Abana 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Abana sonuçlarında AK Parti %30,3 ile birinci, MHP %29,6 ile ikinci; fark 0,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 2,1 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,6 (+23,0 puan). 15 mahalle ve köy arasından 6'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeşilyuva Köyü (%57,6); MHP en güçlü Çayırcık Mahallesi (%56,9). Katılım %83,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Abana 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Abana, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Abana | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 875 | %30,3 | %37,4 | %32,4 | −2,1 |
| MHP | 853 | %29,6 | %24,7 | %6,6 | +23,0 |
| CHP | 721 | %25,0 | %24,8 | %34,5 | −9,5 |
| Bağımsızlar | 368 | %12,8 | %0,8 | %0,3 | +12,4 |
| BTP | 17 | %0,6 | %0,5 | %0,4 | +0,2 |
| Zafer Partisi | 13 | %0,5 | %0,8 | %2,4 | −2,0 |
| Saadet | 11 | %0,4 | %1,2 | %1,3 | −0,9 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 7 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,5 | −0,2 |
| Büyük Birlik | 3 | %0,1 | %0,6 | %1,3 | −1,2 |
Abana seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 23 | 3.626 | 3.019 | %83,3 | 2.884 | 135 |
Abana mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçam Köyü | AK Parti | %53,8 | %9,0 | %84,2 | 95 |
| Altıkulaç Köyü | AK Parti | %54,5 | %14,3 | %80,2 | 101 |
| Bağlık Mahallesi | CHP | %28,0 | %28,8 | %88,2 | 161 |
| Çampınar Köyü | MHP | %25,0 | %35,0 | %100,0 | 41 |
| Çayırcık Mahallesi | MHP | %19,6 | %56,9 | %92,9 | 56 |
| Denizbükü Köyü | AK Parti | %42,9 | %14,3 | %80,5 | 82 |
| Elmaçukuru Köyü | CHP | %22,9 | %16,7 | %94,3 | 53 |
| Göynükler Köyü | Bağımsızlar | %18,6 | %20,9 | %60,8 | 74 |
| Hacıveli Mahallesi | Bağımsızlar | %28,6 | %19,0 | %115,8 | 19 |
| Kadıyusuf Köyü | AK Parti | %44,4 | %15,6 | %95,7 | 47 |
| Konakören Mahallesi | MHP | %29,3 | %35,0 | %79,4 | 369 |
| Merkez Mahallesi | MHP | %28,4 | %31,9 | %83,0 | 2.345 |
| Yakabaşı Köyü | AK Parti | %50,0 | %28,3 | %85,5 | 55 |
| Yemeni Köyü | CHP | %13,2 | %11,8 | %96,1 | 77 |
| Yeşilyuva Köyü | AK Parti | %57,6 | %15,2 | %68,6 | 51 |
İlgili sonuçlar