Babaeski 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Babaeski sonuçlarında CHP %56,1 ile birinci, AK Parti %31,9 ile ikinci; fark 24,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 21,6 puan üstünde. 52 mahalle ve köy arasından 49'unda CHP önde. CHP en güçlü Karabayır Köyü (%77,8); AK Parti en güçlü Karahalil-Birlik Mahallesi (%55,8). Katılım %86,1 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Babaeski 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Babaeski, Kırklareli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Babaeski | Kırklareli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 18.025 | %56,1 | %50,6 | %34,5 | +21,6 |
| AK Parti | 10.245 | %31,9 | %23,2 | %32,4 | −0,5 |
| MHP | 1.405 | %4,4 | %10,9 | %6,6 | −2,2 |
| İYİ Parti | 1.044 | %3,2 | %5,6 | %4,6 | −1,3 |
| Zafer Partisi | 388 | %1,2 | %1,7 | %2,4 | −1,2 |
| BTP | 191 | %0,6 | %0,8 | %0,4 | +0,2 |
| DEM Parti | 177 | %0,6 | %0,6 | %5,8 | −5,2 |
| DP | 163 | %0,5 | %1,1 | %0,3 | +0,2 |
| TİP | 153 | %0,5 | %0,7 | %0,6 | −0,1 |
| Saadet | 116 | %0,4 | %0,4 | %1,3 | −0,9 |
| Büyük Birlik | 72 | %0,2 | %0,5 | %1,3 | −1,1 |
| HÜDA PAR | 52 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| SOL Parti | 46 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| Millet | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Babaeski seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 134 | 38.852 | 33.469 | %86,1 | 32.139 | 1.330 |
Babaeski mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağayeri Köyü | CHP | %64,0 | %25,6 | %85,4 | 246 |
| Alpullu-Gülbahçe Mahallesi | AK Parti | %41,0 | %51,8 | %88,6 | 324 |
| Alpullu-Şeker Mahallesi | CHP | %50,6 | %40,5 | %90,3 | 792 |
| Alpullu-Yeni Mahallesi | CHP | %71,1 | %23,7 | %88,3 | 828 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %57,0 | %32,1 | %83,0 | 2.895 |
| Büyükmandıra-Hatip Mahallesi | CHP | %58,8 | %31,8 | %89,5 | 836 |
| Büyükmandıra-Hürriyet Mahallesi | CHP | %55,8 | %33,9 | %90,2 | 945 |
| Büyükmandıra-Paşa Mahallesi | CHP | %56,9 | %28,4 | %90,3 | 537 |
| Büyükmandıra-Şamdani Mahallesi | CHP | %61,6 | %32,3 | %92,3 | 547 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %52,0 | %35,6 | %85,0 | 2.336 |
| Çavuşköy | CHP | %60,0 | %24,5 | %94,9 | 118 |
| Çengerli Köyü | CHP | %76,3 | %13,3 | %94,4 | 143 |
| Çiğdemli Köyü | CHP | %74,9 | %15,2 | %92,5 | 320 |
| Dindoğru Mahallesi | CHP | %55,9 | %33,7 | %82,5 | 2.135 |
| Düğüncülü Köyü | CHP | %67,8 | %16,2 | %91,7 | 399 |
| Erikleryurdu Köyü | CHP | %66,4 | %26,8 | %94,9 | 253 |
| Ertuğrulköy | CHP | %51,4 | %30,9 | %95,1 | 203 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %54,7 | %33,1 | %85,4 | 1.233 |
| Gazikemal Mahallesi | CHP | %55,7 | %30,6 | %82,5 | 4.513 |
| Gaziosmanpaşa Mahallesi | CHP | %48,0 | %41,3 | %80,8 | 2.915 |
| Hacıhasan Mahallesi | CHP | %46,6 | %43,4 | %82,4 | 2.510 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %55,9 | %33,1 | %82,8 | 2.437 |
| Hazinedar Köyü | CHP | %65,1 | %23,9 | %95,9 | 391 |
| Kadıköy | CHP | %70,0 | %19,4 | %93,4 | 182 |
| Karabayır Köyü | CHP | %77,8 | %16,2 | %93,9 | 132 |
| Karacaoğlan Köyü | CHP | %70,5 | %12,3 | %96,9 | 160 |
| Karahalil-Birlik Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %55,8 | %96,2 | 286 |
| Karahalil-Demirkapı Mahallesi | CHP | %46,0 | %44,9 | %97,6 | 208 |
| Karahalil-Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %46,9 | %95,1 | 327 |
| Karahalil-Halilpaşa Mahallesi | CHP | %53,5 | %39,6 | %98,2 | 330 |
| Karahalil-Kemal Paşa Mahallesi | CHP | %55,1 | %36,6 | %95,2 | 230 |
| Karamesutlu Köyü | CHP | %74,6 | %17,2 | %82,5 | 302 |
| Katranca Köyü | CHP | %60,4 | %17,3 | %93,9 | 575 |
| Kuleli Köyü | CHP | %62,9 | %29,0 | %88,7 | 533 |
| Kumrular Köyü | CHP | %69,1 | %21,8 | %100,0 | 165 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %44,0 | %38,9 | %83,4 | 2.204 |
| Kuzuçardağı Köyü | CHP | %49,3 | %31,9 | %96,7 | 150 |
| Minnetler Köyü | CHP | %47,0 | %39,1 | %91,1 | 248 |
| Mutlu Köyü | CHP | %56,5 | %30,2 | %81,2 | 324 |
| Müsellim Köyü | CHP | %66,3 | %19,0 | %91,5 | 294 |
| Nacak Köyü | CHP | %70,1 | %14,2 | %98,5 | 135 |
| Nadırlı Köyü | CHP | %32,6 | %30,0 | %89,8 | 708 |
| Oruçlu Köyü | CHP | %72,0 | %20,1 | %96,5 | 287 |
| Osmaniye Köyü | CHP | %65,7 | %22,9 | %67,8 | 211 |
| Pancarköy | CHP | %74,1 | %16,1 | %85,5 | 640 |
| Sinanlı Köyü | CHP | %73,7 | %14,1 | %89,3 | 905 |
| Sofuhalil Köyü | CHP | %77,3 | %14,9 | %89,2 | 314 |
| Taşağıl Köyü | CHP | %71,4 | %16,8 | %98,5 | 461 |
| Taşköprü Köyü | CHP | %67,3 | %15,9 | %90,6 | 128 |
| Terzili Köyü | CHP | %62,4 | %22,9 | %95,7 | 116 |
| Yeniköy | CHP | %66,8 | %21,4 | %88,0 | 283 |
| Yenimahalle Köyü | CHP | %69,5 | %20,6 | %91,1 | 158 |
İlgili sonuçlar