Karamürsel 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Karamürsel sonuçlarında CHP %41,1 ile birinci, AK Parti %38,1 ile ikinci; fark 3,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 6,6 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,1 (+5,7 puan). 27 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Tahtalı Mahallesi (%63,0); AK Parti en güçlü Safiye Mahallesi (%74,5). Katılım %75,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karamürsel 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Karamürsel, Kocaeli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karamürsel | Kocaeli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 13.561 | %41,1 | %30,1 | %34,5 | +6,6 |
| AK Parti | 12.578 | %38,1 | %39,3 | %32,4 | +5,7 |
| Yeniden Refah | 1.908 | %5,8 | %9,1 | %7,0 | −1,2 |
| Saadet | 1.877 | %5,7 | %2,9 | %1,3 | +4,4 |
| İYİ Parti | 1.063 | %3,2 | %6,7 | %4,6 | −1,4 |
| Zafer Partisi | 823 | %2,5 | %3,9 | %2,4 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 578 | %1,8 | %0,5 | %0,5 | +1,3 |
| Bağımsızlar | 316 | %1,0 | %0,5 | %0,3 | +0,6 |
| BTP | 95 | %0,3 | %0,5 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 93 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| TİP | 43 | %0,1 | %1,9 | %0,6 | −0,5 |
| TKP | 33 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 33 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| SOL Parti | 19 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Karamürsel seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 152 | 46.244 | 34.978 | %75,6 | 33.020 | 1.958 |
Karamürsel mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 4 Temmuz Mahallesi | CHP | %40,5 | %37,9 | %72,3 | 23.049 |
| Akçat Mahallesi | AK Parti | %10,3 | %58,6 | %93,0 | 413 |
| Akpınar Mahallesi | AK Parti | %17,7 | %56,6 | %99,3 | 136 |
| Avcıköy Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %44,9 | %93,9 | 230 |
| Çamçukur Mahallesi | AK Parti | %11,6 | %54,3 | %92,0 | 527 |
| Çamdibi Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %58,1 | %81,1 | 212 |
| Dereköy Mahallesi | CHP | %45,4 | %40,5 | %79,2 | 900 |
| Ereğli Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %40,4 | %76,9 | 3.723 |
| Fulacık Mahallesi | CHP | %48,6 | %30,6 | %93,5 | 138 |
| Hayriye Mahallesi | AK Parti | %22,2 | %36,9 | %95,0 | 258 |
| İhsaniye Mahallesi | AK Parti | %16,8 | %54,5 | %97,0 | 200 |
| İnebeyli Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %49,0 | %92,5 | 239 |
| Kadriye Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %42,1 | %112,8 | 39 |
| Karaahmetli Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %49,5 | %95,9 | 219 |
| Karapınar Mahallesi | AK Parti | %22,5 | %48,8 | %91,8 | 487 |
| Kayacık Mahallesi | CHP | %47,9 | %32,8 | %73,7 | 12.080 |
| Kızderbent Mahallesi | CHP | %45,6 | %42,0 | %83,5 | 624 |
| Oluklu Mahallesi | AK Parti | %23,7 | %52,0 | %90,3 | 195 |
| Osmaniye Mahallesi | AK Parti | %15,0 | %66,5 | %91,7 | 205 |
| Pazarköy Mahallesi | CHP | %41,5 | %37,3 | %85,7 | 245 |
| Safiye Mahallesi | AK Parti | %3,9 | %74,5 | %98,1 | 53 |
| Semetler Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %43,1 | %94,8 | 233 |
| Senaiye Mahallesi | AK Parti | %12,2 | %66,7 | %99,4 | 160 |
| Suludere Mahallesi | AK Parti | %26,5 | %44,6 | %92,1 | 101 |
| Tahtalı Mahallesi | CHP | %63,0 | %31,5 | %101,8 | 55 |
| Tepeköy Mahallesi | CHP | %47,2 | %28,7 | %77,8 | 902 |
| Yalakdere Mahallesi | CHP | %51,2 | %34,2 | %91,5 | 621 |
İlgili sonuçlar