Zile 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Zile sonuçlarında CHP %36,0 ile birinci, MHP %29,2 ile ikinci; fark 6,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 1,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,2 (+22,6 puan). 134 mahalle ve köy arasından 64'ünde CHP önde. CHP en güçlü Küplüce Köyü (%91,6); MHP en güçlü Süleymaniye Köyü (%90,0). Katılım %84,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zile 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Zile, Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zile | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 12.452 | %36,0 | %21,1 | %34,5 | +1,5 |
| MHP | 10.082 | %29,2 | %32,9 | %6,6 | +22,6 |
| AK Parti | 8.835 | %25,5 | %32,5 | %32,4 | −6,9 |
| Yeniden Refah | 1.009 | %2,9 | %4,1 | %7,0 | −4,1 |
| İYİ Parti | 875 | %2,5 | %4,3 | %4,6 | −2,1 |
| TİP | 652 | %1,9 | %1,0 | %0,6 | +1,3 |
| Saadet | 197 | %0,6 | %1,0 | %1,3 | −0,7 |
| Büyük Birlik | 107 | %0,3 | %1,7 | %1,3 | −1,0 |
| HÜDA PAR | 88 | %0,3 | %0,1 | %0,7 | −0,4 |
| BTP | 81 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 66 | %0,2 | %0,2 | %0,5 | −0,3 |
| DEM Parti | 47 | %0,1 | %0,1 | %5,8 | −5,7 |
| Millet | 38 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Zile seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 211 | 42.813 | 36.213 | %84,6 | 34.583 | 1.630 |
Zile mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acıpınar Köyü | CHP | %62,1 | %0,0 | %87,9 | 321 |
| Acısu Köyü | CHP | %79,8 | %0,8 | %79,3 | 338 |
| Ağcakeçili Köyü | CHP | %89,8 | %3,9 | %97,0 | 133 |
| Ağılcık Köyü | MHP | %6,0 | %51,1 | %94,3 | 211 |
| Akdoğan Köyü | MHP | %4,9 | %61,0 | %100,0 | 41 |
| Akgüller Köyü | CHP | %67,5 | %22,5 | %97,6 | 42 |
| Akkılıç Köyü | CHP | %82,9 | %0,8 | %96,4 | 138 |
| Alacamescitzir Mahallesi | CHP | %56,1 | %27,4 | %77,4 | 217 |
| Alamescitbala Mahallesi | MHP | %19,9 | %40,4 | %88,2 | 356 |
| Alayurt Köyü | CHP | %87,4 | %5,5 | %86,1 | 151 |
| Alıçözü Köyü | CHP | %83,2 | %7,6 | %89,3 | 150 |
| Alibağı Köyü | CHP | %73,1 | %4,8 | %99,1 | 115 |
| Alihoca Köyü | CHP | %73,6 | %7,4 | %87,3 | 150 |
| Alikadı Mahallesi | MHP | %12,9 | %44,4 | %81,4 | 447 |
| Armutalan Köyü | CHP | %69,4 | %4,1 | %92,6 | 54 |
| Ayvalı Köyü | MHP | %1,7 | %46,0 | %91,1 | 730 |
| Bahçelievler Mahallesi | MHP | %20,1 | %42,7 | %80,7 | 2.202 |
| Bayırköy | AK Parti | %5,5 | %24,2 | %96,9 | 98 |
| Belkaya Köyü | MHP | %1,1 | %50,3 | %91,2 | 204 |
| Belpınar Köyü | CHP | %77,8 | %3,7 | %100,0 | 82 |
| Binbaşıoğlu Köyü | AK Parti | %3,4 | %10,3 | %73,2 | 41 |
| Boldacı Köyü | MHP | %3,8 | %56,4 | %84,1 | 452 |
| Büyükaköz Köyü | CHP | %75,9 | %6,9 | %65,9 | 44 |
| Büyükkarayün Köyü | CHP | %81,1 | %6,6 | %93,8 | 113 |
| Büyükkozluca Köyü | AK Parti | %1,9 | %43,9 | %94,6 | 168 |
| Büyüközlü Köyü | MHP | %12,3 | %35,9 | %93,1 | 218 |
| Cedit Mahallesi | MHP | %22,6 | %44,7 | %73,7 | 285 |
| Çakırcalı Köyü | CHP | %81,0 | %1,3 | %87,0 | 92 |
