Arifiye 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Arifiye sonuçlarında AK Parti %47,8 ile birinci, Yeniden Refah %19,7 ile ikinci; fark 28,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 15,3 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,7 (+12,8 puan). 24 mahalle ve köy arasından 23'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Semerciler Mahallesi (%68,5); Yeniden Refah en güçlü Hanlıköy Mahallesi (%36,4). Katılım %80,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arifiye 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Arifiye, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Arifiye | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 12.823 | %47,8 | %37,5 | %32,4 | +15,3 |
| Yeniden Refah | 5.298 | %19,7 | %15,2 | %7,0 | +12,8 |
| CHP | 4.377 | %16,3 | %18,9 | %34,5 | −18,2 |
| Zafer Partisi | 980 | %3,7 | %3,0 | %2,4 | +1,2 |
| İYİ Parti | 747 | %2,8 | %5,2 | %4,6 | −1,8 |
| DEM Parti | 654 | %2,4 | %0,2 | %5,8 | −3,4 |
| DEVA Partisi | 606 | %2,3 | %0,7 | %0,5 | +1,8 |
| BTP | 503 | %1,9 | %0,5 | %0,4 | +1,5 |
| Gelecek Partisi | 381 | %1,4 | %0,1 | %0,1 | +1,3 |
| HÜDA PAR | 102 | %0,4 | %0,2 | %0,7 | −0,3 |
| TİP | 94 | %0,4 | %0,2 | %0,6 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 71 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Millet | 66 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 47 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| SOL Parti | 38 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Abp | 35 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 23 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Arifiye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 114 | 35.790 | 28.830 | %80,6 | 26.845 | 1.985 |
Arifiye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adliye Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %15,5 | %79,2 | 578 |
| Ahmediye Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %29,4 | %90,6 | 660 |
| Arifbey Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %18,5 | %76,1 | 9.631 |
| Aşağı Kirazca Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %17,2 | %84,8 | 926 |
| Boğazköy Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %12,8 | %91,7 | 217 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %65,1 | %15,7 | %84,1 | 2.685 |
| Çaybaşı Fuadiye Mahallesi | AK Parti | %60,2 | %15,3 | %94,3 | 422 |
| Çınardibi Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %17,1 | %85,9 | 248 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %18,5 | %77,5 | 5.270 |
| Hacıköy Mahallesi | AK Parti | %61,4 | %15,7 | %92,1 | 444 |
| Hanlı Merkez Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %32,7 | %86,6 | 1.511 |
| Hanlı Sakarya Mahallesi | AK Parti | %49,8 | %23,7 | %79,7 | 661 |
| Hanlıköy Mahallesi | Yeniden Refah | %33,1 | %36,4 | %82,0 | 1.742 |
| Karaaptiler Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %19,0 | %87,9 | 870 |
| Karaçomaklar Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %10,8 | %92,1 | 139 |
| Kemaliye Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %18,9 | %87,5 | 795 |
| Kışlaçay Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %8,4 | %85,7 | 259 |
| Kirazca Mahallesi | AK Parti | %53,2 | %13,9 | %91,9 | 471 |
| Kumbaşı Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %21,4 | %99,2 | 123 |
| Mollaköy Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %20,8 | %96,1 | 330 |
| Neviye Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %17,0 | %76,9 | 5.735 |
| Semerciler Mahallesi | AK Parti | %68,5 | %15,7 | %91,7 | 156 |
| Türkçaybaşı Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %20,7 | %87,2 | 187 |
| Yukarıkirazca Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %22,4 | %83,0 | 1.730 |
İlgili sonuçlar