkamış seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 104 | 24.837 | 18.381 | %74,0 | 17.182 | 1.199 |
Sarıkamış mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkoz Köyü | CHP | %17,5 | %2,8 | %83,2 | 226 |
| Akören Köyü | AK Parti | %43,5 | %32,6 | %59,8 | 241 |
| Alisofu Köyü | DEM Parti | %37,4 | %6,0 | %88,0 | 498 |
| Altınbulak Köyü | AK Parti | %28,8 | %16,0 | %74,1 | 224 |
| Armutlu Köyü | İYİ Parti | %28,2 | %2,2 | %78,5 | 531 |
| Asboğa Köyü | DEM Parti | %9,5 | %1,1 | %85,2 | 115 |
| Aşağı Sallıpınar Köyü | AK Parti | %42,2 | %0,0 | %43,7 | 103 |
| Balabantaş Köyü | MHP | %27,3 | %28,7 | %88,5 | 174 |
| Balıklı Köyü | AK Parti | %32,8 | %13,0 | %81,4 | 274 |
| Başköy | DEM Parti | %21,5 | %3,0 | %67,0 | 903 |
| Belencik Köyü | MHP | %20,2 | %40,1 | %64,5 | 394 |
| Beşyol Köyü | İYİ Parti | %12,3 | %4,1 | %40,3 | 305 |
| Boyalı Köyü | CHP | %9,1 | %0,0 | %96,0 | 126 |
| Bozat Köyü | AK Parti | %41,6 | %11,2 | %79,0 | 224 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %22,6 | %32,8 | %77,6 | 1.539 |
| Çamyazı Köyü | İYİ Parti | %29,5 | %9,4 | %66,0 | 642 |
| Çardakçatı Köyü | AK Parti | %48,6 | %0,9 | %66,1 | 322 |
| Çatak Köyü | DEM Parti | %18,4 | %1,8 | %80,8 | 156 |
| Çolaklı Köyü | AK Parti | %42,9 | %10,7 | %79,0 | 81 |
| Erenler Mahallesi | MHP | %25,4 | %27,4 | %74,5 | 517 |
| Eşmeçayır Köyü | DEM Parti | %22,0 | %5,0 | %67,4 | 622 |
| Gecikmez Köyü | DEM Parti | %21,2 | %3,8 | %76,5 | 357 |
| Güllüce Köyü | AK Parti | %76,0 | %0,7 | %62,9 | 245 |
| Hamamlı Köyü | AK Parti | %44,6 | %2,4 | %75,2 | 250 |
| Handere Köyü | MHP | %5,2 | %49,0 | %86,9 | 122 |
| Isısu Köyü | MHP | %26,5 | %36,0 | %94,5 | 237 |
| İnkaya Köyü | İYİ Parti | %12,4 | %11,7 | %70,5 | 604 |
| İnönü Mahallesi | MHP | %24,4 | %34,1 | %74,1 | 2.693 |
| İstasyon Mahallesi | MHP | %16,4 | %33,8 | %80,3 | 826 |
| İstiklal Mahallesi | MHP | %16,9 | %29,1 | %70,8 | 1.048 |
| Kalebaşı Köyü | CHP | %15,7 | %3,4 | %88,0 | 542 |
| Karaköse Köyü | AK Parti | %50,8 | %6,2 | %61,6 | 294 |
| Karakurt Köyü | AK Parti | %37,6 | %12,8 | %74,4 | 195 |
| Karapınar Köyü | DEM Parti | %26,4 | %2,8 | %71,6 | 303 |
| Karaurgan Köyü | AK Parti | %43,5 | %9,0 | %85,3 | 368 |
| Kayalıboğaz Köyü | AK Parti | %51,5 | %0,0 | %69,6 | 102 |
| Kazantaş Köyü | AK Parti | %69,2 | %0,0 | %72,0 | 75 |
| Kazıkkaya Köyü | AK Parti | %37,6 | %2,0 | %56,2 | 473 |
| Kazımkarabekir Mahallesi | MHP | %22,2 | %56,8 | %81,8 | 325 |
| Koçoğlu Köyü | AK Parti | %80,6 | %3,2 | %77,5 | 40 |
| Kozan Köyü | DEM Parti | %35,7 | %1,0 | %77,2 | 145 |
| Köroğlu Köyü | AK Parti | %41,8 | %13,2 | %92,1 | 227 |
| Kurbançayırı Köyü | AK Parti | %41,1 | %27,1 | %81,5 | 135 |
| Mescitli Köyü | MHP | %26,8 | %37,0 | %69,6 | 421 |
| Odalar Köyü | DEM Parti | %23,7 | %10,4 | %77,9 | 199 |
| Ortakale Köyü | AK Parti | %73,1 | %1,5 | %43,1 | 160 |
| Parmakdere Köyü | AK Parti | %47,5 | %5,0 | %78,6 | 56 |
| Sırataşlar Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 40 |
| Sırbasan Köyü | MHP | %22,5 | %40,4 | %87,5 | 112 |
| Süngütaşı Köyü | AK Parti | %28,2 | %15,4 | %86,3 | 95 |
| Şehitemin Köyü | DEM Parti | %21,0 | %14,1 | %71,0 | 510 |
| Şehithalit Köyü | DEM Parti | %22,6 | %4,3 | %79,1 | 153 |
| Şehitler Mahallesi | MHP | %19,8 | %32,0 | %76,8 | 1.284 |
| Taşlıgüney Köyü | İYİ Parti | %29,8 | %3,5 | %63,3 | 98 |
| Tepe Mahallesi | MHP | %17,4 | %36,5 | %72,1 | 1.233 |
| Topkaya Köyü | AK Parti | %48,1 | %0,0 | %63,9 | 122 |
| Uzungazi Köyü | AK Parti | %60,6 | %3,0 | %78,6 | 224 |
| Yağıbasan Köyü | AK Parti | %39,2 | %13,3 | %77,1 | 166 |
| Yarkaya Köyü | DEM Parti | %13,0 | %4,3 | %80,6 | 31 |
| Yayıklı Köyü | AK Parti | %54,9 | %11,4 | %59,7 | 467 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %19,5 | %38,0 | %76,6 | 876 |
| Yenigazi Köyü | AK Parti | %37,8 | %5,0 | %83,5 | 321 |
| Yeniköy | AK Parti | %27,1 | %26,7 | %86,5 | 327 |
| Yukarı Sallıpınar Köyü | AK Parti | %40,9 | %0,0 | %58,0 | 119 |
İlgili sonuçlar