Nevşehir Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Nevşehir Merkez sonuçlarında AK Parti %35,3 ile birinci, İYİ Parti %29,0 ile ikinci; fark 6,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 2,9 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+24,4 puan). 53 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Basansarnıç Köyü (%80,7); İYİ Parti en güçlü İcik Köyü (%41,6). Katılım %82,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Nevşehir Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Nevşehir Merkez, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Nevşehir Merkez | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 29.858 | %35,3 | %33,5 | %32,4 | +2,9 |
| İYİ Parti | 24.496 | %29,0 | %15,9 | %4,6 | +24,4 |
| MHP | 14.183 | %16,8 | %23,9 | %6,6 | +10,2 |
| CHP | 5.989 | %7,1 | %16,7 | %34,5 | −27,4 |
| Büyük Birlik | 3.308 | %3,9 | %1,8 | %1,3 | +2,6 |
| Yeniden Refah | 2.930 | %3,5 | %3,6 | %7,0 | −3,5 |
| Zafer Partisi | 1.834 | %2,2 | %1,5 | %2,4 | −0,3 |
| Saadet | 641 | %0,8 | %0,9 | %1,3 | −0,5 |
| BTP | 268 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| Millet | 230 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DEM Parti | 221 | %0,3 | %0,2 | %5,8 | −5,5 |
| TİP | 148 | %0,2 | %0,9 | %0,6 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 147 | %0,2 | %0,1 | %0,5 | −0,3 |
| DP | 121 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 103 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Nevşehir Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 336 | 107.597 | 88.259 | %82,0 | 84.543 | 3.716 |
Nevşehir Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Mahallesi | İYİ Parti | %30,3 | %34,2 | %80,6 | 9.227 |
| 20 Temmuz Mahallesi | İYİ Parti | %29,6 | %39,7 | %80,7 | 1.376 |
| 2000 Evler Mahallesi | İYİ Parti | %28,5 | %35,5 | %75,0 | 10.377 |
| 350 Evler Mahallesi | İYİ Parti | %34,5 | %35,2 | %78,1 | 2.752 |
| Alacaşar Köyü | AK Parti | %49,4 | %8,4 | %90,2 | 728 |
| Bahçelievler Mahallesi | İYİ Parti | %33,8 | %38,1 | %78,6 | 1.338 |
| Balcın Köyü | AK Parti | %55,6 | %14,3 | %98,6 | 138 |
| Basansarnıç Köyü | AK Parti | %80,7 | %8,3 | %81,9 | 237 |
| Bekdik Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %38,1 | %80,0 | 8.836 |
| Boğaz Köyü | AK Parti | %48,1 | %15,6 | %96,7 | 876 |
| Camicedit Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %29,8 | %105,1 | 118 |
| Cevher Dudayev Mahallesi | İYİ Parti | %31,8 | %36,6 | %81,1 | 11.740 |
| Çardak Köyü | AK Parti | %45,3 | %20,7 | %90,3 | 1.357 |
| Çat-15 Temmuz Mahallesi | MHP | %43,4 | %4,6 | %92,9 | 575 |
| Çat-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %2,6 | %95,5 | 506 |
| Çat-İstiklal Mahallesi | MHP | %34,6 | %4,8 | %93,1 | 509 |
| Çiftlik Köyü | AK Parti | %42,5 | %12,4 | %76,6 | 312 |
| Emek Mahallesi | İYİ Parti | %28,4 | %38,6 | %79,0 | 3.154 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %32,7 | %81,8 | 5.273 |
| Fatih Sultan Mehmet Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %30,4 | %81,8 | 1.435 |
| Göre-Afetevleri Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %6,8 | %87,2 | 1.410 |
| Göre-Kasapoğlu Mahallesi | MHP | %30,4 | %3,8 | %92,1 | 659 |
| Göreme-Aydınlı-Orta Mahallesi | MHP | %32,6 | %9,3 | %92,3 | 704 |
| Göreme-İsali-Gaferli-Avcılar Mahallesi | MHP | %34,6 | %7,3 | %94,0 | 1.022 |
| Güvercinlik Köyü | AK Parti | %43,5 | %15,5 | %65,8 | 365 |
| Güzelyurt Mahallesi | AK Parti | %32,0 | %31,5 | %80,6 | 13.288 |
| Hacırüştü Mahallesi | İYİ Parti | %35,3 | %41,4 | %88,2 | 304 |
| Herikli Mahallesi | İYİ Parti | %33,8 | %39,5 | %84,3 | 300 |
| İbrahimpaşa Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %36,9 | %80,2 | 989 |
| İcik Köyü | İYİ Parti | %26,5 | %41,6 | %77,7 | 1.175 |
| Kapucubaşı Mahallesi | İYİ Parti | %27,5 | %39,9 | %80,6 | 341 |
| Karasoku Mahallesi | AK Parti | %33,1 | %33,1 | %83,5 | 303 |
| Kavak-Aşağı Mahallesi | MHP | %40,5 | %4,2 | %94,4 | 1.084 |
| Kavak-Yukarı Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %4,5 | %95,0 | 863 |
| Kaymaklı-Bekirağa Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %3,9 | %91,0 | 991 |
| Kaymaklı-Camikebir Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %4,0 | %93,7 | 1.072 |
| Kaymaklı-Hatipoğlu Mahallesi | MHP | %39,4 | %3,1 | %94,5 | 1.283 |
| Kıratlıoğlu Mahallesi | İYİ Parti | %36,9 | %39,3 | %83,6 | 2.080 |
| M.akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %34,4 | %82,9 | 4.251 |
| Nar-Aşağı Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %7,7 | %79,6 | 711 |
| Nar-Baş Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %7,8 | %81,7 | 1.362 |
| Nar-Orta Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %3,5 | %90,5 | 401 |
| Nar-Yeni Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %8,6 | %82,8 | 1.462 |
| Özyayla Köyü | AK Parti | %49,1 | %17,6 | %85,3 | 865 |
| Raşitbey Mahallesi | İYİ Parti | %27,9 | %39,5 | %86,9 | 176 |
| Sulusaray-Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %37,8 | %7,8 | %90,0 | 804 |
| Sulusaray-Sultan Aladdin Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %6,6 | %86,9 | 275 |
| Sulusaray-Yeni Mahallesi | MHP | %40,9 | %5,5 | %94,3 | 540 |
| Sümer Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %36,4 | %82,0 | 3.421 |
| Uçhisar-Aşağı Mahallesi | MHP | %34,4 | %14,1 | %91,7 | 591 |
| Uçhisar-Tekelli Mahallesi | MHP | %30,5 | %18,8 | %87,1 | 302 |
| Uçhisar-Yukarı Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %14,3 | %86,5 | 1.598 |
| Yeni Mahallesi | İYİ Parti | %28,0 | %37,9 | %72,2 | 1.741 |
İlgili sonuçlar