Altunhisar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Altunhisar sonuçlarında AK Parti %45,6 ile birinci, MHP %29,1 ile ikinci; fark 16,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 13,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,1 (+22,5 puan). 17 mahalle ve köy arasından 14'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Keçikalesi-Erenler Mahallesi (%70,9); MHP en güçlü Yukarı Mahallesi (%52,3). Katılım %87,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altunhisar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Altunhisar, Niğde, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Altunhisar | Niğde | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.481 | %45,6 | %36,1 | %32,4 | +13,2 |
| MHP | 2.222 | %29,1 | %23,5 | %6,6 | +22,5 |
| Yeniden Refah | 906 | %11,9 | %4,7 | %7,0 | +4,9 |
| CHP | 732 | %9,6 | %24,1 | %34,5 | −24,9 |
| Saadet | 108 | %1,4 | %1,4 | %1,3 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 75 | %1,0 | %2,7 | %1,3 | −0,3 |
| BTP | 24 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| Millet | 19 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 17 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| TİP | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,6 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
Altunhisar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 35 | 9.298 | 8.170 | %87,9 | 7.626 | 544 |
Altunhisar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaören Köyü | AK Parti | %48,0 | %14,7 | %70,3 | 303 |
| Aşağı Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %44,1 | %88,6 | 202 |
| Çömlekçi Köyü | AK Parti | %43,9 | %21,6 | %82,4 | 353 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %42,6 | %89,8 | 1.167 |
| Karakapı-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %28,7 | %94,9 | 858 |
| Karakapı-Yaka Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %27,8 | %94,3 | 281 |
| Karakapı-Yeni Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %26,0 | %96,1 | 773 |
| Keçikalesi-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %61,9 | %25,9 | %91,5 | 390 |
| Keçikalesi-Erenler Mahallesi | AK Parti | %70,9 | %23,8 | %96,5 | 629 |
| Keçikalesi-Selçuk Mahallesi | MHP | %44,8 | %48,8 | %92,1 | 381 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %30,3 | %89,5 | 237 |
| Sağlık Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %41,4 | %86,7 | 690 |
| Ulukışla Köyü | CHP | %20,3 | %5,5 | %77,8 | 585 |
| Uluören Köyü | AK Parti | %50,4 | %30,3 | %86,5 | 458 |
| Yakacık Köyü | AK Parti | %48,2 | %15,8 | %81,9 | 1.123 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %31,9 | %29,1 | %81,3 | 640 |
| Yukarı Mahallesi | MHP | %36,9 | %52,3 | %88,2 | 228 |
İlgili sonuçlar