Taraklı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Taraklı sonuçlarında MHP %37,6 ile birinci, Büyük Birlik %24,8 ile ikinci; fark 12,9 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 31,0 puan üstünde. Büyük Birlik Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,8 (+23,5 puan). 22 mahalle ve köy arasından 14'ünde MHP önde. MHP en güçlü Mahdumlar Mahallesi (%88,5); Büyük Birlik en güçlü Duman Mahallesi (%60,0). Katılım %93,4 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taraklı 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Taraklı, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Taraklı | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 1.784 | %37,6 | %3,0 | %6,6 | +31,0 |
| Büyük Birlik | 1.173 | %24,8 | %8,5 | %1,3 | +23,5 |
| Yeniden Refah | 995 | %21,0 | %15,2 | %7,0 | +14,0 |
| CHP | 314 | %6,6 | %18,9 | %34,5 | −27,9 |
| İYİ Parti | 246 | %5,2 | %5,2 | %4,6 | +0,6 |
| Saadet | 87 | %1,8 | %5,3 | %1,3 | +0,5 |
| DEVA Partisi | 29 | %0,6 | %0,7 | %0,5 | +0,2 |
| BTP | 28 | %0,6 | %0,5 | %0,4 | +0,2 |
| Zafer Partisi | 23 | %0,5 | %3,0 | %2,4 | −2,0 |
| Millet | 19 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| Vatan Partisi | 16 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 13 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TİP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,6 |
Taraklı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 28 | 5.454 | 5.095 | %93,4 | 4.739 | 356 |
Taraklı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | Büyük Birlik | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçapınar Mahallesi | MHP | %56,2 | %40,1 | %94,2 | 156 |
| Aksu Mahallesi | MHP | %39,7 | %21,3 | %97,3 | 149 |
| Alballar Mahallesi | Büyük Birlik | %32,7 | %36,6 | %100,0 | 107 |
| Avdan Mahallesi | MHP | %52,6 | %9,5 | %97,9 | 146 |
| Çamtepe Mahallesi | MHP | %35,7 | %18,6 | %100,0 | 74 |
| Dışdedeler Mahallesi | Yeniden Refah | %26,0 | %20,5 | %97,1 | 242 |
| Duman Mahallesi | Büyük Birlik | %16,0 | %60,0 | %93,4 | 136 |
| Esenyurt Mahallesi | MHP | %46,7 | %14,8 | %92,5 | 147 |
| Hacıaliler Mahallesi | MHP | %46,8 | %27,7 | %104,3 | 46 |
| Hacımurat Mahallesi | MHP | %34,9 | %28,0 | %86,3 | 1.321 |
| Hacıyakup Mahallesi | Yeniden Refah | %27,8 | %12,6 | %96,3 | 433 |
| Harkköy Mahallesi | MHP | %38,3 | %30,9 | %97,6 | 208 |
| İçdedeler Mahallesi | Yeniden Refah | %23,2 | %25,0 | %94,3 | 247 |
| Kemaller Mahallesi | MHP | %57,4 | %9,7 | %97,8 | 185 |
| Mahdumlar Mahallesi | MHP | %88,5 | %3,3 | %96,9 | 291 |
| Pirler Mahallesi | MHP | %57,7 | %5,8 | %101,8 | 56 |
| Tuzla Mahallesi | MHP | %38,1 | %7,1 | %97,8 | 45 |
| Uğurlu Mahallesi | MHP | %35,0 | %33,8 | %98,8 | 82 |
| Ulucamii Mahallesi | Büyük Birlik | %33,1 | %34,3 | %90,2 | 498 |
| Yenidoğan Mahallesi | Büyük Birlik | %18,7 | %29,9 | %99,8 | 507 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %65,4 | %16,5 | %93,4 | 151 |
| Yusufbey Mahallesi | Büyük Birlik | %24,2 | %35,5 | %87,7 | 227 |
İlgili sonuçlar