Siirt Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Siirt Merkez sonuçlarında DEM Parti %47,9 ile birinci, AK Parti %32,3 ile ikinci; fark 15,6 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 42,2 puan üstünde. 58 mahalle ve köy arasından 39'unda DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Beşyol Köyü (%95,7); AK Parti en güçlü Doluharman Köyü (%87,1). Katılım %75,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Siirt Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Siirt Merkez, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Siirt Merkez | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 38.203 | %47,9 | %42,8 | %5,8 | +42,2 |
| AK Parti | 25.770 | %32,3 | %35,6 | %32,4 | −0,1 |
| MHP | 4.323 | %5,4 | %7,8 | %6,6 | −1,2 |
| HÜDA PAR | 2.011 | %2,5 | %2,2 | %0,7 | +1,8 |
| Yeniden Refah | 1.982 | %2,5 | %2,5 | %7,0 | −4,5 |
| CHP | 1.768 | %2,2 | %2,3 | %34,5 | −32,3 |
| DEVA Partisi | 1.336 | %1,7 | %2,6 | %0,5 | +1,2 |
| Zafer Partisi | 1.274 | %1,6 | %0,8 | %2,4 | −0,8 |
| Büyük Birlik | 786 | %1,0 | %0,5 | %1,3 | −0,3 |
| İYİ Parti | 562 | %0,7 | %0,9 | %4,6 | −3,9 |
| Saadet | 493 | %0,6 | %0,6 | %1,3 | −0,7 |
| Bağımsızlar | 279 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 265 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| SOL Parti | 209 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| DP | 208 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Millet | 143 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 62 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
Siirt Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 370 | 115.241 | 86.397 | %75,0 | 79.674 | 6.723 |
Siirt Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afetevleri Mahallesi | DEM Parti | %48,6 | %28,7 | %75,3 | 7.983 |
| Akdoğmuş Köyü | DEM Parti | %66,7 | %12,6 | %94,5 | 145 |
| Aktaş Köyü | DEM Parti | %64,3 | %24,5 | %73,0 | 282 |
| Akyamaç Köyü | HÜDA PAR | %16,3 | %22,4 | %55,7 | 88 |
| Alan Mahallesi | DEM Parti | %68,4 | %21,2 | %73,5 | 3.364 |
| Algül Mahallesi | DEM Parti | %66,1 | %19,7 | %79,7 | 1.583 |
| Bağlıca Köyü | DEM Parti | %95,5 | %4,5 | %100,0 | 22 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %38,6 | %35,7 | %72,6 | 18.014 |
| Barış Mahallesi | DEM Parti | %54,4 | %27,8 | %74,9 | 15.269 |
| Batı Mahallesi | DEM Parti | %66,5 | %22,8 | %82,1 | 537 |
| Bayraktepe Köyü | Yeniden Refah | %0,0 | %45,5 | %63,8 | 69 |
| Beşyol Köyü | DEM Parti | %95,7 | %2,1 | %55,1 | 89 |
| Bostancık Köyü | AK Parti | %33,3 | %60,6 | %68,0 | 50 |
| Conkbayır Mahallesi | DEM Parti | %78,3 | %14,7 | %80,5 | 2.171 |
| Çağbaşı Köyü | DEM Parti | %57,7 | %32,7 | %90,2 | 61 |
| Çal Mahallesi | DEM Parti | %74,0 | %16,2 | %73,6 | 2.944 |
