Pervari 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Pervari sonuçlarında AK Parti %50,8 ile birinci, DEVA Partisi %21,9 ile ikinci; fark 28,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 18,4 puan üstünde. DEVA Partisi Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,9 (+21,4 puan). 43 mahalle ve köy arasından 29'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Tosuntarla Köyü (%97,5); DEVA Partisi en güçlü Sarıdam Köyü (%97,8). Katılım %78,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pervari 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Pervari, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pervari | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.376 | %50,8 | %35,6 | %32,4 | +18,4 |
| DEVA Partisi | 2.747 | %21,9 | %2,6 | %0,5 | +21,4 |
| DEM Parti | 2.161 | %17,2 | %42,8 | %5,8 | +11,4 |
| MHP | 306 | %2,4 | %7,8 | %6,6 | −4,2 |
| HÜDA PAR | 261 | %2,1 | %2,2 | %0,7 | +1,4 |
| CHP | 240 | %1,9 | %2,3 | %34,5 | −32,6 |
| Yeniden Refah | 214 | %1,7 | %2,5 | %7,0 | −5,3 |
| İYİ Parti | 126 | %1,0 | %0,9 | %4,6 | −3,6 |
| Saadet | 49 | %0,4 | %0,6 | %1,3 | −0,9 |
| BTP | 46 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 24 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Pervari seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 74 | 17.231 | 13.433 | %78,0 | 12.550 | 883 |
Pervari mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEVA Partisi | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıbalcılar Köyü | AK Parti | %88,9 | %0,0 | %55,6 | 36 |
| Aydın Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %29,7 | %88,9 | 3.143 |
| Ayvalıbağ Köyü | DEVA Partisi | %18,5 | %69,3 | %87,7 | 228 |
| Beğendik-Gazi Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %3,5 | %84,3 | 969 |
| Beğendik-Kale Mahallesi | DEM Parti | %29,0 | %18,0 | %79,5 | 342 |
| Belenoluk Köyü | DEM Parti | %14,5 | %2,7 | %79,0 | 433 |
| Bentköy | DEM Parti | %28,7 | %3,2 | %62,5 | 168 |
| Çatköy | DEVA Partisi | %25,7 | %50,4 | %69,4 | 173 |
| Çavuşlu Köyü | AK Parti | %88,6 | %6,5 | %75,8 | 248 |
| Çobanören Köyü | AK Parti | %48,2 | %32,6 | %74,3 | 307 |
| Çukurköy | AK Parti | %86,1 | %5,9 | %81,3 | 134 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %47,8 | %2,2 | %62,0 | 92 |
| Doğanköy | AK Parti | %58,9 | %1,0 | %76,4 | 1.341 |
| Dolusalkım Köyü | AK Parti | %73,1 | %1,5 | %33,2 | 202 |
| Düğüncüler Köyü | AK Parti | %62,2 | %1,3 | %80,0 | 509 |
| Ekindüzü Köyü | AK Parti | %75,9 | %9,0 | %79,0 | 176 |
| Erkent Köyü | DEM Parti | %24,2 | %3,9 | %82,9 | 170 |
| Gökbudak Köyü | AK Parti | %40,4 | %20,2 | %62,7 | 585 |
| Gökçekoru Köyü | AK Parti | %64,9 | %23,9 | %65,2 | 446 |
| Gölgeli Köyü | AK Parti | %55,0 | %35,8 | %79,6 | 142 |
| Gözlükuyu Köyü | AK Parti | %89,7 | %2,6 | %67,2 | 61 |
| Güleçler Köyü | DEVA Partisi | %41,9 | %44,8 | %70,5 | 586 |
| Gümüşören Köyü | DEM Parti | %8,7 | %5,2 | %46,0 | 265 |
| Karasungur Köyü | AK Parti | %87,8 | %7,3 | %78,9 | 431 |
| Karşıkaya Köyü | AK Parti | %56,9 | %4,2 | %52,1 | 142 |
| Keskin Köyü | MHP | %34,5 | %4,4 | %69,1 | 181 |
| Kışlacık Köyü | DEM Parti | %28,8 | %0,0 | %65,6 | 93 |
| Kocaçavuş Köyü | AK Parti | %50,0 | %12,5 | %66,2 | 77 |
| Köprüçay Köyü | AK Parti | %72,6 | %16,1 | %73,7 | 331 |
| Narsuyu Köyü | DEVA Partisi | %30,5 | %54,2 | %92,2 | 166 |
| Ormandalı Köyü | DEVA Partisi | %17,1 | %72,5 | %66,4 | 425 |
| Palamutlu Köyü | AK Parti | %90,6 | %2,1 | %75,7 | 816 |
| Sarıdam Köyü | DEVA Partisi | %1,1 | %97,8 | %67,9 | 137 |
| Sarıyaprak Köyü | AK Parti | %59,0 | %5,7 | %83,9 | 149 |
| Söğütönü Köyü | AK Parti | %44,6 | %3,0 | %69,0 | 245 |
| Şakiran Mahallesi | DEVA Partisi | %36,8 | %41,2 | %90,0 | 1.355 |
| Taşdibek Köyü | AK Parti | %54,8 | %25,5 | %59,7 | 372 |
| Tosuntarla Köyü | AK Parti | %97,5 | %0,0 | %82,3 | 96 |
| Tuzcular Köyü | AK Parti | %61,3 | %19,8 | %81,8 | 313 |
| Üçoyuk Köyü | AK Parti | %81,8 | %10,9 | %81,1 | 74 |
| Yapraktepe Köyü | AK Parti | %47,1 | %6,6 | %76,5 | 391 |
| Yeniaydın Köyü | AK Parti | %46,4 | %43,2 | %97,1 | 411 |
| Yukarıbalcılar Köyü | AK Parti | %44,1 | %13,4 | %69,3 | 270 |
İlgili sonuçlar