| Çamdere Köyü | CHP | %73,0 | %0,0 | %86,0 | 43 |
| Çapak Köyü | CHP | %62,8 | %0,0 | %89,0 | 91 |
| Çayırköy | CHP | %77,8 | %6,9 | %81,6 | 310 |
| Çayıroluğu Köyü | AK Parti | %0,0 | %16,3 | %100,0 | 44 |
| Çeltek Köyü | AK Parti | %0,6 | %36,5 | %95,5 | 179 |
| Çiçekpınarı Köyü | AK Parti | %0,0 | %28,8 | %96,4 | 56 |
| Çiftlik Köyü | CHP | %79,3 | %4,3 | %92,0 | 100 |
| Derebaşı Köyü | MHP | %7,5 | %44,7 | %91,4 | 175 |
| Dinçerler Mahallesi | MHP | %32,0 | %33,3 | %82,4 | 1.001 |
| Dutlupınar Mahallesi | MHP | %29,4 | %36,7 | %87,6 | 378 |
| Edeköy | AK Parti | %4,9 | %32,9 | %90,5 | 275 |
| Elmacık Köyü | CHP | %48,8 | %2,4 | %65,6 | 64 |
| Emirören Köyü | CHP | %73,8 | %0,9 | %97,3 | 110 |
| Eskidağiçi Köyü | MHP | %11,4 | %44,3 | %73,2 | 97 |
| Eskiderbent Köyü | AK Parti | %4,7 | %20,0 | %87,0 | 108 |
| Evrenköy | MHP | %1,0 | %55,5 | %88,7 | 782 |
| Fatih Köyü | MHP | %2,9 | %51,0 | %98,1 | 104 |
| Göçenli Köyü | CHP | %79,3 | %15,9 | %96,6 | 87 |
| Gölcük Köyü | CHP | %62,5 | %9,4 | %89,2 | 37 |
| Gümüşkaş Köyü | CHP | %77,3 | %6,7 | %97,5 | 79 |
| Güngörmez Köyü | AK Parti | %21,4 | %14,3 | %102,4 | 41 |
| Güzelbeyli Köyü | CHP | %72,2 | %8,9 | %78,8 | 358 |
| Hacılar Köyü | AK Parti | %9,6 | %30,8 | %94,2 | 173 |
| Hacımehmet Mahallesi | MHP | %18,8 | %40,8 | %79,0 | 371 |
| Haramikışla Köyü | AK Parti | %0,0 | %33,3 | %65,8 | 73 |
| Hasanağa Köyü | MHP | %2,3 | %41,9 | %93,6 | 47 |
| Hatippınarı Köyü | AK Parti | %15,8 | %28,9 | %97,6 | 42 |
| İğdir Köyü | MHP | %26,2 | %32,2 | %102,2 | 185 |
| İmirtolu Köyü | CHP | %86,1 | %3,3 | %93,5 | 139 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %54,3 | %15,4 | %82,9 | 386 |
| Kahya Mahallesi | MHP | %13,6 | %42,0 | %82,9 | 1.690 |
| Karabalçık Köyü | CHP | %76,2 | %3,6 | %93,5 | 92 |
| Karacaören Köyü | CHP | %83,1 | %1,6 | %91,0 | 210 |
| Karakaya Köyü | AK Parti | %3,9 | %24,2 | %92,8 | 195 |
| Karakuzu Köyü | MHP | %2,0 | %47,3 | %91,2 | 340 |
| Karaşeyh Köyü | AK Parti | %0,7 | %24,6 | %88,8 | 169 |
| Karşıpınar Köyü | CHP | %83,6 | %0,0 | %74,6 | 181 |
| Karşıyaka Köyü | CHP | %83,6 | %5,5 | %89,0 | 145 |
| Kazılı Köyü | AK Parti | %24,6 | %28,1 | %101,8 | 56 |
| Kepez Köyü | Yeniden Refah | %6,7 | %23,3 | %100,0 | 64 |
| Kervansaray Köyü | CHP | %74,1 | %1,7 | %90,9 | 474 |
| Kırlar Köyü | MHP | %11,5 | %45,1 | %94,7 | 131 |
| Kızılca Köyü | CHP | %83,8 | %6,5 | %93,4 | 167 |
| Kireçli Köyü | MHP | %7,6 | %45,0 | %83,0 | 159 |
| Kislik Mahallesi | CHP | %51,7 | %26,4 | %81,3 | 475 |
| Koçaş Köyü | MHP | %10,7 | %43,0 | %96,2 | 130 |
| Korucuk Köyü | MHP | %1,1 | %57,3 | %96,8 | 93 |
| Kozdere Köyü | CHP | %78,3 | %13,3 | %85,2 | 169 |
| Köylüürünü Köyü | AK Parti | %0,8 | %31,9 | %96,8 | 125 |
| Kurşunlu Köyü | CHP | %76,9 | %5,1 | %97,6 | 41 |
| Kuruçay Köyü | CHP | %80,1 | %7,0 | %89,5 | 200 |
| Kurupınar Köyü | CHP | %73,6 | %8,3 | %93,0 | 158 |
| Kuzalan Köyü | CHP | %69,2 | %19,2 | %82,8 | 145 |
