Almus 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Almus sonuçlarında CHP %40,5 ile birinci, AK Parti %25,9 ile ikinci; fark 14,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 6,0 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,5 (+10,9 puan). 65 mahalle ve köy arasından 37'sinde CHP önde. CHP en güçlü Arısu Köyü (%89,7); AK Parti en güçlü Bağtaşı Köyü (%91,1). Katılım %86,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Almus 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Almus, Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Almus | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 6.957 | %40,5 | %21,1 | %34,5 | +6,0 |
| AK Parti | 4.443 | %25,9 | %32,5 | %32,4 | −6,6 |
| MHP | 2.922 | %17,0 | %32,9 | %6,6 | +10,4 |
| TİP | 1.971 | %11,5 | %1,0 | %0,6 | +10,9 |
| İYİ Parti | 410 | %2,4 | %4,3 | %4,6 | −2,2 |
| Yeniden Refah | 141 | %0,8 | %4,1 | %7,0 | −6,1 |
| Saadet | 103 | %0,6 | %1,0 | %1,3 | −0,7 |
| BTP | 74 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 37 | %0,2 | %1,7 | %1,3 | −1,1 |
| HÜDA PAR | 35 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| Millet | 34 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 28 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,5 | −0,4 |
| SOL Parti | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Almus seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 93 | 20.713 | 17.918 | %86,5 | 17.185 | 733 |
Almus mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarçay Görümlü-Akarçay Armutalan Mahallesi | CHP | %62,6 | %0,0 | %92,4 | 290 |
| Akarçay Görümlü-Akarçay İstiklal Mahallesi | CHP | %61,4 | %0,9 | %86,1 | 274 |
| Akarçay Görümlü-Akarçay Şehit Turan Yıldız Mahallesi | CHP | %75,9 | %0,7 | %91,3 | 309 |
| Akarçay Görümlü-Akarçay Şenyurt Mahallesi | CHP | %62,0 | %1,5 | %87,7 | 397 |
| Akarçay Görümlü-Atatürk Mahallesi | CHP | %63,6 | %2,2 | %90,3 | 259 |
| Akarçay Görümlü-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %75,6 | %0,0 | %89,6 | 249 |
| Akarçay Görümlü-İnönü Mahallesi | CHP | %65,8 | %0,0 | %85,9 | 192 |
| Akarçay Görümlü-Şehit Tuncay Çoban Mahallesi | CHP | %61,9 | %3,5 | %89,7 | 272 |
| Alanköy | CHP | %87,7 | %1,8 | %94,2 | 241 |
| Arısu Köyü | CHP | %89,7 | %1,9 | %88,5 | 122 |
| Ataköy-Ata Mahallesi | CHP | %49,6 | %7,3 | %89,0 | 566 |
| Ataköy-Bahçeköy Mahallesi | CHP | %85,7 | %1,2 | %89,6 | 469 |
| Ataköy-Çambulak Mahallesi | CHP | %69,8 | %2,1 | %91,3 | 415 |
| Ataköy-Katranlık Mahallesi | CHP | %88,3 | %0,0 | %80,2 | 121 |
| Ataköy-Kuruseki Mahallesi | CHP | %75,6 | %1,6 | %92,7 | 274 |
| Ataköy-Sağırlar Mahallesi | CHP | %76,8 | %0,0 | %90,1 | 111 |
| Ataköy-Yeni Mahallesi | CHP | %45,4 | %6,7 | %89,1 | 577 |
| Babaköy | AK Parti | %5,3 | %61,5 | %99,2 | 365 |
| Bağtaşı Köyü | AK Parti | %1,3 | %91,1 | %88,4 | 181 |
