Dilovası 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Dilovası sonuçlarında AK Parti %32,0 ile birinci, DEM Parti %25,9 ile ikinci; fark 6,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 0,4 puan altında. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,9 (+20,1 puan). 12 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Köseler Mahallesi (%44,6); DEM Parti en güçlü Turgut Özal Mahallesi (%45,5). Katılım %77,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dilovası 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Dilovası, Kocaeli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Dilovası | Kocaeli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.464 | %32,0 | %39,3 | %32,4 | −0,4 |
| DEM Parti | 6.841 | %25,9 | %2,7 | %5,8 | +20,1 |
| İYİ Parti | 4.213 | %15,9 | %6,7 | %4,6 | +11,4 |
| Yeniden Refah | 2.772 | %10,5 | %9,1 | %7,0 | +3,5 |
| CHP | 1.876 | %7,1 | %30,1 | %34,5 | −27,4 |
| Saadet | 1.000 | %3,8 | %2,9 | %1,3 | +2,5 |
| DEVA Partisi | 325 | %1,2 | %0,5 | %0,5 | +0,8 |
| Zafer Partisi | 308 | %1,2 | %3,9 | %2,4 | −1,3 |
| Bağımsızlar | 234 | %0,9 | %0,5 | %0,3 | +0,6 |
| HÜDA PAR | 134 | %0,5 | %0,3 | %0,7 | −0,2 |
| BTP | 108 | %0,4 | %0,5 | %0,4 | +0,0 |
| TİP | 70 | %0,3 | %1,9 | %0,6 | −0,3 |
| SOL Parti | 50 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 41 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Dilovası seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 111 | 36.695 | 28.492 | %77,6 | 26.436 | 2.056 |
Dilovası mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %35,8 | %12,7 | %82,9 | 1.923 |
| Çerkeşli Mahallesi | İYİ Parti | %35,5 | %2,3 | %89,3 | 880 |
| Demirciler Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %0,9 | %90,4 | 418 |
| Diliskelesi Mahallesi | AK Parti | %31,2 | %29,5 | %77,1 | 7.376 |
| Fatih Mahallesi | İYİ Parti | %24,8 | %12,4 | %86,7 | 150 |
| Kayapınar Mahallesi | DEM Parti | %32,9 | %36,3 | %78,4 | 2.227 |
| Köseler Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %5,3 | %74,0 | 2.721 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %26,4 | %74,1 | 8.226 |
| Orhangazi Mahallesi | DEM Parti | %27,7 | %34,9 | %76,7 | 8.639 |
| Tavşancıl Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %9,1 | %82,6 | 1.917 |
| Tepecik Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %5,9 | %93,0 | 489 |
| Turgut Özal Mahallesi | DEM Parti | %31,2 | %45,5 | %80,5 | 1.729 |
İlgili sonuçlar