| Küçükaköz Köyü | CHP | %66,7 | %0,0 | %93,8 | 32 |
| Küçükkarayün Köyü | CHP | %78,5 | %7,7 | %101,5 | 65 |
| Küçükkozluca Köyü | CHP | %55,3 | %15,8 | %86,4 | 44 |
| Küçüközlü Köyü | AK Parti | %3,3 | %35,7 | %85,6 | 222 |
| Küplüce Köyü | CHP | %91,6 | %1,8 | %95,9 | 246 |
| Minareikebir Mahallesi | CHP | %63,8 | %13,5 | %80,1 | 599 |
| Minareisağır Mahallesi | CHP | %81,5 | %5,3 | %82,2 | 2.982 |
| Nakkaş Mahallesi | MHP | %11,1 | %45,6 | %82,5 | 1.275 |
| Narlıkışla Köyü | AK Parti | %14,9 | %28,7 | %85,2 | 108 |
| Olukman Köyü | AK Parti | %2,1 | %42,6 | %98,0 | 50 |
| Orta Mahallesi | CHP | %34,2 | %32,7 | %80,5 | 349 |
| Osmanpınarı Köyü | MHP | %1,1 | %57,0 | %89,6 | 106 |
| Özyurt Köyü | MHP | %6,2 | %52,6 | %94,2 | 104 |
| Palanlı Köyü | CHP | %82,5 | %3,5 | %86,6 | 67 |
| Reşadiye Köyü | MHP | %9,5 | %49,4 | %90,3 | 196 |
| Salur Köyü | MHP | %10,8 | %47,1 | %99,0 | 105 |
| Saraçköy | CHP | %66,3 | %7,7 | %95,4 | 109 |
| Savcıköy | CHP | %77,9 | %3,1 | %95,0 | 139 |
| Sekikışla Köyü | AK Parti | %11,5 | %3,8 | %70,3 | 37 |
| Selamet Köyü | AK Parti | %0,0 | %34,0 | %95,7 | 115 |
| Sofular Köyü | CHP | %50,0 | %12,0 | %91,6 | 119 |
| Söğütözü Köyü | AK Parti | %11,8 | %23,5 | %94,8 | 115 |
| Süleymaniye Köyü | MHP | %0,0 | %90,0 | %88,2 | 34 |
| Şeyhali Mahallesi | CHP | %34,9 | %34,4 | %77,9 | 3.170 |
| Şeyhkolu Mahallesi | MHP | %14,1 | %47,2 | %84,7 | 373 |
| Şeyhköy | CHP | %61,0 | %6,5 | %90,1 | 91 |
| Şeyhnusrettin Köyü | MHP | %0,0 | %55,6 | %85,9 | 64 |
| Taşkıran Köyü | CHP | %76,6 | %5,6 | %93,1 | 116 |
| Temecük Köyü | CHP | %73,4 | %10,2 | %77,6 | 165 |
| Turgutalp Köyü | MHP | %5,1 | %40,7 | %87,0 | 69 |
| Uğurluören Köyü | MHP | %2,8 | %66,7 | %102,7 | 37 |
| Uzunköy | CHP | %84,0 | %8,0 | %92,7 | 164 |
| Uzunöz Köyü | AK Parti | %3,4 | %8,4 | %89,8 | 137 |
| Üçkaya Köyü | CHP | %78,7 | %9,5 | %68,0 | 253 |
| Üçköy | AK Parti | %4,3 | %37,1 | %96,9 | 127 |
| Ütük Köyü | CHP | %87,1 | %4,3 | %92,1 | 76 |
| Üyük Köyü | AK Parti | %0,0 | %40,8 | %98,7 | 79 |
| Yalınyazı Köyü | CHP | %89,7 | %3,8 | %87,1 | 426 |
| Yalnızköy | CHP | %84,3 | %0,0 | %90,9 | 99 |
| Yapalak Köyü | AK Parti | %11,3 | %29,7 | %97,0 | 201 |
| Yaraş Köyü | AK Parti | %8,7 | %17,4 | %81,4 | 86 |
| Yaylakent Köyü | CHP | %75,2 | %9,8 | %86,8 | 182 |
| Yaylayolu Köyü | CHP | %91,4 | %3,8 | %91,0 | 122 |
| Yenidağiçi Köyü | CHP | %75,9 | %12,4 | %95,8 | 143 |
| Yeniderbent Köyü | AK Parti | %13,0 | %31,5 | %98,2 | 57 |
| Yeniköy | CHP | %52,6 | %0,0 | %94,1 | 101 |
| Yeşilce Köyü | AK Parti | %0,0 | %26,8 | %78,4 | 153 |
| Yıldıztepe Köyü | AK Parti | %5,2 | %32,5 | %84,5 | 656 |
| Yunusemre Mahallesi | MHP | %29,9 | %36,0 | %80,3 | 7.403 |
| Yücepınar Köyü | CHP | %86,7 | %0,0 | %96,8 | 63 |
| Yünlük Köyü | AK Parti | %2,3 | %29,7 | %92,9 | 239 |
| Zincirli Ülya Mahallesi | AK Parti | %17,5 | %36,0 | %87,9 | 397 |
| Zincirlisüfla Mahallesi | MHP | %12,2 | %42,2 | %85,9 | 1.209 |
İlgili sonuçlar