| Bakımlı Köyü | MHP | %2,9 | %37,9 | %85,4 | 370 |
| Cihet Köyü | CHP | %79,7 | %11,3 | %84,2 | 557 |
| Çamdalı Köyü | CHP | %87,8 | %4,1 | %92,7 | 109 |
| Çamköy | AK Parti | %1,1 | %46,7 | %85,3 | 218 |
| Çaykaya Köyü | AK Parti | %0,9 | %78,8 | %85,1 | 134 |
| Çaykıyı Köyü | AK Parti | %0,0 | %60,5 | %84,2 | 184 |
| Çevreli-Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %3,1 | %49,4 | %89,8 | 722 |
| Çevreli-Birlik Mahallesi | AK Parti | %4,2 | %53,8 | %91,2 | 799 |
| Çevreli-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %2,6 | %47,9 | %89,6 | 634 |
| Çiftlikköy | AK Parti | %28,2 | %39,5 | %85,4 | 247 |
| Çilehane Köyü | AK Parti | %13,3 | %50,0 | %91,2 | 68 |
| Değeryer Köyü | AK Parti | %2,1 | %69,1 | %80,3 | 117 |
| Dereköy | CHP | %89,5 | %3,9 | %73,8 | 103 |
| Dikili Köyü | AK Parti | %7,1 | %52,7 | %72,4 | 268 |
| Durudere Köyü | CHP | %67,6 | %0,0 | %91,2 | 194 |
| Erek Mahallesi | AK Parti | %10,4 | %45,9 | %86,7 | 655 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %10,7 | %51,7 | %79,6 | 662 |
| Gebeli Köyü | AK Parti | %0,0 | %66,3 | %75,0 | 108 |
| Gölgeli-Atatürk Mahallesi | CHP | %88,5 | %1,7 | %65,1 | 458 |
| Gölgeli-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %89,3 | %1,1 | %66,9 | 281 |
| Gölgeli-Hürriyet Mahallesi | CHP | %83,8 | %2,1 | %75,4 | 448 |
| Gölgeli-Salkavak Mahallesi | CHP | %65,1 | %0,4 | %90,3 | 278 |
| Göltepe Köyü | AK Parti | %1,4 | %69,4 | %85,3 | 95 |
| Gümeleönü Köyü | MHP | %3,4 | %42,7 | %67,6 | 136 |
| Hubyar Köyü | CHP | %88,5 | %5,3 | %75,3 | 158 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %15,2 | %43,2 | %85,8 | 786 |
| Kapıcı Köyü | CHP | %78,0 | %1,1 | %89,7 | 107 |
| Karadere Köyü | CHP | %66,2 | %13,8 | %90,1 | 223 |
| Kınık-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %54,6 | %1,0 | %89,7 | 224 |
| Kınık-Gevrek Mahallesi | CHP | %80,2 | %1,5 | %93,9 | 951 |
| Kınık-Hürriyet Mahallesi | CHP | %71,1 | %0,0 | %87,7 | 163 |
| Kınık-Kurtuluş Mahallesi | CHP | %54,8 | %0,0 | %91,6 | 251 |
| Kınık-Yuvaköy Mahallesi | CHP | %69,3 | %4,8 | %93,0 | 370 |
| Kızılelma Köyü | CHP | %73,4 | %13,3 | %90,6 | 160 |
| Kolköy | AK Parti | %2,2 | %58,9 | %63,5 | 148 |
| Kurtuluş Mahallesi | MHP | %12,9 | %38,8 | %86,4 | 655 |
| Mescitköy | CHP | %57,5 | %19,6 | %97,0 | 164 |
| Oğulbey Köyü | MHP | %17,5 | %38,5 | %58,0 | 255 |
| Ormandibi Köyü | AK Parti | %2,5 | %53,8 | %85,6 | 793 |
| Ötükent Mahallesi | AK Parti | %14,3 | %45,9 | %89,8 | 469 |
| Sahilköy | CHP | %69,9 | %3,8 | %91,4 | 151 |
| Sarıören Köyü | AK Parti | %5,3 | %68,4 | %51,3 | 39 |
| Serince Köyü | CHP | %67,9 | %7,1 | %70,1 | 87 |
| Siteler Mahallesi | AK Parti | %12,0 | %44,7 | %88,8 | 597 |
| Teknecik Köyü | AK Parti | %3,9 | %46,1 | %98,7 | 79 |
| Üçgöl Köyü | AK Parti | %5,2 | %48,5 | %92,9 | 354 |
İlgili sonuçlar