| Demirkaya Köyü | DEM Parti | %82,7 | %13,5 | %82,3 | 130 |
| Doğan Mahallesi | DEM Parti | %48,4 | %33,3 | %82,6 | 6.666 |
| Doluharman Köyü | AK Parti | %0,0 | %87,1 | %68,6 | 503 |
| Dumlupınar Mahallesi | DEM Parti | %75,7 | %16,1 | %79,4 | 1.780 |
| Eğlence Köyü | AK Parti | %5,9 | %82,4 | %42,5 | 80 |
| Ekmekçiler Köyü | AK Parti | %27,0 | %44,6 | %90,4 | 479 |
| Gökçebağ-Bağlar Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %51,1 | %85,3 | 661 |
| Gökçebağ-Koçpınar Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %47,3 | %91,4 | 174 |
| Gökçebağ-Yeni Mahallesi | DEM Parti | %57,3 | %32,5 | %85,6 | 915 |
| Halenze Mahallesi | AK Parti | %5,6 | %61,7 | %62,0 | 308 |
| İnkapı Köyü | DEM Parti | %58,8 | %15,1 | %90,3 | 227 |
| İnönü Mahallesi | DEM Parti | %67,9 | %17,8 | %82,2 | 594 |
| Kalender Köyü | AK Parti | %27,3 | %45,5 | %52,0 | 25 |
| Karakol Mahallesi | DEM Parti | %64,5 | %28,6 | %79,2 | 342 |
| Kavaközü Köyü | DEM Parti | %42,6 | %41,9 | %77,2 | 180 |
| Kayaboğaz Köyü | DEM Parti | %64,7 | %32,4 | %73,5 | 49 |
| Kemerli Köyü | AK Parti | %28,9 | %48,4 | %70,9 | 189 |
| Kışlacık Köyü | AK Parti | %0,0 | %50,0 | %67,6 | 284 |
| Koçlu Köyü | DEM Parti | %60,0 | %38,5 | %75,0 | 88 |
| Konacık Köyü | DEM Parti | %56,0 | %34,0 | %64,6 | 82 |
| Kooperatif Mahallesi | DEM Parti | %41,8 | %36,4 | %72,7 | 16.762 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %41,1 | %49,5 | %67,1 | 170 |
| Meşelidere Köyü | DEM Parti | %50,0 | %46,9 | %65,3 | 49 |
| Meydandere Köyü | AK Parti | %13,5 | %65,9 | %83,9 | 577 |
| Ormanardı Köyü | DEM Parti | %67,2 | %22,4 | %67,0 | 88 |
| Pınarca Köyü | AK Parti | %24,2 | %31,1 | %75,0 | 340 |
| Pınarova Köyü | DEM Parti | %75,0 | %8,3 | %70,3 | 37 |
| Sağırsu Köyü | AK Parti | %28,5 | %37,8 | %95,9 | 222 |
| Sağlarca Köyü | DEM Parti | %60,0 | %40,0 | %36,4 | 22 |
| Sakarya Mahallesi | DEM Parti | %72,8 | %19,4 | %79,9 | 844 |
| Sarıtepe Köyü | DEM Parti | %66,4 | %16,0 | %91,0 | 144 |
| Tınaztepe Mahallesi | DEM Parti | %57,1 | %30,5 | %75,8 | 1.041 |
| Tuzkuyusu Köyü | DEM Parti | %48,5 | %26,4 | %72,1 | 348 |
| Ulus Mahallesi | DEM Parti | %75,9 | %15,5 | %76,1 | 2.648 |
| Ülkü Mahallesi | AK Parti | %37,7 | %42,9 | %68,7 | 489 |
| Veysel Karani Mahallesi | DEM Parti | %44,9 | %31,4 | %74,5 | 5.761 |
| Yağmurtepe Köyü | DEM Parti | %71,8 | %10,3 | %52,2 | 161 |
| Yazlıca Köyü | DEM Parti | %76,9 | %15,4 | %71,4 | 21 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %40,3 | %74,2 | 18.721 |
| Yerlibahçe Köyü | DEM Parti | %68,0 | %19,6 | %65,8 | 155 |
| Yokuşbağları Köyü | DEM Parti | %73,8 | %23,8 | %52,3 | 172 |
| Zorkaya Köyü | AK Parti | %9,1 | %63,6 | %28,6 | 42 |
İlgili sonuçlar